Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ukarano placówki stosujące tę metodę w leczeniu boreliozy. Mogły zaszkodzić pacjentom
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 17.05.2024 09:56

Ukarano placówki stosujące tę metodę w leczeniu boreliozy. Mogły zaszkodzić pacjentom

Borelioza, metoda ILADS,
Fot. East News/ Wojciech Olkusnik

15 placówek medycznych na terenie całej Polski zostało ukaranych przez Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał, by w trybie natychmiastowym zaprzestano leczenia pacjentów na boreliozę metodą ILADS. Na jedną z nich nałożono wysoką karę finansową.

Zdaniem lekarzy, ten sposób leczenia nie ma absolutnie żadnego potwierdzenia medycznego i jest szkodliwy dla chorych. Przypomnijmy, że metoda leczenia boreliozy ILADS opiera się o długotrwałe stosowanie terapii antybiotykami z różnych grup. Wiąże się też z podawaniem innych, silnych środków farmakologicznych, mających za zadanie wyleczyć boreliozę.
              

Metoda ILADS wzbudza kontrowersje

Metoda ILADS wzbudza nie lada kontrowersje, gdyż nie ma żadnego potwierdzenia naukowego, natomiast większość źródeł medycznych wskazuje na realne zagrożenia, jakie wynikają z przyjmowania antybiotyków przez wiele miesięcy.

Sama terapia ILADS jest sposobem leczenia boreliozy, które opiera się o wiele leków. Niestety powodują one mnóstwo skutków ubocznych. Mówi się, że pacjenci zagrożeni są rozwojem antybiotykowości. Chodzi o to, że w przypadku innej infekcji bakteryjnej leczenie staje się niemałym wyzwaniem. Wszystko przez to, że antybiotyki przestają działać prawidłowo na organizm.

Na czym polega?
Fot. East News/ Wojciech Olkusnik
Przed nami fala upałów. Synoptycy wspominają o "zabójczych temperaturach" Obniża ciśnienie i chroni przed udarem. Jego niedobór może skutkować nadciśnieniem

Antybiotyki mogą prowadzić do zaburzeń na poziomie

Antybiotyki mogą prowadzić też do zaburzeń na poziomie mikrobioty jelitowej,  a co za tym idzie problemów żołądkowo-jelitowych oraz zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych. To jeszcze nie wszystko, gdyż przewlekłe stosowanie antybiotyków negatywnie też wpływa na zdrowie psychiczne, a pacjenci częściej zmagają się ze stanami lękowymi czy też depresją.

Nic dziwnego, iż Polski konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych negatywie opiniuje metody ILADS w związku z leczeniem boreliozy.

“Metoda ta jest nadużywana i prowadzi do przewlekłego i skojarzonego stosowania antybiotyków przy zaniechaniu poszukiwania innych przyczyn (również niespecyficznych) objawów często przez osoby bez specjalizacji w chorobach zakaźnych, co stanowi istotne ryzyko dla pacjentów oraz populacyjnie w kontekście selekcji antybiotykoodporności i w związku z tym nie powinna być stosowana" - czytamy.

Placówki medyczne zostały ukarane

Rzecznik Praw Pacjenta w związku z kontrowersyjną metodą prowadził w tej sprawie postępowanie względem 2 placówek medycznych. W przypadku 15 z nich stwierdzono nieprawidłowości oraz stosowanie metody ILADS u pacjentów. Nakazał jej też natychmiastowego zaprzestania.

Z kolei w 13 przypadkach odnośnie stwierdzonych nieprawidłowości Rzecznik Praw Pacjenta powiadomił też organy odpowiedzialności zawodowej dla lekarzy - okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, natomiast brak wykonalności skutkuje nałożeniem kary pieniężnej do wysokości 500 tys. zł. Jak się okazuje, dwie placówki medyczne nie zastosowały się do wytycznych Rzecznika Praw Pacjenta. W związku z czym zastosowano procedury nałożenia kar, z czego jedna wynosić będzie 130 tys. zł.
 

Przypomnijmy, że 18 kwietnia 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł pierwszy wyrok dotyczący leczenia metodą ILADS i decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. W tym orzeczeniu sąd oddalił skargę podmiotu leczniczego i utrzymał w mocy decyzję Rzecznika. Sąd przy tym w pełni przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, wskazując, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości co do tego, że stosowanie wielomiesięcznej antybiotykoterapii zgodnie z wytycznymi ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i niebezpieczne dla pacjentów.

Czytaj też:

Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Trzy województwa o największej liczbie zakażonych kleszczy. Gdzie panuje szczególne zagrożenie boreliozą?

GIS właśnie wydał komunikat. 8 tysięcy przypadków zachorowań w tym roku, jest coraz gorzej

 

Zajadasz stres? Spróbuj „oszukać” mózg
dietetyk, psychodietetyk, odchudzanie, komulsywne jedzenie, stres
Jedni z nerwów nie mogą nic przełknąć, inni obżerają się kompulsywnie. – Trudno pozbyć się utrwalonego już nawyku, ale w jego miejsce można w mózgu nadpisać inny – mówi Milena Nosek, dietetyk i psychodietetyk. Jak sprawić, by w stresie, zamiast o obżarstwie marzyć o spacerze, czytaniu książki czy telefonie do przyjaciela?Objadasz się słodyczami i fast-foodem, gdy tylko odczuwasz złość, smutek, niepokój i napięcie? A może nawet wtedy, gdy jesteś szczęśliwy czy szczęśliwa i w euforii, bo sukces też musisz uczcić mini ucztą i zjedzeniem czegoś pysznego? A potem złościsz się na siebie za słabą wolę, przy okazji tyjesz i zazdrościsz tym, którzy z nerwów mają ściśnięty żołądek, nie mogą nic przełknąć i choć problemy życiowe ich nie omijają, to przynajmniej nadwaga? Milena Nosek, dietetyk kliniczny i psychodietetyk ma dla Ciebie kilka podpowiedzi.Tu posłuchacie całej rozmowy o tym, jak przestać zajadać stres:
Czytaj dalej
Nie żyje lekarz Kazimierz Łączka. Był znanym i cenionym pediatrą
Kazimierz Łączka nie żyje
Kazimierz Łączka nie żyje
Zmarł ceniony lekarz, Kazimierz Łączka. Był znanym pediatrą, który pomógł wielu małym pacjentom. “Towarzyszył mi i mojej córce przez 26 lat” - wspominają lekarza w mediach społecznościowych jego pacjenci.Komentujący w mediach społecznościowych zgodnie podkreślają, że Kazimierz Łączka był lekarzem z powołania. “Nie ma i nie będzie takiego drugiego” - piszą internauci w mediach społecznościowych.
Czytaj dalej
Polecane