Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > „W obronie dzieci zaryzykuje życie”. Kandydat lekarzy na Rzecznika Praw Dziecka
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 16.11.2023 18:55

„W obronie dzieci zaryzykuje życie”. Kandydat lekarzy na Rzecznika Praw Dziecka

kukiz-szczuciński
archiwum prywatne

To świetna wiadomość nie tylko dla małych pacjentów, ale i dla wszystkich polskich dzieci i nastolatków. Wśród polityków krążyły trzy nazwiska, tymczasem lekarze wysłali właśnie apel do marszałka Szymona Hołowni, by to Paweł Kukiz-Szczuciński, psychiatra i pediatra został Rzecznikiem Praw Dziecka.

Większość sejmowa, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica za chwilę wystawią wspólnego kandydata na to stanowisko, bo Mikołajowi Pawlakowi, obecnemu Rzecznikowi Praw Dziecka za chwilę, bo 14 grudnia, kończy się kadencja. Spekulacje trwają i od kilku dni mówiło się, że największe szanse ma na to stanowisko dr Konrad Ciesiołkiewicz i prof. Marek Konopczyński, pojawił się dr Grzegorz Wrona, jako kandydat społeczny. Tymczasem Naczelna Rada Lekarska weszła do gry! 

Kim jest Paweł Kukiz-Szczuciński, którego poparli lekarze?

Jest psychiatrą i pediatrą. Zasłynął niedawną ewakuacją chorych na nowotwory dzieci ze szpitali w okolicy frontu - gdy tylko wybuchła wojna w Ukrainie. Szukał im miejsc, gdzie mogłyby się leczyć. I znalazł – w Polsce, Francji i USA. W amerykańskim szpitalu odwiedził młodych pacjentów prezydent Joe Biden. 

Już raz startował na Rzecznika Praw Dziecka – pięć lat temu. Poparło go wówczas aż 171 posłanek i posłów opozycyjnych klubów i kół poselskich. Ale nie miał poparcia PiS, więc nie wygrał. Rzecznikiem został wtedy Mikołaj Pawlak, któremu za chwilę, bo 14 grudnia, kończy się kadencja.

Co robił przez te pięć lat doktor Paweł Kukiz-Szczucński? To, co zawsze. Pracował jako psychiatra w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i w szpitalnym oddziale dziecięcym. I latał na kolejne międzynarodowe medyczne misje humanitarne razem z Zespołem Ratunkowym Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Przed laty leczył rannych cywilom w rejonach katastrof i wojen, m.in. na granicy libańsko-syryjskiej. 

A gdy wybuchła pandemia, wziął udział w pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii, niosąc pomoc ofiarom COVID-19, w czasie, gdy we Włoszech było epicentrum koronawirusa. Za udział w tej misji został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność. A gdy wybuchła wojna w Ukrainie zajął się wspomnianym ewakuowaniem dzieci chorych onkologicznie. Zaczął też prowadzić niekomercyjny kanał "Misja psychiatria" na YouTube, w której edukuje, by oswajać nas wszystkich z tym, że szukanie pomocy psychiatry powinno być równie naturalne, jak wizyta u ortopedy w przypadku złamania ręki czy nogi..

Wcześniej Paweł Kukiz-Szczuciński leczył chorych na trąd w Indiach. Jest też wiceprezesem zarządu Fundacji Heleny Pyz – „Świt Życia”, zajmującej się właśnie pomocą dotkniętych trądem i laureatem Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii Semper Idem.

Prezes Michał Bulsa o ministrze Czarnku: „Kilimandżaro ignorancji" Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają

Lekarz Paweł Kukiz-Szczuciński o kandydowaniu na Rzecznika Praw Dziecka

-  Jestem nieco zaskoczony, zaszczycony i wzruszony stanowiskiem mojego środowiska – mówi Paweł Kukiz-Szczuciński w rozmowie z portalem Pacjenci.pl na wieść, że środowisko lekarzy postanowiło walczyć, by został rzecznikiem dzieci. 

Co dziś, pięć lat później, myśli o roli, jaką mógłby odegrać, jako rzecznik praw dzieci? 

- Jest ogrom wyzwań, choćby walka z patostreamingiem, uzależnieniami , w tym od urządzeń mobilnych , wielki problem samobójstw wśród dzieci – mówi. Dodaje, że Rzecznik Praw Dziecka posiada narzędzia do tej walki i może realnie coś zmienić. To między innymi możliwość uczestniczenia w procesach sądowych, w których ofiarami są dzieci. 

