Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Tu żyje najwięcej Polaków z otyłością brzuszną. Zgadnij jakie to miasto?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 26.10.2023 18:08

Tu żyje najwięcej Polaków z otyłością brzuszną. Zgadnij jakie to miasto?

miasto
canva

Epidemia otyłości brzusznej - tak można powiedzieć o jednym z polskich miast. Autorzy badań twierdzą, że jest nim Białystok. Do takich wniosków doszli po przebadaniu 2 tysięcy osób. Mimo iż są to wyłącznie cząstkowe wyniki, to prognozy naukowców nie są optymistyczne.

 

Otyłość brzuszna to poważny problem!

W rozmowie z Kurierem Porannym prof. Karol Kamiński, prowadzący Badanie Białystok Plus stwierdził, że: „Niestety, mamy epidemię otyłości. I to takiej otyłości, o której nie każdy myśli. Z rozmowy wynika, że autor miał na myśli otyłość brzuszną. „To nie znaczy, że ktoś ma wysokie BMI. To znaczy, że dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej, wokół narządów. I ta tkanka tłuszczowa działa najbardziej negatywnie metabolicznie. Do tej pory wydawało się, że otyłość brzuszna to męski profil otyłości. Okazuje się, że już niekoniecznie. W społeczeństwie nie ma jednak takiej świadomości. Nie ma też świadomości o wielu chorobach. Przypomnijmy, że zaledwie połowa chorych osób wie, że ma cukrzycę. Druga połowa dowiaduje się o tym u nas, podczas badania hemoglobiny glikowanej oraz badania krzywej cukrowej”. - dodał prof. Kamiński

Białystok Plus jest to badanie, które prowadzą prof. Karol Kamiński i dr Paweł Sowa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To tzw. badanie kohortowe, mające za cel określenie stanu zdrowia ludności z danego obszaru – autorzy badają mieszkańców Białegostoku z przedziału wiekowego 20-80. W badaniu docelowo ma wziąć udział 4 tysiące osób. Nie można jednak zgłosić się do niego samodzielnie – o tym, kto zostanie przebadany, decydują sami prowadzący.

Projekt bez nazwy - 2023-10-26T175116.968.png

Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

Przyczyny otyłości brzusznej

Najczęściej powoduje ją nieprawidłowy styl życia. Osoby mające otyłość brzuszną najczęściej spożywają dużą ilość cukrów i tłuszczów i przy tym zaniedbują często aktywność fizyczną. Rozwojowi jej sprzyja też siedzący tryb życia i postęp technologiczny. Wielu z nas wolny czas spędza wpatrzona w smartfona. Ekrany i smartfony emitują też nadmiar niebieskiego światła, co jest przyczyną problemów ze snem – obniżone zostaje wówczas poziom leptyny, hormonu zmniejszającego apetyt.

Do rozwoju otyłości i nadwagi może przyczynić się też duże spożycie kawy – optymalna dawka wynosi 2-3 filiżanki dziennie. Jeśli pijemy większą jej ilość, szybciej tyjemy.

Otyłość można zdiagnozować na podstawie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. By ocenić czy, mamy otyłość typu udowo-pośladkowego czy brzusznego, należy ustalić, ile wynosi wskaźnik WHR.

 • WHR= obwód talii (cm) : obwód bioder (cm)
 • otyłość brzuszną u kobiet stwierdza się, gdy WHR przekracza 0,85,
 • otyłość brzuszną u mężczyzn stwierdza się, gdy WHR jest równe lub większe niż 0,9 .

Otyłość brzuszna to nie tylko problem estetyczny

W większej mierze jest problemem zdrowotnym. Dlatego też uznawana jest za chorobę przewlekłą niezakaźną, która nie ustępuje samoistnie. Oznacza to, że tak jak każdą chorobę należy ją zdiagnozować i leczyć. Otyłość brzuszna jest najgroźniejsza formą otyłości. Jeśli nie zostaną podjęte działania by ją wyleczyć, może spowodować schorzenia układu sercowo-naczyniowego, stanowiące drugą po chorobach nowotworowych najczęstszą przyczynę zgonów.

Konsekwencjami otyłości brzusznej u kobiet są:

 • cukrzyca typu 2,
 • nowotwory endometrium, jajników, piersi,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • problemy z utrzymaniem ciąży,
 • problemy z miesiączkowaniem,
 • bezpłodność.

Otyłość brzuszna u mężczyzn może spowodować:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzycę typu 2,
 • miażdżycę
 • zespół bezdechu sennego
 • nowotwór prostaty
 • nowotwór jelita grubego.

Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

 1. obniż wartość kaloryczną dotychczasowej diety o ok. 500-1000 kcal,
 2. spożywaj 4-5 mniejszych posiłków w stałych odstępach czasu,
 3. dodawaj do każdego posiłku świeże warzywa i owoce,
 4. zamiast produktów z białej mąki, jedz pieczywo z pełnego ziarna, grube kasze i naturalne płatki zbożowe,
 5. kobiety – pijcie minimum 1,5 czystej wody, mężczyźni – minimum 2 l,
 6. wzbogać dietę o żywność bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
 7. unikaj jedzenia słodyczy, palenia papierosów, słonych przekąsek i alkoholu.
Polecane