Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tych leków może wkrótce zabraknąć w aptekach. GIF apeluje
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.11.2023 14:37

Tych leków może wkrótce zabraknąć w aptekach. GIF apeluje

kolejka w aptece
canva

W zeszłym tygodniu liczba recept wystawianych na antybiotyki znacznie wzrosła. Obecnie trwa sezon infekcyjny i zapotrzebowanie na niektóre z preparatów jest szczególnie wysokie. Które z nich mogą zniknąć z aptecznych półek? Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał oświadczenie.

Znaczny wzrost realizacji recept

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że na wysokim poziomie realizowane są recepty na pewne substancje z grupy antybiotyków – mieści się w przedziale 82-90%.

„ W ostatnim tygodniu zaobserwowano wzrost liczby wystawianych recept dla większości substancji z grupy antybiotyków. Najwyższe wzrosty dotyczą wszystkich produktów leczniczych w postaciach pediatrycznych. Rośnie również liczba wystawianych recept na produkty lecznicze zawierające przeciwwirusowy oseltamivir. Informujemy, że zabezpieczenie rynkowe na leki z tą substancją jest aktualnie wystarczające". – informuj GIF.

 W dalszej części komunikatu czytamy, że może zabraknąć leków stosowanych w leczeniu anginy:

W dalszym ciągu mogą występować problemy z dostępnością leków zawierających fenoksymetylopenicylinę, szczególnie w formie pediatrycznej. Jednocześnie informujemy, że na rynku pojawił się już produkt leczniczy Polcylin – phenoxymethylpenicillinum kalicum". – informuje GIF.

W zeszłym tygodniu do aptek dostarczono także produkt leczniczy z amoxicillinum + acidum clavulanicum, tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg, 14 tabl oraz amoxicillinum + acidum clavulanicum, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, (600 mg + 42,9 mg)/5 ml, 1 butelka 100 ml.

GIF stale monitoruje, jak wygląda podaż i zapotrzebowanie na poszczególne grupy leków.

Projekt bez nazwy - 2023-11-29T142352.870.png

Tania maść z apteki. Zawiera cenną witaminę Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Może zabraknąć roztworu do nebulizacji

W trwającym sezonie infekcyjnym może brakować produktów z salbutamolem w postaci roztworu do nebulizacji we wszystkich dawkach, z powodu przerwy w dostawach dawki 2 mg/ml (do stycznia 2024 r.) i dawki 1 mg/ml (do marca 2024 r.)”. – informuje GIF.

Na rynek wrócił lek z fluticasoni propionas, aerozol inhalacyjny, zawiesina 125 mcg/dawkę inh., 1 poj., 120 dawek. Wciąż jednak jest problem z zakupem tego produktu w dawce 50 mcg/dawkę inh i 125 mcg/dawkę ing w opakowaniu 60 dawek.

W najbliższych miesiącach nie kupisz produktu z olanzapiną

Do lutego 2024 r. został wstrzymany produkt leczniczy z olanzapiną 210 mg – mowa tu u proszku i rozpuszczalniku, z których przygotowuje się zawiesinę do wstrzykiwania, 1 fiol. proszku, 1 fiol. rozp. I 1 strzykawkę i 3 igły. Dostawa zostanie wznowiona, lecz do tego momentu mogą wystąpić problemy z zakupem preparatu.

źródło: GIF

Apteki nagrywały klientów! Podsłuchy i ukryte kamery
afera w aptece
Mikrofony przy stanowiskach i ukryte kamery nagrywające klientów. Taki sprzęt instalowano w placówkach jednej z sieci aptek działających na terenie Polski. Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy opisał ją “Puls Farmacji”. Wtedy zajął się nią Rzecznika Praw Obywatelskich.Pracownicy sieci aptek poinformowali redakcję “Pulsu Farmacji”, że poza kamerami, w placówkach zainstalowane są też ukryte mikrofony. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Czytaj dalej
Hurtowe ilości podrobionego ozempicu w aptekach! GIF ostrzega
uwaga!
Kolejna afera ze słynnym lekiem na cukrzycę i odchudzanie Ozempic został podrobiony w hurtowej ilości i trafił do aptek. Miał być lekiem dla osób z cukrzycą typu 2. Okazało się, że zmniejsza też apetyt i odchudza. Wtedy zaczął być masowo wykupywany przez osoby, które cukrzycy nie mają. Naukowcy ostrzegali, że niedawne badania pokazały, że może mieć groźne dla układu pokarmowego działania niepożądane. Ozempic to lek z grupy analogów GLP-1, czyli hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi i zmniejsza apetyt. Preparat podaje się raz dziennie przy pomocy specjalnego urządzenia wyglądem przypominającego długopis. Ozempic stosuje się głównie w leczeniu cukrzycy typu 2. Nie jest typowym preparatem na odchudzanie, jednak ze względu na swoje właściwości zmniejszające apetyt, jest również wykorzystywany w leczeniu nadwagi i otyłości. Ozempic może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka czy zapalenie trzustki, dlatego należy go stosować tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Niemiecki Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) nawołuje apteki i firmy dystrybuujące leki o zachowanie ostrożności, po tym jak wykryto hurtowe ilości podrobionego leku przeciwcukrzycowego Ozempic firmy Novo Nordisk. 
Czytaj dalej
Polecane