Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatolog wyjaśnia, jak je rozpoznać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.06.2023 16:05

Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatolog wyjaśnia, jak je rozpoznać

reumatoidalne zapalenie stawów
canva

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o podłożu immunologicznym. Powoduje zespół charakterystycznych objawów, które nasilają się wraz z jej rozwojem. Wczesne rozpoznanie choroby jest niezwykle istotne – gdy w porę nie zacznie się leczenia RZS konsekwencją tego może być kalectwo. Jakie są wczesne objawy RZS? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych dr Agatą Skwarek-Szewczyk.

Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Objawy RZS są często niecharakterystyczne. „Choroba może zaczynać się podstępnie, np. pacjent może odczuwać zmęczenie, tracić na wadze. Objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest ból i obrzęk stawów. Zazwyczaj są to stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Stawy międzypaliczkowe dalsze nie są zajęte, jak w przypadku innych chorób reumatologicznych. Pacjenci często skarżą się na sztywność poranną, która trwa powyżej godziny”. - powiedział reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Agata Skwarek-Szewczyk. Reumatoidalne zapalenie stawów rozwija przeważnie w ciągu kilku tygodni.

We wczesnym etapie rozwoju choroby pojawiają się także zmiany w układzie krążenia i układzie oddechowym: „Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł to zweryfikować i odesłać nas do specjalisty, czyli do reumatologa”. - powiedział reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Agata Skwarek-Szewczyk.

W kolejnym etapie rozwoju schorzenia stan zapalny może objąć również stawy:

  • biodrowy,
  • barkowy,
  • łokciowy.

Chory zaczyna odczuwać wtedy sztywność stawów, co jednocześnie utrudnia mu poruszanie palcami – w konsekwencji będzie miał problem z wykonywaniem codziennych czynności. Towarzyszą temu stany podgorączkowe, zmęczenie i problemy z koncentracją. Stan zapalny zaczyna zajmować także sąsiednie tkanki np. kaletki maziowe i więzadła. Ból i obrzęk stawów dotyczy tych samów stawów obu kończyn.

Projekt bez nazwy (67).png

Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią? Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Reumatoidalne zapalenie stawów można doprowadzić do remisji

„Jest to choroba przewlekła. Potrafimy ją jednak świetnie leczyć i doprowadzić do remisji, tak aby jej objawy były niedostrzegalne i mniej uciążliwe dla pacjenta. Musimy pamiętać, że reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która się rozwija. Jeśli więc pacjent w porę nie uda się do lekarza, zmiany w stawach będą postępować i dojdzie do ich destrukcji, a w konsekwencji do niepełnosprawności pacjenta”. - powiedział reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Agata Skwarek-Szewczyk

Leczenie polega głównie na ograniczaniu dalszego rozwoju choroby. Najpierw podaje się choremu leki w formie tabletek, lecz coraz większą popularnością cieszy się leczenie biologiczne. Dostępne są także zastrzyki na reumatoidalne zapalenie stawów – ten sposób leczenia stanowi alternatywę dla tabletek i korzystają z niego osoby z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. RZS leczy się też dożylnie i podskórnie.

Gdy pojawią się pierwsze objawy RZS – co robić?

Sposób leczenia RZS zawsze powinien ustalić specjalista. Jednak w razie pojawienia się pierwszych objawów, również sam chory może podjąć pewne działania, bez konieczności konsultowania się z lekarzem – przede wszystkim powinien ograniczyć palenie lub najlepiej w pełni je rzucić i ograniczyć alkohol. Ważnym elementem leczenia jest stosowanie zdrowej diety. Chory na RZS warto by, uzupełniał niedobory kwasu foliowego – bogatymi źródłami tego składnika są: drób, wątróbka, orzechy włoskie i brokuły.