Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten nowotwór niekiedy widać po dłoniach. U 35% chorych wyglądają tak
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 14.01.2024 10:54

Ten nowotwór niekiedy widać po dłoniach. U 35% chorych wyglądają tak

dłonie
canva

Dłonie mogą wiele powiedzieć o kondycji organizmu. Okazuje się, że po ich wyglądzie można rozpoznać nawet nowotwór płuc – palce chorego mogą wówczas być pałeczkowate. Co to znaczy? Ten symptom nie występuje u wszystkich chorych. 

Pałeczkowate palce jako objaw nowotworu płuc

Pałeczkowate palce są symptomem niektórych chorób związanych z niedotleniem organizmu. Dawniej nazywano je „pałeczkami dobosza” ze względu na to, że przypominały pałeczki używane przez członka orkiestry wojskowej do gry na bębnie. Końcowe części palców są grubsze. Paznokcie są okrągłe i uwypuklone – z wyglądu przypominają szkiełko zegara.

Nie jest wiadome, dlaczego palce zaczynają mieć taki kształt. Niektórzy lekarze twierdzą, że powodem jest przerost tkanki łącznej z powodu niedotlenienia organizmu. A niedotlenienie powodować mogą choroby płuc, w tym rak płuc. W Polsce co roku choruje na niego ok. 23 tysiące osób i tylko niewielka część chorych przeżywa.

Palce pałeczkowate mogą być objawem zespołu paranowotworowego – to szeroka gama objawów powiązanych z chorobą nowotworową. U pacjentów onkologicznych występują niekiedy w narządach i ich okolicach, które jeszcze nie zajął nowotwór i nie zostały jeszcze zaatakowane.

Objaw występuje u ok. 35% osób chorujących na raka płuc. U większości chorych się go nie stwierdza. 

Projekt bez nazwy - 2024-01-14T002350.639.png

Rak płuc (nowotwór płuc) - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Polski muzyk wyleczony z najgorzej rokującego nowotworu. Ten rak zabiera 23 tys. osób

Wczesne objawy raka płuc często są niespecyficzne

U wielu chorych nowotwór rozpoznawany jest często przez przypadek podczas tomografii komputerowej lub badania rentgenowskiego – i wskazaniem do wykonania ich często nie jest nawet rak. Symptomy raka płuc łatwo pomylić z objawami infekcji dróg oddechowych.

Wskazaniem, by niezwłocznie zacząć badać się w kierunku raka płuc, są nawracające infekcje dróg oddechowych, odczuwanie zmęczenia i utrata masy ciała. Wówczas najlepiej jest zwrócić się do lekarza rodzinnego i poprosić o wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. Nawrót niepokojących objawów dobrze też skonsultować z pulmonologiem.

Najczęstszymi objawami raka płuc są:

  • kaszel,
  • świszczący oddech,
  • duszności,
  • odkrztuszanie z krwią,
  • chrypka,
  • ból w klatce piersiowej i barkach,
  • utrata wagi,
  • zmęczenie.

Diagnostyka raka płuc

Pacjenta z podejrzeniem raka płuc poddaje się najpierw rutynowemu badaniu fizykalnemu. Podstawą jest wywiad chorobowy, którego celem jest ustaleniem objawów mogących mieć związek z chorobą. Głównym badaniem diagnostycznym w kierunku nowotworu płuca jest RTG klatki piersiowej.

Aby ocenić poziom zaawansowania nowotworu wykonuje się także tomografię komputerową. By dokładniej ocenić obecność przerzutów raka płuc poza klatką piersiową i w węzłach chłonnych wykorzystuje się coraz częściej pozytonową tomografię emisyjną.

Osobom z rakiem płuc wykonuje się badanie krwi (morfologię, CRP, kreatyninę, bilirubinę i aminotransferazę) i wykonuje ogólną ocenę moczu – celem jest wykluczenie chorób współistniejących.

źródła: gemini.pl, zwrotnikraka.pl 

Polecane