Dużo mówi się o przenoszonej przez kleszcze boreliozie i wydaje się, że sporo już na ten temat wiemy. Jednak jest to nie tylko groźna choroba, ale i niezwykle podstępna. Niestety, nie zawsze przebiega według książkowego schematu i, w głównej mierze, dlatego stwarza czasem spore problemy, nawet diagnostom.Objawy boreliozy bywają nietypowe. U każdego człowieka trochę inne. Warto poszerzać wiedzę w tym zakresie, by nie stracić czujności. W tej chorobie liczy się czas – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym będzie ono prostsze.
Borelioza to jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze. Jej głównym objawem jest rumień, w postaci tzw. "oka bawolego" lub "tarczy", który pojawia się wokół miejsca ukąszenia owada. Jednak nie u każdej zakażonej osoby on musi wystąpić.Są też inne objawy boreliozy, a u poszczególnych osób, mogą się one dodatkowo różnić, dlatego diagnoza w przypadku tej choroby, czasem bywa bardzo trudna. U mniej niż jednego procenta chorych może pojawić się nietypowa zmiana – chłoniak limfocytowy skóry.
Ruszył nowy program profilaktyczny “Operacja borelioza”. Program uruchamiany w formie pilotażu ma zwiększyć ochronę przez chorobę przenoszoną przez kleszcze, czyli boreliozę. Będzie jednak dotyczyć wybranej grupy mieszkańców Polski. To nowy program profilaktyki dla żołnierzy pełniących służbę na granicy, ale przeznaczony również dla funkcjonariuszy policji oraz służby granicznej, którzy pełnią misję w ochronie granicy państwowej. Na czym będzie polegać program?
Lato jest czasem, w którym trzeba uważać na kleszcze. Są takie miejsca, gdzie trzeba szczególnie zachować ostrożność, zwłaszcza że w wakacje bardzo długo przebywamy na świeżym powietrzu.Biolog prof. Jerzy Michalik z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu cytowany przez PAP tłumaczy, na jakie miejsca trzeba szczególnie uważać.
Borelioza to temat, który bardzo często przewija się w mediach, nie tylko latem. Niestety, rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. Niestety, to więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. To jeszcze nie wszystko, bo w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
Okoliczności w jakich doszło do ukłucia kleszcza sprawiają, że w niektórych przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Jakie to sytuacje? Kiedy można zyskać dodatkowe pieniądze po kontakcie z kleszczem?
Miłośnicy natury latem są bardziej narażeni na kleszcze. Te pajęczaki właśnie o tej porze roku są wyjątkowo aktywne. Właściwie podczas każdego spaceru na łonie natury, zarówno w lesie, jak i na łące, powinniśmy liczyć się z ukąszeniem przez kleszcza.W ostatnim czasie jest coraz więcej rozpoznań boreliozy, choroby, którą kleszcze przenoszą. Wiele z nich niestety jest błędnych. Nie każdy kleszcz zaraża, a są też takie owady, które wywołują na skórze bardzo podobne objawy.
Kleszcze roznoszą groźne choroby, dlatego powinniśmy się przed nimi zabezpieczać. Kiedy wybieramy się na wycieczkę do lasu, warto mieć ze sobą odpowiednie środki, które skutecznie odstraszają te owady. Na rynku istnieje wiele preparatów przeciwko kleszczom, ale nie każdy chce, lub może, spryskiwać skórę mocnymi, chemicznymi substancjami. Na szczęście mamy tu duży wybór. Na kleszcze działają także środki naturalne, a nawet takie, które zrobimy sami.
Podczas spacerów w lesie czy nawet w parku, dokładamy wszelkich starań, by ochronić się przed kleszczami. Stosujemy różne środki przeciwko owadom, zasłaniamy ciało, bo wiemy, że nasz zapach je przyciąga.Naukowcy odkryli, co jeszcze działa na te pajęczaki niczym magnes: konkretna grupa krwi. Okazuje się, że osoby, które mają grupę A, są najbardziej smakowitymi kąskami dla kleszczy.
Wśród żołnierzy stacjonujących na granicy z Białorusią coraz powszechniejszą chorobą jest borelioza. Z wiadomości uzyskanych od Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że problem jest znany, ale wciąż nie ma skutecznego rozwiązania.
Coraz więcej zgłoszeń dotyczących kleszczy jest oznaczanych na interaktywnej mapie kleszczy na stronie ciemnastronawiosny.pl. Internauci spotykają coraz więcej pajęczaków - na sobie oraz na swoich czworonożnych przyjaciołach. Gdzie jest najwięcej kleszczy? Sprawdź!
15 placówek medycznych na terenie całej Polski zostało ukaranych przez Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał, by w trybie natychmiastowym zaprzestano leczenia pacjentów na boreliozę metodą ILADS. Na jedną z nich nałożono wysoką karę finansową.Zdaniem lekarzy, ten sposób leczenia nie ma absolutnie żadnego potwierdzenia medycznego i jest szkodliwy dla chorych. Przypomnijmy, że metoda leczenia boreliozy ILADS opiera się o długotrwałe stosowanie terapii antybiotykami z różnych grup. Wiąże się też z podawaniem innych, silnych środków farmakologicznych, mających za zadanie wyleczyć boreliozę.
Pięknie obsadzony latem ogród wygląda imponująco i dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Można się na nim zrelaksować w otoczeniu zieleni i kwiatów, odpocząć. Jednak warto wiedzieć, że niektóre rośliny przyciągają kleszcze jak magnez. Zobacz, czym nie obsadzać tarasu i balkonu, aby nie przyciągać tych pajęczaków.
NFZ ostrzega przed kleszczami, od których aż roi się w polskich lasach i parkach. Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przenoszą groźne choroby - boreliozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, czy w twojej okolicy są kleszcze.
104 tys. Polaków zachorowało w ubiegłym roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyjmować kleszcze z ciała? – Jak najszybciej. Najprosteze i najtańsze spsoby są najlepsze - uważa dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog, biolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie zrobić to samodzielnie.– Nie ma już regionu w Polsce, w którym nie występują – mówi o chorobach „złapanych” od kleszczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kleszcze wbrew pozorom nie spadają z drzew, bo wspinają się maksymalnie na półtora metra. Jak to możliwe, że znajdujemy je we włosach, pod pachami czy za uszami? Albo dostały się tam, gdy otarliśmy się o krzaki, leżeliśmy na trawie, albo „sprzedał” je nam choćby nasz pies – nawet jeśli tylko łaził nam się do nóg, kleszcze mogły błyskawicznie wspiąć się po naszym ciele – mają „detektor”, który błyskawicznie kieruje je do miejsc, w których temperatura ciała jest wyższa. Dlatego po powrocie z lasu czy parku, idźmy od razy pod prysznic – statystycznie 30 procent kleszczy z nas wtedy spłynie. Potem obejrzyjmy dokładnie całe ciało, włącznie z jego zakamarkami. Co, jeśli znajdziemy kleszcza? Nie panikujmy. Podpowiadamy co robić, by sobie nie zaszkodzić.
25 postępowań i 20 decyzji w sprawie praktyk lekarzy stosujących w leczeniu boreliozy niepotwierdzoną naukowo metodę ILADS - wydał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Teraz zapowiedział zdecydowane kroki, w tym konkretne kary pieniężne, nawet do 500 tys. zł.Chmielowiec uczulał już wcześniej, że długotrwałe stosowanie antybiotyków w celu leczenia boreliozy (ILADS) może być groźne dla pacjentów. Mało tego, ta terapia jest również niezgodna zarówno z prawem, jak i etyką lekarską.