Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te odczucia towarzyszą zaburzeniom rytmu serca! Kardiolog wskazał, jak rozpoznać tę dolegliwość
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.08.2023 11:58

Te odczucia towarzyszą zaburzeniom rytmu serca! Kardiolog wskazał, jak rozpoznać tę dolegliwość

zaburzenie pracy serca
canva

Nieregularność, zwolnienie i przyspieszenie – po tych cechach można poznać, że serce nie pracuje prawidłowo. Niekiedy objawy te są łagodne i nieodczuwalne, niekiedy jednak stanowią zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać, że rytm serca jest zaburzony? Kardiolog wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr. n. med. Ewą Uścińską.

 

Po tych objawach poznasz, że rytm serca jest zaburzony

Zaburzenia rytmu serca mają różne objawy. W pewnych przypadkach przebiegają nawet bezobjawowo. Symptomy zależą od rodzaju zaburzenia, lecz zazwyczaj arytmie są łagodne – dotyczy to 90% przypadków. 

„Natomiast mogą wydawać się dosyć dokuczliwe. Głównym objawem jest uczucie dodatkowych uderzeń serca, silnych uderzeń serca albo nierównego bicia serca. Czasem mamy do czynienia z przyspieszonym rytmem, który może być równy lub nierówny. Są to w większości przypadków niegroźne sytuacje, lecz utrudniające codzienne funkcjonowanie”. - powiedziała kardiolog dr n.med. Ewa Uścińska.

Arytmia może mieć też ostrzejszy przebieg: „Kiedy rytm prawidłowy jest przejmowany przez jakiś ośrodek nieprawidłowy i dochodzi do skurczu komorowego czy nadkomorowego, objawy mogą być poważniejsze, ponieważ mogą powodować zaburzenia hemodynamiczne układu krążenia”. - powiedziała kardiolog dr n.med. Ewa Uścińska. W konsekwencji mogą wystąpić:

   • zawroty głowy, 
   • nagłe osłabienie,
   • mroczki przed oczami,  
   • ból w klatce piersiowej, 
     
„Jednak najgroźniejsza sytuacja pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do zasłabnięć i utraty przytomności, co oznacza niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego”. - powiedziała kardiolog dr n.med. Ewa Uścińska.

Projekt bez nazwy - 2023-08-29T200234.621.png

Choroba wieńcowa powoduje ten rodzaj bólu. Lekarz tłumaczy, jak go rozpoznać Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega

Dlaczego dochodzi do zaburzenia pracy serca?

Przyczyny zaburzeń serca bywają złożone. Są skutkiem zaburzeń rytmiczności lub częstotliwości tworzenia bodźców w węźle zatokowym. Powodem może być nadmiernie pobudzony mięsień sercowy i to, że zbyt intensywnie reaguje na bodźce:

„Przyczyny zaburzeń rytmu serca są bardzo złożone. Możemy urodzić się z różnymi nieprawidłowościami. Mogą to być np. poważne nieprawidłowości strukturalne serca, czyli wady strukturalne serca, które predysponują do zaburzeń rytmu serca. Te wady zazwyczaj są widoczne np. w echokardiografii i wówczas widać, że serce jest nieprawidłowo zbudowane. Kolejne uwarunkowanie wrodzone może przebiegać tak, że budowa serca jest prawidłowa, natomiast istnieją nieprawidłowe szlaki przewodzenia, które generują nieprawidłowy rytm serca. Tego jednak nie widać makroskopowo w obrazie serca”. - powiedziała kardiolog dr n.med. Ewa Uścińska.

Zaburzenia pracy serca powodują też kanałopatie:

„Ostatni najrzadszy przypadek są to tzw. kanałopatie, czyli bardzo rzadkie choroby, które mogą prowadzić do bardzo poważnych zaburzeń rytmu serca zagrażających życiu. Tutaj również zwykle serce wygląda prawidłowo w echokardiografii, jednak zaburzenie dotyczy przepływu jonów na poziomie błony komórkowej. Zatem powstają nieprawidłowe impulsy, które mogą nieodpowiednio rozchodzić po mięśniu sercowym, co może skutkować groźnymi dla życia zaburzeniami rytmu serca”. - powiedziała kardiolog dr n.med. Ewa Uścińska.

 

Jak pracuje serce? Co oznacza, że rytm serca jest prawidłowy?

W prawidłowych warunkach serca kurczy się rytmicznie już od momentu, gdy zaczyna pracować na etapie płodowym do momentu śmierci. Gdy organizm jest zdrowy, częstość akcji serca zależy też od wieku – największa częstość akcji serca jest u dziecka znajdującego się jeszcze w brzuchu matki. Za regulację pracy serca odpowiada kora mózgowa.

„Zatem prawidłowy rytm serca powstaje w takiej strukturze w sercu, która nazywa się węzeł zatokowy. Jest to malutka struktura zlokalizowana w górnej części serca. Tam powstają impulsy, które następnie rozchodzą się przez odpowiedni układ rozprowadzający do mięśnia sercowego. Ta energia elektryczna przetwarzana jest na energię mechaniczną i dzięki temu serce się kurczy, pompuje krew i spełnia swoją rolę”. - powiedziała kardiolog dr n.med. Ewa Uścińska. 
 

Tagi: Kardiologia
Polecane