Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > 5 symptomów zbliżającej się śmierci. Po czym poznać, że chory umiera?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.10.2023 16:21

5 symptomów zbliżającej się śmierci. Po czym poznać, że chory umiera?

umieranie
canva.com

Początek procesu umierania chorej osoby nie jest prosty do dostrzeżenia. Symptomy zbliżającej się śmierci mogą wystąpić na kilka godzin, dni, a nawet tygodni przed odejściem pacjenta. Umieranie ma zwykle kilka etapów, które mogą się przeplatać. Jakie sygnały wysyła organizm przed śmiercią? 

Problemy z oddychaniem i zmiany w wyglądzie

  • Problemy z oddychaniem

Oddech chorego jest spłycony, a duszności są coraz silniejsze. Pojawiają się bezdechy, czyli momenty, kiedy pacjent przestaje oddychać i nagle zaczyna oddychać ponownie. Tuż przed śmiercią pojawia się rzężenie przedśmiertne, czyli charczący oddech. 

  • Zmiany w wyglądzie

Rysy twarzy zoastrzają się, twarz wydaje się bardziej pociągła, a zabarwienie skóry wokół ust robi się szare.

Pojawiają się zmiany skórne, które są efektem coraz mniej wydolnego układu krążenia. Są to np. zasinienie palców u rąk i stóp, sinoczerwone przebarwienia na nogach, plecach czy w okolicy krzyżowej. Ponadto ręce i stopy stają się bardzo zimne.  

Projekt bez nazwy - 2023-10-21T195324.411.png

Nocne poty mogą być symptomem nowotworu. Kiedy powinny nas zaniepokoić? Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza

Osłabienie i brak apetytu

  • Postępujące osłabienie

Osłabienie i nadmierna senność są skutkiem przyjmowania leków przeciwbólowych, ale także symptomem powolnego umierania.

  • Utrata apetytu

Brak apetytu i pragnienia to naturalny objaw procesu umierania. Wynika to z tego, że organizm nie potrzebuje już takiej ilości energii dostarczanej w pożywieniu, jak wcześniej.

Zaburzenia świadomości

  • Niepokój, zaburzenia świadomości i majaczenie

Osoby ciężko chore mogą przeczuwać, że śmierć jest tuż tuż. Narasta lęk i obawy o to, co czeka je „po tamtej stronie”. Niektórzy pacjenci niedługo przed odejściem majaczą lub mają różnego rodzaju omamy, np. widzą zmarłych bliskich. Chory może wyciągać ręce jakby kogoś widział, mówić że umiera i idzie do domu.

Polecane