Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Udar mózgu u seniora – jak się przed nim ustrzec?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Udar mózgu u seniora – jak się przed nim ustrzec?

Udar mózgu u seniora – jak się przed nim ustrzec?
pixabay.com

Udar mózgu u seniora – przyczyny

Bazując na statystykach, wyróżnia się grupę ryzyka, szczególnie podatną na udar mózgu. Szczególnie zagrożeni są mężczyźni powyżej 55. roku życia z nadciśnieniem tętniczym. Należy jednak pamiętać, że wylew krwi do mózgu może dotknąć każdego seniora, zwłaszcza jeśli jest obciążony genetycznie i prowadzi niezdrowy tryb życia. Dlatego tak istotna jest zmiana czynników zewnętrznych, na które mamy wpływ. Udar mózgu u seniora może być efektem wieloletniego utrzymywania szkodliwych nawyków. Zalicza się do nich palenie papierosów, nadwagę i nadużywanie alkoholu. Kluczową rolę odgrywa zbilansowana dieta – nadmierne spożycie tłustych, wysokokalorycznych pokarmów prowadzi do zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu. To z kolei jedna z przyczyn chorób takich jak miażdżyca i cukrzyca, które są odpowiedzialne za zator żylny w mózgu.

Udar mózgu u seniora – objawy

Objawy bywają mylące i są zależne od części mózgu, która uległa uszkodzeniu. Najbardziej charakterystyczne to dokuczliwy ból głowy i nudności prowadzące do wymiotów. Kolejne niepokojące sygnały to problemy z wypowiadaniem słów, wykrzywienie twarzy, paraliż utrudniający poruszanie się i zaburzenia widzenia. Zdarzają się przypadki udaru przebiegającego bezboleśnie. Nawet jeśli początkowo zauważalne objawy udaru mózgu u seniora po pewnym czasie znikną, interwencja ratowników medycznych jest konieczna.

Udar mózgu u seniora – rodzaje

Najczęściej spotykanym u osób starszych jest udar niedokrwienny mózgu. Krew nie dociera do tego organu z powodu zakrzepu lub zatoru żył. Blokada naczyń krwionośnych skutkuje niedotlenieniem mózgu. Z kolei wylew krwi do mózgu, nazywany fachowo udarem krwotocznym może być następstwem wcześniej powstałego zakrzepu Ten typ udaru dotyka częściej także osoby młodsze. W jego wyniku naczynie krwionośne pęka, rozpoczynając śmiertelnie niebezpieczny krwotok wewnętrzny. Dodatkowy podział rozróżnia dwa rodzaje udarów krwotocznych – śródmózgowy i podpajęczynówkowy, w zależności od lokalizacji uszkodzonych naczyń krwionośnych. Pierwszy krwotok dotyczy pęknięcia żył wewnątrz mózgu, drugi zniszczenia naczynia na jego powierzchni.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru

W przypadku podejrzeń u osoby starszej opisanych powyżej należy przede wszystkim jak najszybciej wezwać pogotowie. Nawet jeśli senior uzna, że to chwilowa niedyspozycja, może on nie być świadomy niebezpieczeństwa i konsekwencji udaru. Czasami jednym z objawów towarzyszących są wymioty, dlatego chorego musimy ułożyć w pozycji bocznej i uspokoić, informując, że karetka jest już w drodze. Nie podejmujmy interwencji na własną rękę, jeśli podamy seniorowi leki przeciwbólowe lub okład z lodu możemy tylko zaszkodzić. W przypadku posiadania w pobliżu aparatu do mierzenia ciśnienia dokonajmy pomiaru. Skróci to czas interwencji ratownika medycznego, kiedy zapozna się z wartością ciśnienia zaraz po wyjściu z karetki. W sytuacji utraty przytomności i braku oddechu u seniora należy niezwłocznie podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową zgodnie z normami BHP.

Tagi:
Polecane