Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Mężczyzna zarażony śmiertelnym wirusem. Nosicielem jest polny gryzoń. Rząd ostrzega
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.11.2023 19:35

Mężczyzna zarażony śmiertelnym wirusem. Nosicielem jest polny gryzoń. Rząd ostrzega

Ryjówka nosicielem wirusa
canva

Jeden z mieszkańców Bawarii został zakażony odzwierzęcym wirusem Borna. Ogłoszony został apel sanitarny. Władze ostrzegają przed kontaktem ze zwierzęciem z wyglądu przypominającym mysz polną. Co to za zwierzę? 


 

Alert sanitarny w Bawarii

W Weißenburgu w Bawarii we wtorek 22 listopada doszło do zakażenia wirusem choroby Borna (BoDV-1). Co roku w Niemczech do tego rodzaju infekcji dochodzi od dwóch do sześciu razy. Tym razem zakażony został mężczyzna, a w całym regionie podniesiono alert sanitarny. Prawdopodobnie przyczyną zakażenia jest kontakt z ryjówką, zwierzęciem najczęściej będącym nosicielem wirusa.

Wirus Borna może spowodować śmiertelne zapalenie mózgu. Nawet jeśli dana osoba przeżyje zakażenie, to wysoce prawdopodobne jest, że będzie cierpieć z powodu groźnych uszkodzeń wtórnych.

Projekt bez nazwy - 2023-11-22T185809.142.png

Grypa czy RSV. Jak rozpoznać, co Cię dopadło? Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują

Objawy choroby Borna

W początkowej fazie choroby trudno zinterpretować objawy. Wśród znanych dotąd przypadków odnotowano następujące symptomy: ból głowy, gorączkę i słabe samopoczucie. 

Później pojawiają się objawy neurologiczne np. zaburzenia chodu i mowy. Pacjenci zapadają następnie w śpiączkę w ciągu kilku dni lub tygodni. 

Choroba występuje rzadko, lecz większość przypadków jest śmiertelna.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem Borna?

Przyczyną infekcji może być zarówno bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, jak i z jego moczem, kałem lub śliną.

Według Bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL) w Niemczech w 2021 r. odnotowano aż siedem przypadków zachorowań. Jedynym znanym żywicielem patogenu jest ryjówka polna, choć dla niej infekcja nie stanowi zagrożenia.  Według Instytutu Roberta Kocha  np. konie lub owce mogą mieć kontakt z wydzielinami ryjówki podczas jedzenia.

Transmisja wirusa w przypadku ludzi może mieć różne drogi – podejrzewa się, że do zakażenia dochodzi podczas spożycia skażonej żywności, wody lub podczas wdychania wirusa przez zakażony pył. Człowiek może zostać zarażony podczas bezpośredniego kontaktu z ryjówką.

źródło: www.n-tv.de, interia.pl 

Polecane