Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatrucia konwalią majową – objawy i leczenie
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:00

Zatrucia konwalią majową – objawy i leczenie

Zatrucia konwalią majową – objawy i leczenie
pixabay.com

Zatrucia konwalią majową – charakterystyka

Konwalia majowa wielokrotnie pojawia się w chrześcijańskich legendach. Jak głosi przypowieść, kwiaty te powstały z łez Maryi, gdy płakała nad ukrzyżowanym Jezusem, a według innej legendy, wyrosła z krwi przelanej przez Świętego Leonarda z Noblac podczas jego walki ze smokiem. Konwalia była również wykorzystywana jako kwiatowy symbol Jugosławii i jest narodowym kwiatem Finlandii.

W Średniowieczu konwalia była symbolem wiedzy, erudycji i sztuki lekarskiej. Roślina ta w odpowiednich dawkach ma korzystny wpływa na serce, zwiększając siłę skurczów, a tym samym poprawiając krążenie. Preparaty z konwalią w składzie są zalecane w przypadku poważnej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, kołatania serca, a także wad serca. Ponadto lekarstwa z konwalią w składzie zalecane są na padaczkę. Wyciągi z tej rośliny pomagają zlikwidować bóle reumatyczne i te wywołane przez artretyzm. W dawnych czasach kobiety pocierały policzki sokiem z łodygi konwalii, który działa tonizująco i odświeżająco. Warto jednak pamiętać, że granica między lekiem a trucizną jest bardzo cienka, nigdy nie należy więc stosować medycyny naturalnej na własną rękę, ponieważ zatrucia konwalia majową mogą mieć fatalne konsekwencje dla zdrowia.

Niestety czasami najbardziej niewinne wyglądające rzeczy, mogą zadać największą krzywdę. Tak właśnie jest w przypadku konwalii. Wszystkie części konwalii majowej są uważane za potencjalnie toksyczne. Roślina ta zawiera ponad 30 glikozydów nasercowych, z których wiele hamuje czynność serca. Zatrucia konwalią majową najczęściej dotykają dzieci i zwierzęta domowe, ale toksyny w niej zawarte mogą powalić nawet rosłego mężczyznę. W krajobrazie domowym, w którym nie ma dzieci ani zwierząt domowych, roślina ta jest bezpieczna, jednak po dodaniu do równania maluchów, kotów i ciekawskich psów, znacznie zwiększa się ryzyko zagrożenia związanego z zatruciem konwalią majową.

Zatrucia konwalią majową - objawy

Nie ma znaczenia, czy zjedzone zostaną kwiaty, czy cała łodyga lub korzenie. Sposób wprowadzenia toksyn do organizmu następuje przez przewód pokarmowy, choć zdarzają się też sporadyczne doniesienia o kontaktowym zapaleniu skóry. Najczęstszymi objawami są:

  • ból brzucha,

  • niewyraźne widzenie,

  • powolny i nieregularny puls,

a w ciężkich przypadkach drgawki, wymioty i biegunka, arytmia serca, a nawet śmierć. Ostre zatrucia konwalią majową są poważne i trudna do leczenia. Natychmiastowe przewiezienie pacjenta do szpitala jest konieczne nawet w przypadku podejrzenia połknięcia.

Na szczęście ze względu na gorzki smak rośliny, ciekawskie dziecko czy pupil które spróbowało rośliny z reguły nie sięga po kolejny kęs, przez co większość przypadków zatrucia konwalią majową należy do lekkich.

Zatrucia konwalią majową - leczenie

W zależności od tego, ile czasu minęło od spożycia rośliny, wskazane jest wywołanie wymiotów, płukanie żołądka lub podanie węgla aktywowanego. Silne środki przeczyszczające również mogą pomóc w szybkiej eliminacji rośliny z układu pokarmowego. Należy ściśle monitorować stężenie potasu w surowicy i w razie potrzeby rozpocząć odpowiednią dożylną płynoterapią. W razie potrzeby można zastosować fenytoinę jako lek przeciwarytmiczny skuteczny w nadkomorowych i komorowych zaburzeniach rytmu serca. Ponieważ zatrucia konwalia majową i samo działanie rośliny jest bardzo podobne do działania naparstnicy, zastosowanie dostępnych na rynku przeciwciał naparstnicy może być korzystne w przeciwdziałaniu wpływowi toksyn zawartych w konwalii.

Tagi:
Polecane