Apap – skład, dawkowanie, działania niepożądane
Apap – charakterystyka leku
Apap jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, uśmierza m.in. ból zębów, głowy, mięśni, pomaga przy bólach menstruacyjnych, nerwobólach czy bólach kostno-stawowych. Ma też działanie przeciwgorączkowe, może być więc stosowany w trakcie infekcji typu grypa. Mogą go zażywać osoby powyżej 12 roku życia. Główna substancja czynna leku to paracetamol. Substancjami pomocniczymi są: wosk Carnuba, makrogol, hypromeloza, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Apap – stosowanie
Apap występuje w formie tabletek. 1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Lek przyjmowany jest doustnie. Zalecana dawka dla osób dorosłych to 1-2 tabletek (czyli 500 mg – 1000 mg paracetamolu), którą można zażywać 3-4 razy na dobę. Pomiędzy poszczególnymi dawkami powinna być przynajmniej 4-godzinna przerwa. Maksymalna ilość tabletek na dobę, jaką mogą zażyć osoby dorosłe, to 8 sztuk, co równa się 4 gramom paracetamolu. Dzieci powyżej 12 roku życia, które zażywają Apap mogą połknąć 1 tabletkę (500 mg papracetamolu) co 3-4 godziny w ciągu doby. Tu również obowiązuje 4-godzinna przerwa między poszczególnymi dawkami. Jeśli lek jest stosowany bez konsultacji z lekarzem, nie powinien być zażywany na własną rękę dłużej niż 5 dni - jeśli przyczyną jego stosowania był ból. Jeżeli Apap był stosowany na gorączkę, wtedy ilość dni, w których lek można zażywać bez skonsultowania tego ze specjalistą, wynosi 3 dni.
Apap – przyjęcie większej dawki
W momencie, gdy zorientujemy się, że dawka leku Apap była za duża, wówczas trzeba to zgłosić lekarzowi, bo nawet jeśli od razu nie wystąpią niepokojące objawy, to w późniejszym czasie może dojść do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Chorego, który połknął zbyt dużą dawkę Apapu należy obserwować, gdyż jeśli dojdzie do uszkodzenia wątroby w ciągu kilku lub kilkunastu godzin może dojść u pacjenta do wymiotów, nadmiernego pocenia się, nudności, osłabienia, senności. Nawet jeśli później te objawy ustąpią, nie oznacza to, że zagrożenie minęło. Do uszkodzeń może bowiem wtedy dochodzić nawet w momencie, gdy objawów nie ma a jedynym symptomem jest rozpieranie w nadbrzuszu. Potem dopiero może wystąpić nawrót nudności oraz pojawi się żółtaczka.
Bez względu na objawy, każde zażycie Apapu w większej ilości niż 5 g oznacza, że u chorego trzeba wywołać wymioty (ma to jednak tylko sens wtedy, gdy od połknięcia leku nie minęła godzina). Trzeba też niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i w ramach pomocy we wchłanianiu toksyn należy podać 60-100 g węgla aktywnego. Podajemy go doustnie. Najlepiej aby był rozmieszany z wodą, pozwoli to bowiem na związanie resztek leku obecnego w żołądku.
Apap – działania niepożądane
Apap, podobnie jak każdy lek, powodować może działania niepożądane. Jedne z nich będą występować częściej, inne – rzadziej. Nie muszą jednak one wystąpić u każdej osoby, która zażywa Apap, pojawiają się bowiem tylko u niektórych chorych. Jeśli pojawiają się jakieś działania niepożądane, w szczególności te, które są reakcją alergiczną, należy skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnie najszybszy kontakt ze specjalistą należy mieć w przypadku wstrząsu anafilaktycznego, który przejawiać się będzie jako: zawroty głowy, przyspieszenia akcji serca, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości. Równie niebezpieczny jest obrzęk naczynioruchowy wyróżniający się obrzękiem twarzy, warg, gardła, języka czy też przejawiający się jako trudności w oddychaniu. Reakcja alergiczna może też obejmować ciężkie reakcje skórne. Oprócz tego po zażyciu Apapu mogą pojawić reakcje nadwrażliwości widoczne w postaci pokrzywki, rumienia, wysypki, nudności, wymiotów, zaburzeń trawienia. Skutkami ubocznymi stosowania leku może być też agranulocytoza czyli zmniejszenie liczby białych krwinek lub trombocytopenia – obniżenie liczby płytek krwi. U pacjentów, którzy są wrażliwi na kwas acetylosalicylowy czy inne niesteroidowe leki przeciwzapalne może dojść do skurczy oskrzeli. Działaniami niepożądanymi po spożyciu Apapu jest też plamica barwnikowa oraz ostre uszkodzenie wątroby.
Źródło: