Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten rodzaj bólu brzucha po jedzeniu to ostrzeżenie! Onkolog wskazał możliwą przyczynę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.10.2023 14:34

Ten rodzaj bólu brzucha po jedzeniu to ostrzeżenie! Onkolog wskazał możliwą przyczynę

None
canva

Odczuwanie bólu brzuchu po spożyciu jest stosunkowo często występującą dolegliwością. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich są wrzody żołądka i dwunastnicy, określane jako choroba wrzodowa. To jedna z najczęstszych chorób układu pokarmowego. Co ją powoduje? Jak rozpoznać, że ból brzucha jest symptomem wrzodów? Symptomem których jeszcze chorób może być ból brzucha? O opinię poprosiliśmy onkologa klinicznego. 

Ból brzucha jako objaw choroby wrzodowej

Ból brzucha jest charakterystycznym objawem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Chory odczuwa go na czczo lub tuż po spożyciu posiłku – w drugim z wymienionych przypadków ból może pojawić się 30 min po posiłku lub nawet kilka godzin później. Charakterystyczne jest, że symptomy występują w stałych porach. Ból odczuwalny jest często rano lub w nocy. Nasilenie objawów występuje jesienią i wiosną.

Wrzód żołądka lub dwunastnicy powoduje ból nadbrzusza, zlokalizowany pod dolnym brzegiem mostka.

Projekt bez nazwy - 2023-10-15T141531.383.png

Agnieszka Włodarczyk ma problemy zdrowotne. Robi test w kierunku jednej choroby Kobieta przez rok czuła ból brzucha. Tomografia pokazała zaszyty w jej organizmie przedmiot

Jaki rodzaj bólu powoduje choroba wrzodowa?

Ból wrzodowy nie sprawia, że chory nie może nagle normalnie funkcjonować, jednak odczuwa silne pieczenie. Ból ten przypomina kolkę żółciową. Ulga przynosi zażycie leków zobojętniających kwas solny lub spożycie posiłku. Gdy chory ma wrzody żołądka i dwunastnicy, może odczuwać dyskomfort w nadbrzuszu i mdłości. Często towarzyszy temu również uczucie pełności. W tym stanie maleje też apetyt.

Gdy pojawiają się fusowate wymioty lub smoliste stolce, może być to oznaką, że w obrębie wrzodu pojawiło się krwawienie. Smolisty stolec i ból brzucha to także objawy raka jelita grubego:

Jeśli nowotwór zlokalizowany jest w prawej połowie okrężnicy wówczas mogą występować niespecyficzne bóle brzucha w prawej połowie jamy brzusznej, smoliste stolce oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jeśli mówimy o lewej części okrężnicy i odbytnicy, charakterystycznymi objawami oprócz dolegliwości bólowych o charakterze skurczowym będą zaburzenia rytmu wypróżnienia, krwawienia z odbytu, biegunki naprzemiennie z zaparciami oraz zmieniony kształt stolca, tzw. stolce ołówkowate”. – powiedział onkolog kliniczny lek. med. Olga Urbanowska-Domańska
 

Ból brzucha po jedzeniu - co jeszcze można oznaczać?

Dolegliwość tego rodzaju bywa objawem dyspepsji. Jest to zespół objawów mogących mieć podłoże czynnościowe lub organiczne i wynikać z innego schorzenia. Gdy mowa o podłożu czynnościowym, najczęściej powoduje go dieta obfitująca w ostre, tłuste, ciężkostrawne i nieświeże posiłki. Niestrawność czynnościową może spowodować przyjmowanie niektórych leków, picie alkoholu i palenie papierosów.

Ból brzucha po posiłku może powodować także zespół jelita drażliwego, częsta przypadłość gastrologiczna. W tym przypadku ból jest ostry, skurczowy i umiejscowiony najczęściej w okolicy podbrzusza i lewego dołu biodrowego.

Ból brzucha po jedzeniu bywa również objawem refluksu, zatrucia, alergii i nietolerancji.

Omawianą dolegliwość zawsze warto skonsultować z gastrologiem lub lekarzem internistą.