Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > 3 domowe sposoby na ból mięśni. Poczujesz ulgę nie tylko po treningu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.11.2023 16:59

3 domowe sposoby na ból mięśni. Poczujesz ulgę nie tylko po treningu

ból mięśni
shutterstock

Ból mięśni może mieć wiele przyczyn. Gdy nie powoduje go poważniejszy uraz, dolegliwość można złagodzić za pomocą domowych metod. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie. O opinię na temat jednej z możliwych przyczyn tego rodzaju bólu zapytaliśmy farmakologa klinicznego.

Dlaczego mięśnie bolą?

Ból mięśni może przydarzyć się każdemu, również osobie zdrowej. Organizm w ten sposób daje znać, że coś z nim jest nie tak, choć nie zawsze musi być to objaw choroby. Ból mięśni to symptom niespecyficzny, mogący towarzyszyć różnym chorobom i określenie jego konkretnej przyczyny często jest trudne. 

Najczęściej powodem tego stanu są:

  • przeciążenie mięśni – jest to tzw. ból powysiłkowy, pojawiający się w partiach mięśni najbardziej przeciążonych w trakcie treningu. Ból tego rodzaju najczęściej przechodzi samoistnie.
  • uraz mechaniczny – gdy tkanka mięśniowa zostanie uszkodzona, organizm uruchomi reakcję zapalną, objawiającą się bólem mięśnia.
  • choroby pasożytnicze – ból mięśni bywa objawem np. infekcji włośnicą lub krętkowicą.
  • choroby tarczycy – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy wpływają na metabolizm kolagenu i zaburzają pracę układu mięśniowo-szkieletowego.
  • infekcje bakteryjne – ból mięśni bywa skutkiem zakażenia powierzchniowej warstwy skóry i tkanki podskórnej zanieczyszczonymi przedmiotami. Następstwem tego może być zakażenie powięzi mięśnia.
  • nerwica, długotrwały stres. 

Ból nóg to niekiedy jeden z objawów miażdżycy: 

W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki

Projekt bez nazwy - 2023-11-08T160801.767.png

Ból i obrzęk nogi? Nie lekceważ. To mogą być pierwsze objawy groźnej choroby Tak wyglądają nogi osoby z przewlekłą niewydolnością żylną! Lekarz wskazał nietypowe symptomy

Jak złagodzić ból domowymi sposobami?

  • Wykonaj masaż 

Tego rodzaju masaż można wykonać samodzielnie. Przed tym warto wziąć ciepłą kąpiel, która odpręży ciało i rozgrzeje mięśni. Po kąpieli posmaruj ciało balsamem. Zacznij od delikatnego ugniatania i głaskania ciała. Stopniowo zacznij przechodzić do mocniejszych, okrężnych ruchów dłoni i silniej naciskaj mięsień. Kieruj ruchy wzdłuż mięśni do serca, by poprawić krążenie krwi i limfy.

  • Wzbogać dietę

By złagodzić ból mięśni włącz do diety produkty spożywcze o działaniu przeciwzapalnym. Tego rodzaju przyprawą jest np. kurkuma. Oprócz niej przeciwzapalne właściwości mają także czosnek i tłuste ryby. Warto też ograniczyć spożycie wysoko przetworzonej żywności z dużą zawartością cukru i tłuszczu, które, jak wykazały badania opublikowane w piśmie „Nutrients” przyczyniają się do bólu mięśni.

  • Odpocznij

Wiele dobrego może przynieść samo podniesienie bolącej kończyny do góry na 15 minut. Będzie miało to korzystny wpływ na krążenie krwi. Warto od czasu do czasu zrobić sobie wolne i pozwolić na nicnierobienie. Dobrze przy tym zniwelować stres – pomocne mogą okazać się chociażby medytacja/modlitwa czy ćwiczenia relaksacyjne.

Jeśli ból mięśni spowodowało przeciążenie w trakcie ćwiczeń, obolały mięsień można “rozchodzić”. Nie należy jednak forsować nóg, by nie pogorszyć sytuacji. W tej sytuacji koniecznie włóż wygodne buty. Zamiast spacerowania może wybrać jazdę na rowerze. 

Jak leczyć ból mięśni?

Przede wszystkim konieczne jest ustalenie, co jest źródłem bólu. Gdy jest to np.  uraz mechaniczny, pomocne okażą się chłodne okłady, ale i cieplejsze kompresy. Gdy przyczyna bólu jest nieznana, a objawy utrzymują się kilka tygodni, udaj się do lekarza.

Polecane