Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zakażenia wirusem Coxsackie – objawy i przebieg choroby.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Zakażenia wirusem Coxsackie – objawy i przebieg choroby.

Zakażenia wirusem Coxsackie – objawy i przebieg choroby.
https://pixabay.com/pl/photos/ludzie-cz%C5%82owiek-nosi%C4%87-maski-5059064/

Zakażenia wirusem Coxsackie rozwijają się między innymi w wyniku kontaktu z osobą zarażoną oraz poprzez picie skażonej wody. Najpoważniejszą jednostką chorobową, która może rozwinąć się w skutek zakażenia jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jej skutkiem może być nawet zgon pacjenta. Dlatego właśnie, za każdym razem, kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie jakimkolwiek wirusem, warto od razu wybrać się na wizytę lekarską. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie objawy powinny cię zaniepokoić, jakie choroby wywołuje jeszcze zakażenie wirusem Coxsackie oraz jak przebiega standardowe leczenie. Zapraszamy do czytania!

Jak często i w jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem Coxsackie?

Zakażenia wirusem Coxsackie plasują się na drugim miejscu wśród najczęściej występujących zakażeń wirusami. Skutkiem może być wiele bardzo nieprzyjemnych dolegliwości ze strony różnych narządów organizmu. Rzadko jednak dochodzi do poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, do których należy między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nie jest to jednak powód do lekceważenia objawów ogólnych!

Wśród niezliczonej ilości odmian wirusa wszystkie dzieli się na dwie podstawowe grupy ze względu na narządy, które atakuje:

·        wirusy Coxsackie A, odpowiadające za choroby serca i dróg oddechowych,

·        wirusy Coxsackie B, odpowiadające za choroby układu nerwowego.

Zakażenie wirusem Coxsackie następuje głównie drogą kropelkową, w tym przez kontakt z osobą zarażoną lub przez wypicie zakażonej wody. W grupie obarczonej ryzykiem zakażenia znajdują się zatem przede wszystkim osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich oraz korzystające w publicznych basenów i sauny. Największą zakaźność wykazują chorzy w przeciągu tygodnia od zakażenia.

Objawy zakażenia wirusem Coxsackie

W wielu przypadkach zakażenie wirusem Coxsackie przebiega, tak jak w przypadku innych wirusówek, całkowicie bezobjawowo. Szacuje się, że jest to aż połowa przypadków zakażenia. Wśród zarażonych, u których występują objawy choroby obserwuje się przede wszystkim nagle występującą gorączkę, bóle głowy, mięśni a czasami również gardła i brzucha (występujący z nudnościami). U większości dzieci występuje jedynie gorączka, która trwa zwykle około trzech dni i ustępuje samoistnie.

Wśród pozostałych typowych objawów w wyniku zakażenia wirusem Coxsackie zalicza się również poniższe:

·        występowanie czerwonych i dosyć bolesnych pęcherzy w okolicach gardła, języka i podniebienia oraz na policzkach, dłoniach i na podeszwach stóp,

·        rozwinięcie się infekcji gardła, której skutkiem może być owrzodzenie na migdałkach i podniebieniu miękkim,

·        krwotoczne zapalenie spojówek, wywołujące ból gałek ocznych ze współwystępującym obrzękiem i zaburzeniami wzroku.

Jakie choroby wywołuje zakażenie wirusem Coxsackie?

Wśród wielu objawów chorobowych charakterystycznych dla zakażenia wirusem Coxsackie znajduje się wiele symptomów nietypowych, które świadczą o wywołaniu przez wirusa chorób, często bardzo poważnych. Do takich należą:

·        zapalenie gardła,

·        diabelska grypa, której towarzyszą gorączka i bóle mięśniowe w okolicach brzucha, klatki piersiowej i kończyn,

·        zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

·        choroba bostońska,

·        zapalenie opłucnej,

·        zapalenie jąder,

·        ostre zapalenie trzustki i inne zaburzenia pracy trzustki, które mogą jednocześnie sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 1.

Wśród noworodków dominują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenia mięśnia sercowego. Do zakażenia wirusem Coxsackie dochodzi natomiast najczęściej w trakcie porodu. Jeżeli zakażenie nie rozwinie się w poważniejszą chorobą, może przejść bezobjawowo lub wywołać niewielkie dolegliwości, które ustępują zwykle do dwóch tygodni od zakażenia.

Diagnostyka i leczenie zakażeń wirusem Coxsackie

Diagnostyka w kierunku chorób wirusowych nigdy nie odbywa się jedynie na podstawie badania w gabinecie lekarskim. Za każdym razem, gdy podejrzewa się u nas takie schorzenie, powinniśmy zostać wysłani na badania wirusologiczne.

W badaniu zakażeń wirusem Coxsackie nie stosuje się oczywiście antybiotykoterapii, gdyż leki te nie nigdy działają na wirusy. Podstawą jest leczenie objawowe. Może wydawać się to „strategią bezczynności”, jest jednak o tyle ważne, że dzięki lekom przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwbólowym unikamy powstania np. obrzęków mózgu czy wystąpienia objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – te natomiast mogą prowadzić do szybkiego zgonu pacjenta. Zatem leczenie objawowe zakażeń wirusem Coxsackie jest przede wszystkim stosowane w celu ograniczenia ewentualnych zniszczeń, które wirus może poczynić w organizmie.

Jedynie pacjenci z poważnymi objawami ze strony serca, wątroby czy układu nerwowego wymagają hospitalizacji i przebywania pod stałą kontrolą lekarską. Aby przyśpieszyć zdrowienie, zaleca się oczywiście picie dużej ilości płynów oraz odpoczynek w połączeniu z lekkostrawną dietą opartą na świeżych i pełnowartościowych produktach.

Tagi:
Polecane