Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Właściwości lecznicze lawendy. Na co pomaga lawenda i jak ją stosować?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.04.2023 12:18

Właściwości lecznicze lawendy. Na co pomaga lawenda i jak ją stosować?

lawenda
canva.com

Lawenda to roślina o drobnych, fioletowych kwiatach, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Jest popularną ozdobą ogródków ze względu na swoje walory estetyczne i aromatyczne. Ponadto wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga lawenda? 

Zastosowanie lawendy w aromaterapii

Lawenda ma szerokie zastosowanie w medycynie i przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy w niej liczne substancje lecznicze, m.in. flawonoidy, garbniki, kumaryny i fitosterole o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Lawenda jest także wykorzystywana do produkcji naturalnych środków odstraszających insekty, np. mole. 

Olejek lawendowy zawiera związki aromatyczne, które mają kojące działanie na układ nerwowy. Zapach lawendy uspokaja, łagodzi stres i napięcie nerwowe oraz ułatwia zasypianie. Zaleca się posmarowanie skroni kroplą olejku lawendowego w celu złagodzenia bólów głowy i migreny. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kominka aromaterapeutycznego. 

Lawenda doskonale oczyszcza drogi oddechowe, a także działa antybakteryjnie. Inhalacje z olejku lawendowego pomagają na nieżyt jamy ustnej, gardła i przewodów nosowych oraz na zakażenie oskrzeli i nieżyt oskrzeli z rozedmą. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-14T150636.925.png

Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób Bratek to nie tylko roślina ozdobna. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Lawenda na problemy trawienne i bóle stawów

Substancje zawarte w liściach i kwiatach lawendy mają pozytywny wpływ na układ trawienny i są pomocne przy problemach z niestrawnością i wzdęciami. Pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, przyśpieszają trawienie i ruchy perystaltyczne jelit, poprawiają apetyt, a także łagodzą wzdęcia i kolki. 

Napary z kwiatów lawendy pomagają rozluźnić mięśnie, łagodzą bóle brzucha, bóle reumatyczne oraz dolegliwości związane z miesiączką. Aby złagodzić napięcie i bóle mięśni czy reumatyczne bóle stawów stosuje się masaże i kąpiele z użyciem olejku lawendowego.

Lawenda na schorzenia skóry

Lawenda znajduje lecznicze zastosowanie przy schorzeniach skórnych, takich jak m.in. rany, wrzody, ugryzienia zwierząt, świerzb, łupież, wszawica czy przetoka odbytu. Związki obecne w lawendzie przyspieszają regenerację skóry, a także chronią ją przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym lawenda zalecana jest w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Wspomaga gojenie zmian trądzikowych, przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry, a także reguluje wydzielanie sebum i zapobiega świeceniu się skóry. 

Tagi: Zdrowie
Polecane