Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym rodzaju kaszlu poznasz idiopatyczne włóknienie płuc. Zignorowanie go może skończyć się przeszczepem płuc
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.09.2023 18:23

Po tym rodzaju kaszlu poznasz idiopatyczne włóknienie płuc. Zignorowanie go może skończyć się przeszczepem płuc

ból gardła
canva

Kaszel jest objawem wielu chorób, często tych łagodnych. Jednak gdy utrzymuje się długo i towarzyszą mu duszności, może być objawem idiopatycznego włóknienia płuc. Jest to choroba rozwijająca się skrycie, której skutkiem może być nawet konieczność przeszczepu płuc. Jak rozpoznać tę chorobę?

Czym jest idiopatyczne włóknienie płuc?

Idiopatyczne włóknienie płuc jest to przewlekłe postępujące zapalenie płuc, którego przyczyna jest wciąż nieznana. Zainfekowany zostaje wówczas śródmiąższ płuca – jest to tkanka, na której rozpięte są pęcherzyki płucne, wokół których znajdują się naczynia krwionośne. Konsekwencją choroby jest to, że do tkanek nie dociera wystarczająco duża ilość tlenu. Idiopatyczne zapalenie płuc w 20% przypadków występuje rodzinnie.

W krajach rozwiniętych choruje na nie 14-42 mężczyzn i 7-13 kobiet – na 100 tysięcy mieszkańców. Chorymi częściej są mężczyźni, najczęściej po 50. roku życia.

Potencjalnymi czynnikami ryzyka są:

 • palenie tytoniu,
 • płeć męska,
 • narażenie np. na pyłki metali i drewna,
 • praca w niektórych zawodach (np. hodowla ptactwa, rolnictwo, obróbka kamieni),
 • przewlekłe zapalenia wirusowe,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • zanieczyszczone powietrze.

Projekt bez nazwy - 2023-09-23T150540.547.png

Ból gardła – przyczyny i leczenie infekcji gardła. Domowe sposoby na ból gardła Katar u dzieci - przyczyny i sposoby leczenia

Kaszel – jeden z pierwszych objawów Idiopatycznego zwłóknienia płuc

Jednym z pierwszych symptomów choroby powoli rozwijająca się duszność i kaszel. Objawy te nie pojawiają się nagle, lecz rozwijają miesiącami, nieraz latami. Chorzy zaczynają tracić masę ciała i miewają stany podgorączkowe. Dość szybko pojawiają się tzw. palce pałeczkowate – wówczas rozdęcie ostatniego paliczka sprawia, że palce mają kształt pałeczek dobosza, a paznokcie wyglądają jak szkiełka od zegarka.

Objawami zaawansowanego idiopatycznego zwłóknienia płuc są:

 • płyn w jamie brzusznej,
 • powiększone wątroba,
 • obrzęk w kończynach dolnych,
 • poszerzone żyły szyjne.

Kaszel jest objawem towarzyszącym wielu łagodnym chorobom. Warto wiedzieć, że w tym przypadku suchy kaszel może trwać dłużej niż kilka tygodni. Jest to kaszel suchy, silny i powodujący ból. Chorzy często mają wrażenie, że za chwilę zwymiotują. Wielu chorych nawet nie utożsamia go z chorobą. Objaw ten w szczególności bagatelizują palacze, którzy długo palili lub wciąż palą papierosy.

Do lekarza należy udać się niezwłocznie, gdy suchy kaszel utrzymuje się przez 3 miesiące.

Idiopatyczne włóknienie płuca – diagnoza i leczenie

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad i bada pacjenta. Badaniami dodatkowymi są RTG klatki piersiowej i tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości, uwidaczniająca zmiany, których nie widać podczas typowego badania radiologicznego klatki piersiowej. W diagnostyce choroby, lecz już tej dalszej, wykonuje się również badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach. Na końcu przeprowadza się badanie histopatologiczne wycinka z płuc. Leczenie polega na zastosowaniu środków farmakologicznych – jeśli to nie wystarczy, wykonuje się przeszczep płuc.

Polecane