Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Borelioza

Borelioza

Borelioza, metoda ILADS,
17.05.2024 09:56 Ukarano placówki stosujące tę metodę w leczeniu boreliozy. Mogły zaszkodzić pacjentom

15 placówek medycznych na terenie całej Polski zostało ukaranych przez Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał, by w trybie natychmiastowym zaprzestano leczenia pacjentów na boreliozę metodą ILADS. Na jedną z nich nałożono wysoką karę finansową.Zdaniem lekarzy, ten sposób leczenia nie ma absolutnie żadnego potwierdzenia medycznego i jest szkodliwy dla chorych. Przypomnijmy, że metoda leczenia boreliozy ILADS opiera się o długotrwałe stosowanie terapii antybiotykami z różnych grup. Wiąże się też z podawaniem innych, silnych środków farmakologicznych, mających za zadanie wyleczyć boreliozę.              

Kleszcze lubią wysokie trawy i paprocie
07.05.2024 08:14 Tych roślin lepiej nie sadzić na balkonie. Są siedliskiem kleszczy

Pięknie obsadzony latem ogród wygląda imponująco i dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Można się na nim zrelaksować w otoczeniu zieleni i kwiatów, odpocząć. Jednak warto wiedzieć, że niektóre rośliny przyciągają kleszcze jak magnez. Zobacz, czym nie obsadzać tarasu i balkonu, aby nie przyciągać tych pajęczaków. 

Kleszcz
05.05.2024 15:18 Mapa kleszczy 2024. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze!

NFZ ostrzega przed kleszczami, od których aż roi się w polskich lasach i parkach. Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą groźne choroby - boreliozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze.

kleszcze, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, jak usunąć kleszcza
03.05.2024 12:04 W majówkę uważaj na kleszcze. Usuwaj je bezpiecznie!

104 tys. Polaków zachorowało w ubiegłym roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyjmować kleszcze z ciała? – Jak najszybciej. Najprosteze i najtańsze spsoby są najlepsze - uważa dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog, biolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie  zrobić to samodzielnie.– Nie ma już regionu w Polsce, w którym nie występują – mówi o chorobach „złapanych” od kleszczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kleszcze wbrew pozorom nie spadają z drzew, bo wspinają się maksymalnie na półtora metra. Jak to możliwe, że znajdujemy je we włosach, pod pachami czy za uszami? Albo dostały się tam, gdy otarliśmy się o krzaki, leżeliśmy na trawie, albo „sprzedał” je nam choćby nasz pies – nawet jeśli tylko łaził nam się do nóg, kleszcze mogły błyskawicznie wspiąć się po naszym ciele – mają „detektor”, który błyskawicznie kieruje je do miejsc, w których temperatura ciała jest wyższa. Dlatego po powrocie z lasu czy parku, idźmy od razy pod prysznic – statystycznie 30 procent kleszczy z nas wtedy spłynie. Potem obejrzyjmy dokładnie całe ciało, włącznie z jego zakamarkami. Co, jeśli znajdziemy kleszcza? Nie panikujmy. Podpowiadamy co robić, by sobie nie zaszkodzić.

Borelioza, kleszcze, Rzecznik Praw Pacjenta
26.03.2024 12:39 Kontrowersje wokół leczenia boreliozy w Polsce. Lekarzom grożą kary 500 tys. zł

25 postępowań i 20 decyzji w sprawie praktyk lekarzy stosujących w leczeniu boreliozy niepotwierdzoną naukowo metodę ILADS - wydał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Teraz zapowiedział zdecydowane kroki, w tym konkretne kary pieniężne, nawet do 500 tys. zł.Chmielowiec uczulał już wcześniej, że długotrwałe stosowanie antybiotyków w celu leczenia boreliozy (ILADS) może być groźne dla pacjentów. Mało tego, ta terapia  jest również niezgodna zarówno z prawem, jak i etyką lekarską.