Tych leków może wkrótce zabraknąć w aptekach. GIF apeluje
W zeszłym tygodniu liczba recept wystawianych na antybiotyki znacznie wzrosła. Obecnie trwa sezon infekcyjny i zapotrzebowanie na niektóre z preparatów jest szczególnie wysokie. Które z nich mogą zniknąć z aptecznych półek? Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał oświadczenie.
Znaczny wzrost realizacji recept
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że na wysokim poziomie realizowane są recepty na pewne substancje z grupy antybiotyków – mieści się w przedziale 82-90%.
„ W ostatnim tygodniu zaobserwowano wzrost liczby wystawianych recept dla większości substancji z grupy antybiotyków. Najwyższe wzrosty dotyczą wszystkich produktów leczniczych w postaciach pediatrycznych. Rośnie również liczba wystawianych recept na produkty lecznicze zawierające przeciwwirusowy oseltamivir. Informujemy, że zabezpieczenie rynkowe na leki z tą substancją jest aktualnie wystarczające". – informuj GIF.
W dalszej części komunikatu czytamy, że może zabraknąć leków stosowanych w leczeniu anginy:
„W dalszym ciągu mogą występować problemy z dostępnością leków zawierających fenoksymetylopenicylinę, szczególnie w formie pediatrycznej. Jednocześnie informujemy, że na rynku pojawił się już produkt leczniczy Polcylin – phenoxymethylpenicillinum kalicum". – informuje GIF.
W zeszłym tygodniu do aptek dostarczono także produkt leczniczy z amoxicillinum + acidum clavulanicum, tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg, 14 tabl oraz amoxicillinum + acidum clavulanicum, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, (600 mg + 42,9 mg)/5 ml, 1 butelka 100 ml.
GIF stale monitoruje, jak wygląda podaż i zapotrzebowanie na poszczególne grupy leków.
Tania maść z apteki. Zawiera cenną witaminę Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]Może zabraknąć roztworu do nebulizacji
„W trwającym sezonie infekcyjnym może brakować produktów z salbutamolem w postaci roztworu do nebulizacji we wszystkich dawkach, z powodu przerwy w dostawach dawki 2 mg/ml (do stycznia 2024 r.) i dawki 1 mg/ml (do marca 2024 r.)”. – informuje GIF.
Na rynek wrócił lek z fluticasoni propionas, aerozol inhalacyjny, zawiesina 125 mcg/dawkę inh., 1 poj., 120 dawek. Wciąż jednak jest problem z zakupem tego produktu w dawce 50 mcg/dawkę inh i 125 mcg/dawkę ing w opakowaniu 60 dawek.
W najbliższych miesiącach nie kupisz produktu z olanzapiną
Do lutego 2024 r. został wstrzymany produkt leczniczy z olanzapiną 210 mg – mowa tu u proszku i rozpuszczalniku, z których przygotowuje się zawiesinę do wstrzykiwania, 1 fiol. proszku, 1 fiol. rozp. I 1 strzykawkę i 3 igły. Dostawa zostanie wznowiona, lecz do tego momentu mogą wystąpić problemy z zakupem preparatu.
źródło: GIF