Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wirus z Indii się rozprzestrzenia. Są śmiertelne ofiary, a szczepionki brak
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 23.07.2024 13:28

Wirus z Indii się rozprzestrzenia. Są śmiertelne ofiary, a szczepionki brak

Wirus z Indii
Fot. Canva

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm - prawie 75 proc. zakażonych wirusem Nipah z Indii umiera. Aktualnie ognisko wirusa zidentyfikowano w Indiach, w stanie Kerala. Zmarł 14-latek, jego rodzina jest pod obserwacją. 

Wirus Nipah - co o nim wiemy?

Wirus Nipah został odkryty w 1998 roku w Malezji. Do tej pory ogniska zakażeń obserwowano w Indiach, Bangladeszu, Singapurze. Jest to patogen odzwierzęcy, którego rezerwuarem są nietoperze oraz świnie. Wirus Nipah powoduje zapalenie mózgu o bardzo ciężkim przebiegu, które, jak wynika z danych WHO, u 75 proc. pacjentów kończy się śmiercią. 

Aktualnie wirus rozprzestrzenia się w stanie Kerala na południu Indii, gdzie w wyniku zakażenia wirusem Nipah, zmarł 14-letni chłopak, a jego rodzina znajduje się pod obserwacją. Miejscowe władze zidentyfikowały już 214 osób, które miały kontakt z zakażonym. 60 z nich zostało zakwalifikowanych do grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. 

- Na tym etapie istnieje minimalna szansa na wybuch epidemii wirusa Nipah - uspokaja dr Anoop Kumar ze szpitala Aster MIMS w Kozhikode. Times of Indiah podaje, że wirus w tym regionie atakował już pięciokrotnie. WHO cały czas monitoruje sytuację.
 

Pacjenci z poznańskiego szpitala zakażeni superbakterią. Zostali odizolowani Jak przechowywać jajka w lodówce? Większość z nas popełnia fatalny błąd

Jak można się zarazić? Objawy choroby

Główne drogi zakażenia wirusem Nipah bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ich wydzielinami oraz spożycie owoców i warzyw skażonych odchodami zainfekowanych nietoperzy. Przypominamy, że rezerwuarem wirusa są zwierzęta - głównie nietoperze i świnie. 

Do objawów choroby zaliczamy przede wszystkim gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, ból gardła, wymioty. Choroba może mieć łagodny przebieg, ale w większości przypadków wywołuje ciężkie zapalenie mózgu. Wirus przenosi się na ludzi, a następnie - może rozprzestrzeniać się dalej, dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie skażenia, leczenie oraz zastosowanie izolacji, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby. 

WHO obawia się wirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła wirus Nipah na liście priorytetowych patogenów, czyli takich, które mogą wywołać epidemię lub pandemię. Oprócz niego znalazły się na niej m.in. COVID-19, Ebola czy Zika.

Nie ma obecnie żadnej szczepionki, która chroni przed wirusem Nipah, ani znanego procesu leczenia zakażonych pacjentów.

Zobacz też:

Które przerzuty są najgorsze? Wyjaśnia onkolog

Tak zarazisz się lamblią. To zakażenie może dawać niejednoznaczne objawy

Tę bakterię ma ponad 60 proc. Polaków. Lekarz tłumaczy, co powoduje