Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czarny palec u nogi może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.07.2023 10:17

Czarny palec u nogi może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ!

stopa
canva

Gdy do nóg nie dopływa właściwa ilość krwi, pojawia się ból. W rezultacie dochodzi do zmiany w kończynie, a konsekwencją tego bywa jej obumarcie. W tym stanie palce mogą zmienić kolor na czarny. Powód? Miażdżyca nóg. Jak ją rozpoznać? Wyjaśnia lekarz. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą od chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr n. med. Marcinem Wełnickim.

Czarny palec – jeden z objawów miażdżycy nóg

Miażdżyca to przewlekły proces zapalny. Z jej powodu między śródbłonkiem i warstwą mięśniową naczynia gromadzą się złogi początkowo zawierające makrofagi. Do elementów tworzących pasma tłuszczowe dołączają później kolejne składniki – i tak powstaje blaszka miażdżycowa, z powodu której następuje zwężenie naczynia krwionośnego: „Miażdżyca to przewlekła i postępująca choroba zapalna naczyń tętniczych. Niekontrolowana prowadzi do ciężkich powikłań. Należy podkreślić, że miażdżyca dotyczy tylko i wyłącznie tętnic”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Miażdżyca nóg zajmuje głównie naczynia krwionośne stóp i podudzi i niekiedy dużych naczyń udowych: „W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Projekt bez nazwy - 2023-07-13T232035.178.png

Jakie są przyczyny zawału serca w młodym wieku? Leczenie choroby wieńcowej — na czym polega? Ekspert wyjaśnia

Pierwsze oznaki miażdżycy nóg

Na miażdżycę nóg częściej chorują kobiety. Pierwszymi oznakami choroby jest zaburzenie czucia w nogach. Inne objawy mogące oznaczać miażdżycę nóg to: 
   • uczucie drętwienia w okolicy stóp,
   • uczucie kłucia w okolicy stóp, 
   • uczucie zimna.

„Proces może trwać również przewlekle, czyli tętnice kończyn dolnych mogą się zwężać stopniowo. Wtedy pojawia się objaw, który powinien pacjenta niepokoić. Nazywamy go chromaniem przestankowym. Pacjent idzie i w pewnym momencie odczuwa ból łydek, ud lub pośladków, w zależności od tego, gdzie mamy zwężenie tętnic. Kiedy się zatrzyma, ból ustępuje i może iść znowu”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Objawami miażdżycy tętnic dolnych mogą być niekiedy: 
   • skurcze kończyn,
   • wyziębienie, 
   • bladość, 
   • zaczerwienienie, 
   • pieczenie nóg,

Na czym polega leczenie miażdżycy nóg?

„Podstawą leczenia pacjenta z miażdżycą, gdziekolwiek by ona nie była, są leki obniżające stężenie cholesterolu, tzw. złego cholesterolu, czyli przede wszystkim frakcji LDL. Podstawową grupą leków są tzw. statyny, które zmniejszają produkcję naszego własnego cholesterolu w wątrobie, przez co organizm wykorzystuje bardziej to, co w nas „pływa”. Jest to taki wzmożony recycling, bardzo dla nas korzystny. Dzięki temu blaszki, które już mamy nie narastają i rzadziej pękają, a tym samym rzadziej dochodzi do ostrych powikłań”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.

Leczenie miażdżycy nóg polega także na wyeliminowaniu czynników ryzyka. Polega to na:

   • zrezygnowaniu z palenia, 
   • wprowadzeniu umiarkowanej aktywności fizycznej, 
   • optymalizacji w leczeniu innych chorób współtowarzyszących. 
   • Zastosowaniu diety beztłuszczu i wyeliminowanie tłuszczów trans i nasyconych kwasów tłuszczowych.

„Jeżeli dobrze się leczymy i prowadzimy zdrowy styl życia, mogą nawet zacząć się powoli cofać. Istnieją też inne leki obniżające cholesterol, ale statyny są tym absolutnie złotym standardem od dobrych 20 lat. Nic lepszego na razie nie wymyśliliśmy, a to znaczy, że mamy z nimi bardzo duże doświadczenie”. - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki. 
 

Tagi: Miażdżyca
Polecane