Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Tu żyje najwięcej Polaków z otyłością brzuszną. Zgadnij jakie to miasto?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 26.10.2023 18:08

Tu żyje najwięcej Polaków z otyłością brzuszną. Zgadnij jakie to miasto?

miasto
canva

Epidemia otyłości brzusznej - tak można powiedzieć o jednym z polskich miast. Autorzy badań twierdzą, że jest nim Białystok. Do takich wniosków doszli po przebadaniu 2 tysięcy osób. Mimo iż są to wyłącznie cząstkowe wyniki, to prognozy naukowców nie są optymistyczne.

 

Otyłość brzuszna to poważny problem!

W rozmowie z Kurierem Porannym prof. Karol Kamiński, prowadzący Badanie Białystok Plus stwierdził, że: „Niestety, mamy epidemię otyłości. I to takiej otyłości, o której nie każdy myśli. Z rozmowy wynika, że autor miał na myśli otyłość brzuszną. „To nie znaczy, że ktoś ma wysokie BMI. To znaczy, że dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy jamy brzusznej, wokół narządów. I ta tkanka tłuszczowa działa najbardziej negatywnie metabolicznie. Do tej pory wydawało się, że otyłość brzuszna to męski profil otyłości. Okazuje się, że już niekoniecznie. W społeczeństwie nie ma jednak takiej świadomości. Nie ma też świadomości o wielu chorobach. Przypomnijmy, że zaledwie połowa chorych osób wie, że ma cukrzycę. Druga połowa dowiaduje się o tym u nas, podczas badania hemoglobiny glikowanej oraz badania krzywej cukrowej”. - dodał prof. Kamiński

Białystok Plus jest to badanie, które prowadzą prof. Karol Kamiński i dr Paweł Sowa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To tzw. badanie kohortowe, mające za cel określenie stanu zdrowia ludności z danego obszaru – autorzy badają mieszkańców Białegostoku z przedziału wiekowego 20-80. W badaniu docelowo ma wziąć udział 4 tysiące osób. Nie można jednak zgłosić się do niego samodzielnie – o tym, kto zostanie przebadany, decydują sami prowadzący.

Projekt bez nazwy - 2023-10-26T175116.968.png

Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

Przyczyny otyłości brzusznej

Najczęściej powoduje ją nieprawidłowy styl życia. Osoby mające otyłość brzuszną najczęściej spożywają dużą ilość cukrów i tłuszczów i przy tym zaniedbują często aktywność fizyczną. Rozwojowi jej sprzyja też siedzący tryb życia i postęp technologiczny. Wielu z nas wolny czas spędza wpatrzona w smartfona. Ekrany i smartfony emitują też nadmiar niebieskiego światła, co jest przyczyną problemów ze snem – obniżone zostaje wówczas poziom leptyny, hormonu zmniejszającego apetyt.

Do rozwoju otyłości i nadwagi może przyczynić się też duże spożycie kawy – optymalna dawka wynosi 2-3 filiżanki dziennie. Jeśli pijemy większą jej ilość, szybciej tyjemy.

Otyłość można zdiagnozować na podstawie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. By ocenić czy, mamy otyłość typu udowo-pośladkowego czy brzusznego, należy ustalić, ile wynosi wskaźnik WHR.

  • WHR= obwód talii (cm) : obwód bioder (cm)
  • otyłość brzuszną u kobiet stwierdza się, gdy WHR przekracza 0,85,
  • otyłość brzuszną u mężczyzn stwierdza się, gdy WHR jest równe lub większe niż 0,9 .

Otyłość brzuszna to nie tylko problem estetyczny

W większej mierze jest problemem zdrowotnym. Dlatego też uznawana jest za chorobę przewlekłą niezakaźną, która nie ustępuje samoistnie. Oznacza to, że tak jak każdą chorobę należy ją zdiagnozować i leczyć. Otyłość brzuszna jest najgroźniejsza formą otyłości. Jeśli nie zostaną podjęte działania by ją wyleczyć, może spowodować schorzenia układu sercowo-naczyniowego, stanowiące drugą po chorobach nowotworowych najczęstszą przyczynę zgonów.

Konsekwencjami otyłości brzusznej u kobiet są:

  • cukrzyca typu 2,
  • nowotwory endometrium, jajników, piersi,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • problemy z utrzymaniem ciąży,
  • problemy z miesiączkowaniem,
  • bezpłodność.

Otyłość brzuszna u mężczyzn może spowodować:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę typu 2,
  • miażdżycę
  • zespół bezdechu sennego
  • nowotwór prostaty
  • nowotwór jelita grubego.

Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

  1. obniż wartość kaloryczną dotychczasowej diety o ok. 500-1000 kcal,
  2. spożywaj 4-5 mniejszych posiłków w stałych odstępach czasu,
  3. dodawaj do każdego posiłku świeże warzywa i owoce,
  4. zamiast produktów z białej mąki, jedz pieczywo z pełnego ziarna, grube kasze i naturalne płatki zbożowe,
  5. kobiety – pijcie minimum 1,5 czystej wody, mężczyźni – minimum 2 l,
  6. wzbogać dietę o żywność bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
  7. unikaj jedzenia słodyczy, palenia papierosów, słonych przekąsek i alkoholu.