Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroba wieńcowa powoduje ten rodzaj bólu. Lekarz tłumaczy, jak go rozpoznać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 04.08.2023 09:38

Choroba wieńcowa powoduje ten rodzaj bólu. Lekarz tłumaczy, jak go rozpoznać

None

Choroba wieńcowa, nazywana również chorobą niedokrwienną serca, powoduje, że do mięśnia sercowego nie dopływa odpowiednio duża ilość tlenu. Jednym z jej objawów jest specyficzny rodzaj ból, czyli ból dławicowy. Jego obecność może sygnalizować, że serce nie pracuje prawidłowo. Jak rozpoznać ten ból? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Ból dławicowy – co to jest?

Ból dławicowy to jeden z objawów choroby wieńcowej: „Podstawowym objawem choroby wieńcowej jest ból w klatce piersiowej o typowym charakterze. Jest to zazwyczaj pieczenie, ucisk, dławienie lub gniecenie, dolegliwości są zlokalizowane za mostkiem, mogą też promieniować do brody i lewej ręki, często pojawiają się w czasie wysiłku i ustępują kilka minut po jego zaprzestaniu”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.  

Kluczowym elementem w diagnostyce choroby wieńcowej jest ustalenie, czy ból, który odczuwa pacjent ma wyżej wymienione cechy. O tym, że jest to właśnie ból dławicowy, świadczą lokalizacja zamostkowa, prowokowanie bólu przez wysiłek, stres i to, że ból ustępuje wraz z zakończeniem wysiłku fizycznego. 

Podczas ustalania, czy dana dolegliwość to choroba wieńcowa, lekarz bierze też pod uwagę płeć, wiek chorego i czynniki choroby wieńcowej np. palenie tytoniu, cukrzyca i otyłość. Ból dławicowy może trwać do kilkunastu minut. Przeważnie zlokalizowany jest pośrodku klatki piersiowej. Często ma charakter punktowy. Chorzy opisują go jako:
   • palący, 
   • piekący,
   • gniotący.

„Im bardziej zaawansowana jest choroba wieńcowa, tym krótszy dystans marszu może pokonać pacjent do czasu pojawienia się dolegliwości. Poważnym sygnałem ostrzegawczym jest pojawianie się bólu w spoczynku, gdyż może świadczyć o epizodach niedokrwienia mięśnia sercowego w czasie spokojnej pracy serca”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.  

Projekt bez nazwy (9).png

Nawet nie zdajemy sobie sprawy czego objawem może być ból pach. Odpowiedź specjalistów zaskakuje Czy można podać aspirynę osobie, która dostała zawału? O odpowiedź zapytaliśmy lekarza

Choroba wieńcowa może powodować też inne dolegliwości

Rozpoznanie choroby wieńcowej bywa utrudnione – choroba może objawiać się też w nietypowy sposób: 
 

„Dotyczy to pacjentów z wieloletnią cukrzycą, u których uszkodzone są włókna nerwowe i zaburzona jest percepcja bólu. U tych osób podstawowym objawem jest duszność wysiłkowa oraz wyraźne pogorszenie tolerancji wysiłku. Dość częstym objawem choroby wieńcowej są zaburzenia rytmu serca indukowane niedokrwieniem mięśnia sercowego. Może też dochodzić do zasłabnięć, a nawet utrat przytomności, ale takie sytuacje zdarzają się znacznie rzadziej”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Duszność wysiłkowa pojawia się, gdy pacjent podczas podejmowania wysiłku fizycznego odczuwa jakby brakowało mu powietrza – musi wtedy stanąć i nabrać powietrza. Niekiedy jest to objaw towarzyszący bólowi, szczególnie u osób mających cukrzycę i seniorów.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Zapobieganie chorobie wieńcowej polega na kontrolowaniu stanu zdrowia. Wskazane jest także ograniczenie czynników ryzyka i stosowanie się do poniższych zaleceń:

   • ćwicz co najmniej 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu, 
   • nie pal, 
   • dbaj o prawidłową wagę ciała, 
   • lecz choroby, które ci dolegają, w szczególności wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę i nadciśnienie.

Drugim ważnym elementem profilaktyki jest odpowiednia dieta, która w połączeniu z aktywnością fizyczną wyeliminuje lub zredukuje prawie wszystkie modyfikowalne czynniki ryzyka. Jeśli dołożymy do tego unikanie stresu i zaprzestanie palenia papierosów przez osoby z takim nałogiem, to możemy wtedy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uchronić się przed chorobą wieńcową”. - powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.