Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > USG piersi - wskazania. Czym różni się od mammografii?
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:28

USG piersi - wskazania. Czym różni się od mammografii?

USG piersi - wskazania. Czym różni się od mammografii?
pixabay.com

Ultrasonografia (USG) piersi to nieinwazyjna metoda diagnostyczna oparta na zastosowaniu fal ultradźwiękowych. Dzięki niej możliwe jest prowadzenie obserwacji tkanek wchodzących w skład piersi oraz dokonanie analizy ich struktur oraz ewentualnych zmian w czasie rzeczywistym. Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi - czym jest?

Badanie ultrasonograficzne (USG) piersi jest bezpieczne, bezbolesne i nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, dlatego bez problemu można je przeprowadzić także u ciężarnych. Odbywa się przy pomocy ultrasonografu wyposażonego w specjalną głowicę, która w kontakcie ze skórą przyczynia się do powstania obrazu na ekranie monitora stanowiącego część aparatury. 

USG piersi jest najczęściej poprzedzone wywiadem z lekarzem oraz (o ile takie miały miejsce) analizą poprzednich badań USG oraz/lub mammografii. 

Wskazania do wykonania USG piersi

Najczęstszym powodem decyzji o wykonaniu USG piersi jest wynik samobadania lub badania piersi przez ginekologa budzący wątpliwości. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest obecność krwi wyciekającej z  brodawki sutkowej.

USG piersi jest także wykorzystywane jako badanie uzupełniające, kiedy podczas wykonywania innych badań niemożliwe jest dokładne określenie charakteru zmiany w piersi oraz jako dodatkowe badanie przesiewowe. 

Badaniem diagnostycznym przydatnym w rozpoznawaniu chorób piersi jest mammografia (MRTG), którego wysoka skuteczność przekłada się na znaczne obniżenie liczby zgonów kobiet z powodu raka piersi. Niestety, mammografia nie jest w stanie wykryć wszystkich zmian nowotworowych, dlatego tak często zaleca się dodatkowo wykonywanie badania USG piersi.

USG piersi jest stosowane jako badanie przesiewowe u kobiet:

  • obciążonych umiarkowanym ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi;

  • z piersiami o utkaniu gruczołowym (czyli u kobiet do 35. roku życia);

  • które miały w przeszłości przeprowadzoną punkcję sutka;

  • u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi;

  • z implantami silikonowymi;

  • będących w ciąży.

USG piersi - przeciwwskazania

Badanie USG piersi jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, ponieważ w jego przebiegu nie jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie. Wobec tego USG piersi może być przeprowadzane także u kobiet w ciąży oraz u kobiet, które karmią piersią.

USG piersi - przygotowanie do badania

USG piersi jest badaniem, które nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy  zgłosić się pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Przed przystąpieniem do badania, lekarz zadaje kilka niezbędnych pytań, które dotyczą: wieku pacjentki, daty ostatniej miesiączki, informacji o przebytych operacjach oraz o stosowanych lekach. Z punktu widzenia lekarze istotne mogą być także dane odnośnie przebytych nowotworów piersi u krewnych pacjentki. 

Tagi: