Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Dramat w rodzinie aktora Tomasza Karolaka. "Helenka leży w śpiączce, pękł jej tętniak"
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.12.2023 21:14

Dramat w rodzinie aktora Tomasza Karolaka. "Helenka leży w śpiączce, pękł jej tętniak"

Tomasz Karolak
Tomasz Karolak/fot. Pawel Wodzynski/East News

"Proszę Was, wyślijcie to, pomyślcie: “Helenka, kochamy Cię!”  - apeluje na nagraniu na Instagramie Tomasz Karolak. Aktor podzielił się z fanami tragiczną wiadomością. Córka jego brata leży w szpitalu w śpiączce, po tym, jak pękł jej tętniak w mózgu. 

“Kochani, zawsze staram się pomóc, teraz proszę Was o pomoc. Moja rodzina została dotknięta bardzo ciężkim doświadczeniem. Córka mojego brata - Helenka Karolak leży w śpiączce. Pękł jej w mózgu tętniak. O niczym nikt nie wiedział. Dziecko po prostu walczy” - mówi Tomasz Karolak na nagraniu na swoim profilu na Instagramie. 

Tętniak mózgu zwykle nie daje objawów. I można żyć przez lata z “tykającą bombą” w głowie. Pęknięcie tętniaka to stan zagrożenia życia. Na apel aktora Tomasza Karolaka jego fani i ludzie dobrej woli zareagowali natychmiast. Także mieszkańcy Rybnika, w którym aktor dzień wcześniej grał koncert na jarmarku bożonarodzeniowym.

Tomasz Karolak: “Helenka Karolak leży w śpiączce”

Aktor Tomasz Karolak w poruszającym nagraniu zaapelował do fanów: “Proszę Was tylko o jedno: prześlijcie dla Helenki Karolak, która leży na Banacha, taką intencję: ”Helenka, kochamy Cię!". 

Jak wiem, kochajmy wszystkie dzieci i chore i zdrowe, ale dzisiaj proszę Was, wyślijcie to, pomyślcie: “Helenka, kochamy Cię!”. Fani zareagowali błyskawicznie. Szczególnie mieszkańcy Rybnika, w którym zaledwie dzień wcześniej Tomasz Karolak wystąpił na jarmarku bożonarodzeniowym - zagrał koncert z zespołem Pączki w Tłuszczu. Nagranie z Rybnika, na którym tłum na ulicy skanduje: “Helenka, kochamy Cię!”, a Tomasz Karolak również udostępnił w mediach społecznościowych.

Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek! Katarzyna Figura niedawno przyznała się do choroby. Coraz więcej Polaków też się z nią zmaga

Tomasz Karolak: "Pomyślcie: Helenka, kochamy Cię!”

Karolak-screen2-3.jpg

Fot. screen Instagram Tomasza Karolaka

Tomasz Karolak to  aktor teatralny, filmowy i serialowy, ale wręcz człowiek orkiestra: muzyk, lektor, reżyser teatralny, stand-uper, a nawet piosenkarz. Założył i dyrektor artystyczny Teatru IMKA. W mediach plotkarskich zwykle pojawiał się w kontekście życia osobistego, m.in. związku z Violą Kołakowską, z którą mają dwoje dzieci.

Tętniak mózgu - co to i jakie są objawy?

Tomasz Karolak nie krył tego, co stało się jego bratanicy - Helence. Powiedział, że dziecku pękł tętniak w mózgu. 

Niestety, tętniak mózgu zwykle nie daje żadnych objawów i możemy latami żyć z “tykającą bombą” w głowie. Tętniak to jedna z najczęściej występujących patologii naczyniowych - jest wypełnionym krwią ograniczonym poszerzeniem światła naczynia krwionośnego. Powstaje, gdy przepływająca w tętnicy krew oddziałuje na chore lub osłabione naczynie krwionośne.
Tętniak mózgu zwykle nie daje objawów. Te pojawiają się dopiero, gdy tętniak pęka. Zwykle jest to silny ból i zawroty głowy, niewyraźne widzenie, nudności wymioty. Pęknięcie tętnika w mózgu to stan zagrożenia życia. Leczenie tętnika jest tylko operacyjne. Przyczyną tętniaka mózgu bywa wada wrodzona np. nieprawidłowość budowy ściany tętnic. U osób w wieku dojrzałym może być związany z miażdżycą. 

„Pamiętajmy, że wczesna miażdżyca nie daje żadnych objawów. Pesymiści uważają, że miażdżyca zaczyna rozwijać się już około 20 roku życia. Bardzo dużo zależy od nas, od naszego garnituru genetycznego i od tego, jak żyjemy. To jak długo miażdżyca będzie się rozwijać, do czasu wystąpienia pierwszych objawów jest kwestią osobniczą. U kobiet trwa to dłużej, gdyż są chronione przez hormony płciowe”. - mówił  specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki w wywiadzie z portalem Pacjenci.pl

EN_01229980_0014.jpgTomasz Karolak z rodziną fot. Tricolors/EastNews

Tętniaki w mózgu miała aktorka Aldona Orman. Przeszła wielogodzinną operacjęze objawy tętniaka mózgu przed pęknięciem

Bratanica Tomasza Karolaka była operowana w Warszawie. Operację nie jednego, ale kilku tętniaków, również w warszawskim szpitalu przeszła niedawno aktorka Aldona Orman (m.in. “Klan”). Miała wypadek na planie zdjęciowym. Doszło do częściowego pęknięcia tętniaka. Natychmiast wezwano karetkę, która przewiozła aktorkę do szpitala MSWiA w Warszawie. Po wykonaniu szybkiego badania okazało się, że w jej głowie znajduje się świeża krew. Po przewiezieniu na blok operacyjny pozostała część tętniaka została operowana – embolizowano go kilka godzin o 1 do 6.30 rano.

Po wykonaniu kolejnych szczegółowych badań lekarze odkryli, że aktorka ma jeszcze cztery tętniaki. W trybie natychmiastowym wykonano kolejną operację. Po wszystkim aktorka na swoim profilu na Instagramie opublikowała zdjęcie ze szpitala.

Tętniaki mózgu zazwyczaj wykrywane są przypadkowo. Choroba ma często przebieg bezobjawowy lub towarzyszą jej dolegliwości, których chory nie utożsamia nawet z chorobą. Niekiedy pierwszym objawem tętniaka mózgu jest krwawienie podpajęczynówkowe, stanowiące zagrożenie dla życia. Gdy tętniak jest duży, może powodować:

 • ból głowy,
 • niedowłady,
 • napady padaczkowe,
 • zaburzenia widzenia (podwójne widzenie),
 • powiększenie jednej źrenicy,
 • opadające powieki.                                                         Gdy tętniak mózgu pęka, objawem zwykle są:
 • nagły i silny ból głowy,
 • sztywność karku,
 • wymioty,
 • nudności,
 • zaburzenia przytomności,
 • światłowstręt,
 • przyspieszenie tętna i oddechu,
 • wzrost ciśnienia tętniczego.                                                 Tętniak pęka najczęściej podczas dużego wysiłku fizycznego. Gdy jest duży lub zlokalizowany w newralgicznym miejscu, chory odczuwać ból głowy, które mogą powodować zawroty głowy, opadanie powiek utratę przytomności.
  W razie pojawienia się tych objawów natychmiast dzwoń po karetkę! (Źródło: media społecznościowe Tomasza Karolaka, media)