- Jako ekspert jednego z Archiwów X , widzę, że śledztwa w których ofiarami są dzieci , w tym ofiarami szczególnie -brutalnych zabójstw - powinny być traktowane priorytetowo. Z kolei na co dzień, pracując w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci , mam świadomość ogromnych problemów dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego – mówi lekarz, który jest też biegłym sądowym. 

Jeśli marszałek Sejmu, Szymon Hołownia da zielone światło na starta doktora Pawła Kukiza-Szczucińskiego, będzie to świetna wiadomość nie tylko małych pacjentów, ale dla wszystkich dzieci. Poniżej przeczytacie cały apel Naczelnej Izby Lekarskiej. 

370278564_869761247984426_3535956336569982459_n (1).jpg

Polsce lekarze chcą, by Paweł Kukiz-Szczuciński był Rzecznikiem Praw Dziecka

Oto treść apelu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do marszałka Sejmu o zgłoszenie kandydatury lekarza Pawła Kukiza Szczecińskiego na stanowisko Rzecznika praw dziecka:

W związku z upływem w dniu 14 grudnia 2023 kadencji Rzecznika praw dziecka pana Mikołaja pawlaka, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z apelem do marszałka Sejmu o zgłoszenie kandydatury lekarza Pawła Kukiza Szczecińskiego na stanowisko Rzecznika praw dziecka w latach 2023-2028. 

Samorząd lekarski ma świadomość, iż w ostatnim czasie wyzwania, przed którymi stoi Rzecznik Praw dziecka, istotnie wzrosły trwające jeszcze do niedawna pandemia COVID 19, a obecnie toczący się konflikt za naszą wschodnią granicą, sprawiły, iż kondycja psychofizyczna dzieci i młodzieży stale się pogarsza. 

Na problem w tym zakresie zwracały uwagę niemal wszystkie ugrupowania startujące do Sejmu RP 10 kadencji. Dlatego ważne jest, aby pełnienie funkcji rzecznika praw dziecka zostało powierzone osobie, która zarówno rozumie oraz chce rozwiązywać problemy, z którymi borykają się polskie dzieci oraz młodzież. 

W ocenie samorządu lekarskiego Paweł Kukiz Szczuciński, który już w 2018 kandydował na stanowisko Rzecznika praw dziecka, poparła go wówczas aż 171 posłanek i posłów opozycyjnych klubów i kół poselskich. 

Lekarz Paweł Kukiz Szczuciński jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii pracującym w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, a także w szpitalnym oddziale dziecięcym. Był uczestnikiem licznych międzynarodowych medycznych misji humanitarnych. W ostatnich latach był między innymi uczestnikiem pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii, niosąc pomoc ofiarom COVID-19, a od 2022 zajmuje się ewakuacjami dzieci chorych na nowotwory z terenów Ukrainy oraz dzieci ze strefy przyfrontowej. 

Doktor Paweł Kukiz szczuciński swoim działaniem udowadnia, że w obronie dzieci jest w stanie zaryzykować własne życie. Jego kompetencje w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego dzieci w połączeniu z osobistą odwagą czynią go w opinii samorządu lekarskiego właściwym kandydatem, który będzie z całym oddaniem walczyć o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Polskie dzieci zasługują, by ich interesy reprezentował praktyk, pracujący na co dzień z dziećmi od wielu lat.

W związku z powyższym Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej rekomenduje Marszałkowi Sejmu RP zgłoszenie na podstawie artykułu 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 stycznia 2000 o Rzeczniku Praw Dziecka wniosku w sprawie powołania lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka i przekazania go do rozpatrzenia przez Sejm RP”.

Apel podpisali prezes Łukasz Jankowski i sekretarz Grzegorz Wrona.

kukiz-apelNRL.jpg

Dr Monika Ksieniewicz-Mil o zdrowiu psychicznym. Pacjenci.pl patronem światowej kampanii walczącej z przemocą
Ksieniewicz-Mil
Dzieci, które są świadkami przemocy mają dziś status osób, które jej doznają. A przed laty nie było w Polsce nawet bezpłatnej obdukcji, ani darmowej, całodobowej infolinii dla osób doznających przemocy. Dziś jest to ustawowo, a nie dopiero na wniosek sądu, zwolnione z opłat – dla portalu Pacjenci.pl mówi dr Monika Ksieniewicz-Mil, członkini zarządu Europejskiego Lobby Kobiet. Dr Monika Ksieniewicz-Mil przez kilkanaście lat pracowała w rządowej komórce do spraw równości i w imieniu RP negocjowała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zwaną Konwencją Stambulską. Nadzorowała też jej podpisanie przez polski rząd.
Czytaj dalej
Pacjent będzie legitymował lekarza? Kolejne absurdy w polskiej ochronie zdrowia
Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę.  Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może. 
Czytaj dalej
Polecane