W ten sposób powinno się korzystać z publicznej toalety, by uniknąć zakażenia! Ostrzegamy
Publiczne toalety, szczególnie te znajdujące się w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, trudno utrzymać w czystości przez cały dzień. Jednak korzystanie z nich jest nieuniknione. Jak więc korzystać z publicznej toalety, by uniknąć zakażenia bakteriami? O opinię na temat sposobu korzystania z publicznej toalety poprosiliśmy eksperta.
Te kabiny są najbardziej zanieczyszczone
W publicznych toaletach przeważnie najbardziej zaniedbana jest środkowa kabina – do takiego wniosku doszedł prof. Dr. Dirk Bockmühl, specjalista od higieny i mikrobiologii. Podczas rozmowy z dziennikarzem niemieckiego „Die Welt” naukowiec stwierdził, że to właśnie środkowe kabiny są siedliskiem największej ilości zarazków. Dlaczego? Okazuje się, że większość osób wchodzących do publicznej toalety najczęściej wybiera właśnie środkową kabinę.
Wbrew pozorom najwięcej zarazków nie znajduje się na desce klozetowej, lecz na miejscach często dotykanych przez dłonie, którymi są:
• klamki,
• przyciski spłuczki,
• zamki drzwi kabiny.
Podczas korzystania z publicznej toalety pamiętaj o tych zasadach
1.Po skorzystaniu z ubikacji zdezynfekuj ręce żelem antybakteryjnym (najlepiej tym o stężeniu 60%). 2. Nie stawiaj torebki, plecaka ani ubrań na podłodze,
3. Opuść toaletę możliwie jak najszybciej po spuszczeniu wody,
4. Nie dotykaj deski toaletowej, klamek, przycisku spłuczki i zamka drzwi dłonią, która nie jest owinięta w papier toaletowy lub chusteczkę higieniczną.
5. Dłonie najlepiej osuszaj własnymi chusteczkami zamiast suszarką do rąk.
Jeśli nie masz żelu antybakteryjnego, po skorzystaniu z toalety publicznej koniecznie umyj ręce nawet zwykłym mydłem, które również skutecznie usuwa bakterie znajdujące się na dłoniach.
Okazuje się, że niewskazane jest wykładanie deski klozetowej papierem toaletowym. Większość osób przed urwaniem kawałka papieru toaletowego nie myje rąk, dlatego również na nim znajdują się bakterie.
W publicznej toalecie nie powinno się oddawać moczu w ten sposób
W obawie przed zarazkami wiele osób decyduje się oddać mocz w pozycji „na Małysza”, czyli z uniesionymi pośladkami. Okazuje się, że częste oddawanie moczu w tej pozycji bywa szkodliwe: „Prawidłowa pozycja oddawania moczu u kobiet to pozycja siedząca, gdzie nasze nogi są zgięte w stawie biodrowym i kolanowym pod kątem około 90 stopni(…) Proszę pamiętać, że jeżeli oddajemy mocz w pozycji „na Małysza”, siły ciążenia moczu w pęcherzu plus grawitacja i napięcie różnych mięśni to pierwszy krok do możliwości pojawienia się negatywnych następstw”. - dr Michał Barwijuk, ginekolog plastyczny, specjalista położnictwa i ginekologii, współwłaściciel i założyciel Bali Clinic