Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Wygładza zmarszczki i pięknie pachnie. Ten olejek kosztuje grosze
Daria  Siemion
Daria Siemion 27.04.2024 11:37

Wygładza zmarszczki i pięknie pachnie. Ten olejek kosztuje grosze

Olejek migdałowy
fot. Shutterstock / Vera Prokhorova

Wygładza zmarszczki jak botoks, a do tego pięknie pachnie. Mowa o olejku migdałowym – niezwykłym produkcie, który można stosować zarówno na skórę, jak i na włosy. Spróbuj go raz, a już nigdy nie będziesz chciała z niego zrezygnować. Koszt buteleczki to tylko 10-15 złotych.

Olej migdałowy zawiera wiele przeciwutleniaczy, witamin i  składników odżywczych, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek i wygładzają te, które już powstały. Dodatkowo ujędrnia i zmiękcza skórę. A wszystko to w naturalnych sposób – bez chemii i zwiększonego ryzyka raka. Czym jest olejek migdałowy i jak stosować go na skórę?

Olej ze słodkich migdałów – czym jest i jak powstaje?

Olejek migdałowy ma charakterystyczną bursztynową barwę i pięknie pachnie, tak jak pachną migdały. Zawiera mnóstwo substancji odżywczych. Po nałożeniu na skórę szybko się wchłania, nie zostawiając tłustych plam. Świetnie sprawdza się jako kosmetyk.

Dobroczynne substancje w olejku migdałowym:

  • kwas oleinowy,
  • kwas linolowy,
  • kwasy fenolowe,
  • proteiny,
  • minerały,
  • witaminy A, D i E,
  • witaminy z grupy B.

Olej ze słodkich migdałów powstaje podczas tłoczenia na zimno nasion drzewa migdałowego Prunus Dulcis. Można zobaczyć je w obrębie basenu Morza Śródziemnego, w Kalifornii i na Bliskim Wschodzie. 

white-big-magnolia.jpg
Kwitnące drzewo migdałowe, z którego nasion powstaje olejek Fot. Freepik / Oleksandr Ryzhkov
Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty Nie wyrzucaj fusów po kawie. Przygotuj domowy peeling, który odżywi twoją skórę

Olejek migdałowy – działanie na skórę

Olejej migdałowy nie bez powodu jest składnikiem wielu luksusowych kremów. Ta niepozorna substancja sprawia, że skóra staje się elastyczna i miękka. Kolejnym jego atutem jest piękny relaksujący zapach.

Olejek ze słodkich migdałów sprawdza się w pielęgnacji wszystkich typów skóry: tłustej, atopowej, mieszanej, suchej. Jest tak delikatny, że można stosować go u niemowląt oraz u osób z chorobami dermatologicznymi, np. łuszczycą.

Działanie olejku migdałowego na skórę:

  • nawilżające – zabezpiecza przed odparowywaniem wody,
  • regeneracyjne – odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry,
  • łagodzące – redukuje podrażnienia, pomaga na oparzenia słoneczne skóry,
  • przeciwstarzeniowe – działa antyokscydacyjnie, chroniąc przed fotostarzeniem,
  • odbudowujące – poprzez syntezę kolagenu wygładza rozstępy i zmarszczki.

Co ciekawe, olejek migdałowy wygładza nie tylko zmarszczki, ale również włosy. Wystarczy wylać kilka jego kropel na ręke i nałożyć na włosy. Taki zabieg jest szczególnie polecany osobom z łamliwymi, wysuszonymi, cienkimi włosami.

Jak nakładać olej migdałowy na skórę?

Bezpośrednio na skórę
Olejek migdałowy można wykorzystać jako olejek masażu, olejek do ciała, olejek do twarzy. Wystarczy wylać kilka jego kropel na dłoń, energicznie rozetrzeć i wmasować w skórę, następnie zostawić do wyschnięcia. Na miejsca newralgiczne, np. głębsze zmarszczki lub rozstępy, można nałożyć go więcej.

Dolać do kosmetyku
Olejkiem ze słodkich migdałów można wzbogacić każdy kosmetyk. Zalecana proporcja to od 5 do 10 ml na 100 ml produktu, np. ulubionego balsamu lub szamponu. Nie wpłynie to ważność kosmetyku i jego właściwości. Trzeba jedynie uważać w przypadku masek i odżywek do włosów bez spłukiwania, by nie były zbyt tłuste.

Stworzyć własny kosmetyk
Ostatnio dużą popularnością cieszy się samodzielne tworzenie kosmetyków z naturalnych składników. Do takiego przedsięwzięcia doskonale nadaje się olejek migdałowy. Można połączyć go z kwasem hialuronowym, olejkiem malinowym lub tonikiem. Nadaje się zarówno do kremów, szamponów, jak i balsamów. Zaleca się 5-10 proc. olejku w produkcie.

Zobacz też:

Tego nigdy nie rób z tuszem do rzęs. Możesz stracić wzrok!

Skąd się bierze trądzik? Główne przyczyny powstawania trądziku

Skaleczyła klienta brzytwą. Czy fryzjerzy muszą sterylizować narzędzia?