Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy)
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy)

Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy)
pixabay.com

Udar krwotoczny a udar niedokrwienny

Wypadki udaru krwotocznego mózgu dotyczą głównie osób w grupie wiekowej 50-70 lat. Nie jest to jednak reguła, ponieważ chorują także osoby młode. W przypadku udarów niedokrwiennych dochodzi do blokady przepływu krwi w mózgowych naczyniach krwionośnych. Natomiast krwotok jest konsekwencją pęknięcia naczynia krwionośnego w mózgu. Oba przypadki różnią się mechanizmem, jednak przyczyna udaru jest taka sama – niedotlenienie komórek mózgowych. Tkanka nerwowa nie zostaje zaopatrzona w tlen i substancje odżywcze. Warto zauważyć, że udar krwotoczny może być konsekwencją wcześniejszego udaru niedokrwiennego – w skutek ograniczonego przepływu krwi w naczyniu tworzy się zator i dochodzi do jego pęknięcia.

Udar krwotoczny mózgu – przyczyny

Najczęściej sygnalizowaną przez medyków przyczyną udaru krwotocznego mózgu jest nieleczone nadciśnienie tętnicze. Postępująca choroba uszkadza bowiem ściany naczyń krwionośnych, przez co są one bardziej podatne na pękanie. Do wylewy może tez dojść z powodu patologicznej zmiany, w formie tętniaka lub naczyniaka. U osób w podeszłym wieku w strukturze między naczyniami krwionośnymi kumuluje się amyloid. Rozrost zbędnego białka pod terminem mózgowej angiopatii amyloidowej powoduje wzrost ciśnienia i osłabienie ścianek tętniczych. Oprócz tego ryzyko udaru zwiększają choroby nowotworowe z przerzutami, skazy krwotoczne, zapalenia naczyń i wsierdzia oraz defekty związane z nieprawidłowym krzepnięciem z powodu chorób wrodzonych.

Udar krwotoczny mózgu – objawy

Typowe dla tego typu udaru są symptomy neurologiczne, zależne od struktury mózgu, w których znajdują się niedotlenione komórki. Pod wpływem ucisku naczyń krwionośnych rośnie ciśnienie środczaszkowe. Ten wzrost przejawia się zaburzeniami oddechu i arytmią sercową, nudnościami, dokuczliwymi bólami głowy i utratą przytomności. Wynaczyniona krew zalewa struktury pnia mózgu, uszkadzając je. Objawami związanymi ze zniszczeniem wnętrza struktur śródmózgowych to utrata równowagi, osłabione mięśnie przełyku, zaburzenia widzenia atakujące zwykle jedno oko, niedowłady kończyn oraz zaburzenia mowy, w tym bełkotanie i problemy w rozumieniu znaczenia słów. Charakterystycznym symptomem wizualnym jest opadanie kącika ust i niesymetryczny, sprawiający wrażenie częściowego paraliżu wygląd twarzy.

Udar krwotoczny mózgu – rozpoznanie i leczenie

Stan wylewu krwi do mózgu stwarza zagrożenie życia, dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy natychmiastowo podjąć leczenie szpitalne. Proces obumierania pierwszych komórek następuje już 4 minuty po pęknięciu naczynia. Rozpoczęcie interwencji medycznej do 3 godzin od wystąpienia pierwszych niepokojących symptomów minimalizuje powikłania i zwiększa szansę na ich całkowite ustąpienie po pewnym czasie. W celu diagnostyki lekarz przeprowadza rezonans magnetyczny głowy i tomografię komputerową. Badania umożliwiają rozróżnienie udaru krwotocznego mózgu od udaru niedokrwiennego. Następnie podtrzymuje się funkcje życiowe, podłączając pacjenta do respiratora i podaje leki rozpuszczające powstały w tętnicy zakrzep. Kilka dni po krwotoku śródmózgowy ustala się wstępnie, jak duży obszar w mózgu został uszkodzony, oraz czy zmiany te są odwracalne.

Tagi:
Polecane