Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS ma dla Ciebie pilny komunikat
Daria Siemion
Daria Siemion 18.06.2024 12:03

Urodziłeś się po 1968 roku? ZUS ma dla Ciebie pilny komunikat

Kobieta trzyma w rękach pieniądze
Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z końcem czerwca zamyka okno transferowe w sprawie składki emerytalnej – w związku z tym osoby urodzone po 1968 roku muszą podjąć decyzję, czy ich składki mają trafiać na subkonto w ZUS, czy mają być częściowo przekazywanego do Otwartego Funduszu Eemerytalnego (OFE). Decyzję trzeba podjąć do początku lipca. Jak podaje ZUS, sprawa dotyczy kilkunastu milionów Polaków.

"Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być zapisana na jej subkonto w ZUS albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym" – czytamy na stronie ZUS.

ZUS czeka na decyzję do 1 lipca. Chodzi o miliony Polaków

Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych. W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.) – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Wszystko wynika z nowych zasad systemu emerytalnego. Zgodnie z najnowszymi przepisami do 1 lipca należy zdecydować, co ma się zdać ze składkami. Decyzje podjęte później nie będą brane pod uwagę. Każdy, kto chce dokonać zmiany, musi przekazać do ZUS specjalny formularz. Termin mija 1 lipca 2024 roku.

Drzwi do ZUS
ZUS czeka na decyzję w sprawie składek do 1 lipca Fot. East News / Arkadiusz Ziółek
Polacy nie wiedzą o tych pieniądzach z ZUS-u. Nawet 29 tys. zł na osobę Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Oświadczenie o składkach w ZUS. Kogo dotyczy, a kogo nie?

Oświadczenie o składkach w ZUS muszą złożyć osoby, które chcą wprowadzenia zmian na swoich kontach w ZUS i takie, które nie podjęły takiej decyzji w poprzednim oknie transferowym, które było otwarte 8 lat temu, czyli w 2016 roku – jeszcze wcześniej w 2014. Oświadczenia nie muszą składać  również osoby, które osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

– Nie muszą tego robić te osoby, które nie chcą zmieniać decyzji, którą została podjęta w poprzednim oknie transferowym, a także ci z naszych klientów, którzy osiągają powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej – informuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Oświadczenia o składkach nie muszą składać:

 • osoby, które podjęły decyzję w poprzednim oknie transferowym,
 • osoby, które osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.
   

Oświadczenie o składkach mogą złożyć:

 • osoby, które chcą zmienić decyzję,
 • osoby, które nie podjęły decyzji w poprzednim oknie transferowym.

Jak zdecydować, gdzie ma trafiać część składki – na subkonto czy do OFE?

Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, należy przekazać instytucji wypełnione "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” (ZUS-US-OFE-03).
Oświadczenie można dostarczyć:

 • przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
 • w każdej placówce ZUS,
 • listownie na adres dowolnego oddziału ZUS.
   

Zobacz też:
Jak schudnąć z brzucha? Wyeliminuj trzy produkty i zbadaj jeden hormon

5 rodzajów renty, którą możesz otrzymać z ZUS

Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?