24 organizacje zajmujące się zdrowiem nie kryją niepokoju. Coraz więcej nieletnich uzależnionych od nikotyny

Problem w zakresie uzależnienia od nikotyny, szczególnie u młodzieży, rośnie z roku na rok. Z pewnością przyczyniają się do tego popularne e-papierosy, które kusza atrakcyjną grafiką i różnorodnością smaków. A szczegółowe dane są przerażające. To dlatego aż 24 organizacje zajmujące się ochroną zdrowia wystąpiły z apelem do parlamentarzystów. Jest o co walczyć - o zdrowie najmłodszych, którym e-papierosy przypominają kolorowe batony, bynajmniej nie odstraszają swoim wyglądem.
Co 4 nastolatek próbował e-papierosów
Dane organizacji zajmujących się zdrowiem są przerażające. Co czwarta dziewczynka i co piąty chłopiec pali e-papierosy regularnie. Co jeszcze bardziej wprawia w konsternację, są to nastolatkowie w wieku od 13 do 15 lat. Te liczby stanowią ogromne obciążenie dla służby zdrowia, bowiem co roku na raka płuc umiera aż 57 tys. osób w różnym wieku. To z kolei generuje niezwykle wysokie koszty, szacowane w okolicy 57 mld. zł.
Bez trudu zauważyć można, jak w ostatnich latach zmienia się rynek nikotynowy. Co chwile pojawiają się nowe “atrakcyjne” rozwiązania, takie jak e-papierosy, czy saszetki nikotynowe. To przyciąga, szczególnie młodych ludzi. Zmiany w zakresie ograniczeń są zatem koniecznością.
Apel do parlamentarzystów podpisały 24 organizacje
Projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej spożywania produktów nikotynowych (druk nr 983) jest obecnie notyfikowany w Komisji Europejskiej. Nowelizacja, pod którą podpisały się aż 24 organizacje ma na celu ograniczenie korzystania z wyrobów tytoniowych, takich jak papierosy elektroniczne, osoby poniżej 18. roku życia. Dodatkowo nie będzie miało znaczenia, czy zawierają one nikotynę, czy też nie.
Zakazem objęta zostanie także sprzedaż woreczków z nikotyną czy płynów beznikotynowych. Taki utrudniony dostęp może się przełożyć na zmniejszone spożycie nikotyny przez młodzież.
Jednym głosem przeciw nikotynie
Zagrożenie jest poważne, zatem Fundacja Żyjmy Zdrowo, zwraca się z pilnym apelem do parlamentarzystów o przyjęcie nowelizacji w ustawie o zakazie sprzedaży produktów nikotynowych. Dzięki temu Polska młodzież i dzieci może być odpowiednio chroniona przed bardzo groźnymi dla zdrowia następstwami używania nikotyny. Warto wspomnieć, że bardzo ważne jest to, aby regulacje weszły w życie jeszcze przed najbliższymi wakacjami, bowiem jest to najgorętszy okres jeśli chodzi o zakup wyrobów tytoniowych przez młodzież.
Brak odpowiedniego działania doprowadzi do kryzysu w służbie zdrowia i znacznego wzrostu zachorowań na nowotwory. Pod apelem podpisały się takie organizacje:
- Federacja Pacjentów Polskich,
- Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”,
- Fundacja Bullerbyn,
- Fundacja Dzieciom „Pomagaj”,
- Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”,
- Fundacja „I Pójdziesz Dalej”,
- Fundacja ISKIERKA,
- Fundacja Koalicja dla Wcześniaka,
- Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”,
- Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL,
- Fundacja „Nie Widać Po Mnie”,
- Fundacja Serce Dziecka,
- Fundacja TO SIĘ LECZY,
- Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”,
- Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum,
- Fundacja „Pokonaj Raka”,
- Fundacja „Serce dla Maluszka”,
- Fundacja „Z Uśmiechem Przez Życie”,
- Fundusz ZDOLNI,
- Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
- Ogólnopolska Federacja Onkologiczna,
- Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych,
- Stowarzyszenie Program Stacja.





































