Wydzielina z cewki moczowej – co oznacza?
Wydzielina z cewki moczowej – czym jest?
Zakażenie cewki moczowej może się rozprzestrzeniać w kierunku pęcherza moczowego, a w przypadku mężczyzn w kierunku stercza lub jąder. Warto wiedzieć, że nie tylko czynniki infekcyjne wpływają na powstawanie dolegliwości. Zdarza się, że wystarczy podrażnienie mechaniczne podczas seksu, czy chemiczne przez niektóre kosmetyki.
Pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i przeprowadzenia badania fizykalnego oraz wykonania ewentualnego wymazu z cewki moczowej. Te badania pozwolą na potwierdzenie przyczyny zapalnej. Lekarz zleci odpowiednie leczenie w oparciu o postawione rozpoznanie.
Oprócz wydzieliny, objawami zapalenia cewki moczowej, są ból i pieczenie podczas mikcji, odczuwalny dyskomfort oraz zaczerwienienie w okolicy ujścia cewki moczowej.
Wydzielina z cewki moczowej a rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej
Rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu, pieczeniem oraz bólem podczas wydalania moczu, wyciekiem z cewki moczowej ropnej wydzieliny w obfitych ilościach oraz pieczeniem w obrębie ujścia cewki moczowej i jej zaczerwienieniem.
W początkowej fazie choroby zajęty jest tylko przedni fragment cewki. Dolegliwość postępuje, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Zapalenie może wówczas zaatakować sąsiadujące narządy.
Rozpoznanie rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej opiera się głównie na objawach klinicznych. Szczególne znaczenie będzie w tym przypadku miał ropny wyciek z cewki moczowej. W leczeniu rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej zastosowanie znajdują antybiotyki.
Wydzielina z cewki moczowej a nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej
W przeciwieństwie do rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej przypadłość ta spotykana jest o wiele częściej. Najczęstszą przyczyną są infekcje bakteriami atypowymi (np. Chlamydia) oraz przez rzęsistka pochwowego. Za przewlekłe zapalenie cewki moczowej odpowiedzialna jest zazwyczaj Chlamydia trachomatis.
Także czynniki grzybicze oraz szerzenie się stanu zapalnego z nerek, gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, zwiększają ryzyko występowania nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej.