Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, diagnostyka
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, diagnostyka

Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, diagnostyka
pixabay.com

Zapalenie opłucnej – przyczyny

Zapalenie opłucnej – objawy

Zapalenie opłucnej – diagnostyka

Zapalenie opłucnej – leczenie

Zapalenie opłucnej – przyczyny

Zapalenie opłucnej ma wiele różnych przyczyn powstawania. W przebiegu choroby płyn w jamie opłucnej nadmiernie się gromadzi i utrudnia funkcję płuc, którą jest rozprężanie i sprężanie. To powoduje brak prawidłowego ruchu w klatce piersiowej, co prowadzi do niewydolności układu oddechowo-krążeniowego.

Budowa jamy opłucnej nie wspiera radzenia sobie z takimi dolegliwościami, ponieważ jama opłucna znajduje się między opłucną płucną i opłucną ścienną – błonami, które wyścielają płuca i wewnętrzną ścianę klatki piersiowej. Zaś sama opłucna to wąska szczelina wypełniona niedużą ilością tak zwanego płynu surowiczego. Płyn ten ma nawilżać blaszki opłucnej i wspierać funkcję narządu.

Zapalenie opłucnej można podzielić na cztery typy choroby:

- wysiękowe: z dużą ilością płynu,

- suche: inaczej włóknikowe,

- wysiękowe krwotoczne,

- wysiękowe ropne: dochodzi do niego w momencie zakażenia płynu.

Przyczyny zapalenia opłucnej mogą charakter pierwotny lub być następstwem chorób okolicznych tkanek. Najczęstsze przyczyny zapalenia opłucnej to: gruźlica, zapalenie płuc, nowotwory płuc lub zatorowość płucna. Inne przyczyny, równie częste, to: niewydolność wątroby, niewydolność nerek, niewydolność serca, zapalenie trzustki, zapalenie żołądka, zapalenie przełyku i tym podobne.

Zapalenie opłucnej – objawy

Objawy zapalenie opłucnej mają charakter nagły i ostry. Pierwsze objawy choroby to ostry, kłujący ból klatki piersiowej. Najbardziej znamiennym objawem zapalenia opłucnej jest ból nasilający się w kluczowym momencie wdechu, czyli u jego szczytu. To sprawia, że chory nie może wziąć głębokiego i swobodnego oddechu i ma uczucie duszności oraz niedotlenienia, co prowadzi do innych, nieprzyjemnych konsekwencji. To uczucie pojawia się także przy kaszlu, kichaniu, skłonach lub skakania, a więc każdym ruchu, który wpływa na klatkę piersiową. Objawy, które temu towarzyszą to suchy kaszel i gorączka.

Zapalenie opłucnej – diagnostyka

Diagnostykę zapalenia opłucnej przeprowadza lekarz pierwszego kontaktu, który kieruje pacjenta na ewentualne dalsze badania. W diagnostyce choroby opłucnej powinno się wykonać badanie krwi, badanie stetoskopem i rentgen klatki piersiowej. Dodatkowo wykonuje się też USG i tomografię komputerową, a rozpoznanie choroby kończy punkcja jamy opłucnej i wykonanie badania zebranego płynu.

Diagnoza powinna być przeprowadzona jak najszybciej, ponieważ zapalenie opłucnej z wysiękiem może prowadzić do zwłóknienia klatki piersiowej i niewydolności oddechowej. W wyniku choroby może rozwinąć się serce płucne, czyli przerost prawej komory serca.

Zapalenie opłucnej – leczenie

Leczenie zapalenia opłucnej jest zależne od przyczyny choroby. Jeśli przyczyną są choroby zakaźne, typu gruźlica, to pacjent leczony jest na oddziale chorób zakaźnych na tę właśnie chorobę.

Lekarz dostosowuje metodę leczenia do stanu pacjenta. Jeśli choroba tego wymaga może on nakłuć opłucną lub wykonać jej drenaż.

Przy chorobach płuc warto postawić na ćwiczenia oddechowe, które zdecydowanie pomogą pacjentowi pokonać ją szybciej. Ćwiczenia oddechowe pozwolą także na zmniejszenie bardzo uciążliwych objawów i konsekwencji choroby np.: nocnych duszności, gorączki, bólów głowy, apatii, bólów mięśni i ogólnego uczucia rozbicia i rozdrażnienia. Ćwiczenia te zwiększą angaż pęcherzyków płucnych, rozszerzą przykurczone mięśnie i zwiększą mobilność klatki piersiowej. Ponad to poprawi się także funkcja płuc, a wszelkie toksyny czy płyny będą szybciej usuwane  z organizmu. Ponad to, aby przynieść sobie ulgę w chorobie, chory powinien leżeć na zdrowym boku, najlepiej z poduszką pod klatką piersiową.

Tagi: