Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nagły i silny ból w okolicy odbytu, który mylimy z hemoroidami. To objaw zupełnie innej choroby
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 09.09.2023 09:36

Nagły i silny ból w okolicy odbytu, który mylimy z hemoroidami. To objaw zupełnie innej choroby

korzystanie z toalety
canva.com

Choroba hemoroidalna jest częstym zjawiskiem, które charakteryzuje się uciążliwymi objawami. Zdarza się, że poprzez specyficzny tryb życia, hemoroidy ulegają dysfunkcji, ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, co w efekcie powoduje dolegliwości. Niestety objawy choroby hemoroidalnej często są mylone z objawami zakrzepicy brzeżnej. Zatem jakie są charakterystyczne cechy tych obu przypadłości i jak je rozróżnić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.

Objawy choroby hemoroidalnej

„Często wypadanie hemoroidów jest mylone z innym, równie powszechnym schorzeniem, tak zwaną zakrzepicą splotów brzeżnych. Są to dwie zupełnie inne jednostki chorobowe.” – powiedział dr n. med. Andrzej Berman.

Najczęstsze objawy, które towarzyszą chorobie hemoroidalnej:

 •  uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca,
 •  uczucie ciała obcego w odbycie,
 •  świąd odbytu,
 •  pojawienie się krwi,
 •  wypadanie splotów hemoroidalnych,
 •  dyskomfort w okolicy odbytu,
 •  pieczenie odbytu.

„Warto jednak podkreślić, że istnieją także inne schorzenia, m.in. włókniaki, kłykciny kończyste, rak odbytnicy, czy też wypadanie śluzówki odbytnicy (przepuklina Zatoki Douglasa), mylone z chorobą hemoroidalną.” – powiedział dr n. med. Andrzej Berman

Projekt bez nazwy (97).png
 

Choroba hemoroidalna - objawy, diagnoza, metody leczenia. Ekspert tłumaczy Tych sportów nie lubią hemoroidy! Proktolog ostrzega, mogą zaostrzyć objawy

Objawy zakrzepicy brzeżnej

„Cechą charakterystyczną zakrzepicy brzeżnej jest pojawienie się bolesnego guzka na brzegu odbytu. Zazwyczaj pojawia się w bardzo krótkim czasie, w ciągu 2-3 godzin po forsowanym wypróżnieniu, długim siedzeniu, czy po przebytym urazie. Pacjenci często próbują wprowadzić go do środka odbytu, ale jest on oryginalnie umiejscowiony na jego brzegu i nie jest to możliwe” – powiedział dr n. med. Andrzej Berman.

 

Objawy wskazujące na zakrzepicę brzeżną :

 • bardzo silny ból,
 • bolesny guzek,
 • obfite krwawienia,
 • rwący ból odbytu.

 

„Najczęściej pacjenci łączą chorobę hemoroidalną z bólem, a jest to objaw niespecyficzny i znacznie częściej występujący w przypadku takich chorób jak zakrzepica brzeżna lub szczelina odbytu - są to przypadłości często mylone przez pacjentów z chorobą hemoroidalną.” – powiedział dr n. med. Andrzej Berman.

 

Postępowanie w przypadku zakrzepicy brzeżnej

„W przypadku wczesnych zakrzepic stosuje się metodę nacięcia lub wycięcia takiego splotu. Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do lekarza późno, po kilku dniach od momentu wystąpienia guzka. Na tym etapie, dolegliwości najczęściej znacznie się zmniejszają i nacinanie nie ma już sensu. W tej sytuacji można włączyć leczenie zachowawcze. Skutecznym lekiem jest streptokinaza - czopek doodbytniczy zawierający enzym, który rozpuszcza skrzepliny. Można także zastosować nasiadówki z kory dębu, domową metodę znaną od wielu lat.” – powiedział powiedział dr n. med. Andrzej Berman.

Przy zakrzepicy należy pójść do lekarza proktologa, który ewentualnie wykluczy inne choroby. W trakcie konsultacji lekarz dopasuje odpowiednie leczenie. Być może konieczny będzie zabieg w postaci nacięcia, mogą zostać zalecone maści lub nasiadówki. Dobrym sposobem są właśnie nasiadówki z kory dębu, gdyż są skuteczną i uniwersalną metodą, która jest stosowana podczas chorób odbytu. Z reguły potrafi przynieść ulgę, zmniejszyć stan zapalny oraz przyspieszyć rozpuszczenie skrzepliny. Dla pacjenta ten sposób może być uciążliwy, jednak jest on często polecany przez proktologów. W momencie pojawienia się ropnia odbytu nie powinno się stosować tego i konieczna jest konsultacja lekarza, który dostosuje leczenie według potrzeb i stanu pacjenta.

 

Polecane