Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wylew może prowadzić nawet do śmierci. Jak się objawia?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:33

Wylew może prowadzić nawet do śmierci. Jak się objawia?

Wylew może prowadzić nawet do śmierci. Jak się objawia?
pixaby.com

Wylew – przyczyny

Za najbardziej powszechną przyczynę wylewu uważa się nadciśnienie tętnicze, które samo w sobie nie daje wyraźnych objawów. Właśnie z tego powodu wylew często występuje u osób, które są całkowicie nieświadome swoich problemów z ciśnieniem. Istotną rolę odgrywa również miażdżyca oraz zatory mózgu. Przyczyną wylewu krwotocznego jest niespodziewany wylew krwi z pękniętego naczynia, wskutek np. pęknięcia tętniaka.

Inne czynniki, które zwiększają ryzyko wylewu, to choroby serca, urazy, przebyte infekcje, palenie papierosów, nadwaga i otyłość, zażywanie narkotyków, uzależnienie od leków czy nadużywanie alkoholu.

Wylew – objawy

Symptomy wylewu uzależnienie się przede wszystkim od tego, który fragment mózgu został uszkodzony poprzez wynaczynioną krew czy niedostateczny jej dopływ do mózgu. Objawy chorobowe pojawiają się zwykle niespodziewanie i są dość specyficzne, jednak nie jest łatwo od razu je rozpoznać.

Wylew cechuje się utrzymującymi się powyżej doby zaburzeniami funkcji mózgu pod postacią osłabienia czy porażenia mięśni i zaburzeń czucia, dotyczących zwykle jednej połowy ciała, zaburzeń widzenia, mowy lub chodu i koordynacji. Wystąpienie poszczególnych objawów zależne jest od lokalizacji i rozległości ogniska udarowego.

Wylew to wynaczynienie krwi bezpośrednio do tkanki mózgowej. Objawia się to nagłym, silnym bólem głowy, zaburzeniami przytomności oraz pojawieniem się objawów ogniskowych. Pojawiający się krwiak, otoczony obrzękniętą tkanką powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego grożąc śmiertelnymi konsekwencjami dlatego konieczna jest szybka diagnostyka i leczenie, które będzie polegało na usunięciu krwiaka i likwidowaniu obrzęku mózgu.

Wylew – rozpoznanie i leczenie

W przypadku osoby, u której doszło do wylewu, bardzo ważny jest czas. Wpływa on bowiem na skuteczność leczenia, a liczony jest od wystąpienia pierwszych objawów do wdrożenia odpowiedniej terapii. Im szybciej włączone zostanie odpowiednie leczenie, tym większa szansa na mniejsze uszkodzenie mózgu i deficyty neurologiczne.

Podczas hospitalizacji przeprowadzane są dokładne badania neurologiczne, badania krwi oraz tomografia komputerowa. W niektórych przypadkach wykonuje się także rezonans magnetyczny, który pozwala na jednoznaczne określenie schorzenia. Leczenie uzależnione jest od umiejscowienia i rodzaju wylewu.

W trakcie hospitalizacji należy stale monitorować czynności życiowe poszkodowanego oraz uzupełniać niedobory płynów i elektrolitów. Dodatkowo, należy także zwracać szczególną uwagę na ciśnienie tętnicze i kontrolowanie temperatury.

W razie konieczności wdrażane jest leczenie przeciwzakrzepowe, przeciwdrgawkowe oraz przeciwobrzękowe. Oprócz leczenia farmakologicznego, zastosowanie znajduje również leczenie chirurgiczne. Wskazaniem do leczenia operacyjnego są chorzy, u których doszło do wylewu krwi do móżdżku, z ogniskiem krwotoku powyżej trzech centymetrów.

Tagi: