Biopsja tarczycy – kto powinien wykonać badanie i jak ono przebiega
Biopsja tarczycy – funkcje tarczycy
Tarczyca znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Tarczyca składa się z dwóch płatów bocznych, które połączone są wąską cieśnią. Tarczyca należy do dużych gruczołów i wazy od 30 do 60 gramów. Warto wiedzieć, że tarczyca może ulegać powiększeniu w czasie ciąży. Co więcej, wielkość tarczycy zmienia się także w trakcie cyklu miesiączkowego. Praca tarczycy jest regulowana. Wydzielanie tyroksyny i trijodoktryniny regulowane jest przez tarczycę bezpośrednio i pośrednio. Z kolei produkcja i wydzielanie hormonów metabolicznych kontroluje układ podwzgórze-przysadka, a wydzielanie hormonów tarczycy wpływa ujemnie na wydzielanie TSH.
Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego, który wytwarza takie hormony jak trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, co bezpośrednio wpływa na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. Zazwyczaj choroby tarczycy związane są z zaburzeniami pracy przysadki, gruczołu tarczycy bądź podwzgórza. Tarczyca jest bardzo ważnym organem, a hormony gruczołu tarczycowego wpływają także na takie funkcje jak rozwój prawidłowego układu nerwowego i centralnego układu nerwowego, a zwłaszcza mózgu.
Biopsja tarczycy – wskazania do badania
O wskazaniach do badania – biopsja tarczycy, decyduje lekarz endokrynolog. Wskazania do badania jakim jest biopsja tarczycy to przede wszystkim wykrycie przez lekarza guzka lub guzków tarczycowych. Większość zmian chorobowych wśród kobiet nie ma złośliwego charakteru, a więc istnieją duże szanse na skutecznie leczenie i poprawienie stanu funkcjonowania tarczycy. Drugim, równie ważnym, wskazaniem do badania tarczycy jest podejrzenie stanu zapalnego. Biopsję tarczycy wykonuje się także w celu opróżnienia torbieli tarczycy z płynu.
Wyniki badania pozwalają określić charakter i rodzaj zmian. To z kolei ułatwia wszczęcie postępowania lekarskiego i pozwala ustalić z pacjentem rodzaj i przebieg leczenia. Biopsja tarczycy służy również do okazania, czy w tym narządzie toczy się jakiś proces zapalny. Jest to do zaobserwowania na przykład w chorobach autoagresywnych typu Hashimoto.
Biopsja tarczycy – jak przebiega badanie
Badanie tarczycy, czyli biopsja tarczycy, polega na inwazyjnym zabiegu, który wykonuje się za pomocą cienkiej igły. Badanie nie wymusza na pacjencie specjalnego przygotowania. Biopsję nazwą fachową określa się jako biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana, czyli BACC. Badanie tarczycy jest inwazyjne, ale wymaga jedynie niewielkiego znieczulenia miejscowego. Lekarz, który wykonuje biopsję tarczycy to patomorfolog. W przypadku określanie badania USG i orzeczenia o wynikach współpracuje z nim także radiolog. Patomorfolog wkłuwa igłę w daną zmianę i wciąga z niej niewielką próbkę potrzebną do badania. Po skończonym badaniu oczywiście zakłada się opatrunek i zabezpiecza ślad, który goi się bardzo szybko. Warto pamiętać, że jeśli po badaniu powstanie siniak w miejscu wkłucia, nie należy się tym przyjmować, gdyż jest to całkowicie naturalne, fizjologiczne zjawisko. Po badaniu przez patomorfologa pacjent może odczuwać delikatną bolesność szyi. Radiolog zaś wykonuje badanie nieinwazyjne za pomocą specjalnego narzędzia z głowicą do wykonywania badań ultrasonograficznych. Przykłada urządzenie do tarczycy i z jego pomocą odnajduje zmianę chorobotwórczą.
Najważniejsze, aby zgłosić się na badanie z dokumentacją medyczną, zwłaszcza z wynikami badań morfologicznych, USG i innych w celu zdiagnozowania chorób tarczycy. Trzeba także uprzedzić lekarza o istniejących chorobach oraz przyjmowanych lekach.
undefined