Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.02.2024 12:07

Groźny wirus coraz bliżej Polski. Pierwsze lotnisko wprowadziło kontrole i dezynfekcje

wirus fot. canva, lotnisko fot. Pau Barrena/AFP/East News
wirus fot. canva, lotnisko fot. Pau Barrena/AFP/East News

Ze względu na ocieplenie klimatu i przemieszczanie się turystów prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoła wirusowi dengi w krajach, które były od niego wolne. Wywołuje on tropikalną chorobę. Wirus pojawił się już Europie. Pierwszy kraj właśnie wprowadził kontrole i dezynfekcje na lotniskach i w samolotach. 

Wirus dengi jest groźny, a do tego powoduje poważne powikłania u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Największy problem z nim mają już Włosi i Francuzi.

Denga atakuje Europę

Port lotniczy Leonardo da Vinci w Rzymie zaostrzył środki bezpieczeństwa, aby zapobiegać możliwej fali zachorowań. We włoskim ministerstwie zdrowia powołany został dyrektor generalny ds. zapobiegania dendze, którym został Francesco Vaia.

Nakazał on zaostrzenie środków bezpieczeństwa, które jako pierwsze zaczęło wprowadzać rzymskie lotnisko im. Leonarda da Vinci (znane jako Fiumicino). Wdrożono specjalne działania, m.in. dodatkowe kontrole, profilaktykę oraz dezynfekcję samolotów przylatujących z państw obarczonych dużym ryzykiem “przywleczenia” wirusa dengi.

Projekt bez nazwy - 2024-02-16T105702.290.png

Ta bakteria zabiła miliony ludzi. Nosicielem może być kot? Celowo oszpecała twarz córki, żeby wyłudzać pieniądze. Dramat dziecka trwał latami

Denga - co to za choroba?

Na ogół występuje on w regionach tropikalnych, jednak na skutek zmian klimatu komary przenoszące dengę zaczynają żyć też w Europie, na razie głównie na południu. 

Gorączka denga to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa dengi. Przenoszona jest przez komary z rodzaju Aedes, głównie Aedes aegypti. Żywicielem wirusa są ludzie, rzadziej małpy. 

Nie ma możliwości, aby człowiek zaraził się bezpośrednio od drugiego człowieka. Aby doszło do zakażenia, musi być udział wektora – komara.

Wyróżniamy cztery typy serologiczne wirusa, co jest istotne dla przebiegu choroby. Gorączkę krwotoczną denga wywołują serotypy 3 i 4.

Denga występuje w Azji, Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii. Na obszarach położonych na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. ryzyko zakażenia jest niższe.  

Okres wylęgania choroby może wynosić od 3 do 14 dni. W większości przypadków denga ma przebieg bezobjawowy lub łagodny.

Projekt bez nazwy - 2024-02-16T105303.755.png

Jak objawia się denga?

Objawy choroby denga to między innymi:

  • wysoka gorączka, 
  • plamisto-grudkowa wysypka, często z towarzyszącym nieżytem górnych dróg oddechowych, 
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów, 
  • powiększeniem węzłów chłonnych.

Choroba może przejść w ciężką postać zwaną gorączką krwotoczną denga, co stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak:

  • wymioty, 
  • bóle brzucha,
  • powiększenie wątroby,
  • wybroczyny i podbiegnięcia krwawe na kończynach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i twarzy.

Zdarza się, że pacjent zapada w śpiączkę. W 4-5 dniu choroby dochodzi do krwawień do jam ciała, nierzadko z objawami wstrząsu i utraty przytomności – mówimy wtedy o gorączce krwotocznej denga z zespołem wstrząsowym.

W sytuacji gorączki krwotocznej, jeśli nie zostanie szybko wdrożone leczenie, zazwyczaj kończy się to śmiercią pacjenta. Leczenie choroby denga jest objawowe – polega na nawadnianiu i obniżaniu temperatury. W sytuacji wystąpienia gorączki krwotocznej, podstawą jest zapobieganie i leczenie skazy krwotocznej oraz wstrząsu.

Nie istnieje skuteczna szczepionka ani lek na chorobę denga. Profilaktyka polega na ochronie ciała oraz pomieszczeń przed komarami, zwłaszcza od zmierzchu do świtu. 

źródła: medycynatropikalna.pl, wantedinrome.com

Polecane