Pacjenci.pl > Choroby > Ból tego stawu to ostateczne ostrzeżenie. Absolutnie go nie ignoruj
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.09.2023 09:09

Ból tego stawu to ostateczne ostrzeżenie. Absolutnie go nie ignoruj

ból stawów
canva

Bóle stawów to problem zarówno młodszych, jak i starszych, kobiet i mężczyzn. Ból stawu może być konsekwencją zwichnięcia, przeciążenia i skręcenia, ale może też świadczyć o występowaniu groźniejszych chorób. Wyjątkowym sygnałem ostrzegawczym jest drętwienie stawu śródręczno-paliczkowego i międzypaliczkowego bliższego. Tłumaczymy dlaczego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

Ból stawów – dlaczego się pojawia? O czym może świadczyć?

Człowiek posiada ok. 400 stawów, czyli połączeń między kośćmi, w których znajdują się: więzadła, ścięgna, torebka stawowa i inne struktury. Stawy umożliwiają poruszanie, zapewniają ciału stabilną pozycję i amortyzują wstrząsy. Ból stawów jest zawsze sygnałem ostrzegawczym – nie tylko sprawia, że jakość życia się obniża, ale może spowodować niepełnosprawność.

Bóle stawów mogą występować epizodycznie lub stale. Może towarzyszyć im:

  • ból kości,
  • ból mięśni,
  • zaczerwienienie,
  • sztywnienie,
  • utrata ruchomości,

Może im towarzyszyć również obrzęk. Obrzęk stawu i ból stawu to kombinacja, której pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować. Jest to jeden z wczesnych objawów choroby reumatoidalnej stawów (RZS), której sympotomy są zupełnie niecharakterystyczne:

„Choroba może zaczynać się podstępnie, np. pacjent może odczuwać zmęczenie, tracić na wadze. Objawem, który powinien nas zaniepokoić jest ból i obrzęk stawów. Zazwyczaj są to stawy śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe bliższe. Stawy międzypaliczkowe dalsze nie są zajęte, jak w przypadku innych chorób reumatologicznych”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych

Projekt bez nazwy - 2023-09-15T030916.476.png

Ból stawów – o jakich chorobach może świadczyć? Przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu w stawach Choroba zwyrodnieniowa stawów a RZS – czym się różnią?

Ból stawu śródręczno-paliczkowego i międzypaliczkowego jako wczesny objaw RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Atakuje drobne stawy rąk i stóp, lecz może objąć też stawy obwodowe:

Pacjenci często skarżą się na sztywność poranną, która trwa powyżej godziny. Kolejnymi objawami są zmiany w układzie krążenia i w układzie oddechowym. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł to zweryfikować i odesłać nas do specjalisty, czyli do reumatologa”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych

Nieleczona choroba reumatoidalna stawów często powoduje, że stawy zostają zniszczone. Osoba taka staje się też niepełnosprawna i może wystąpić przedwczesny zgon. 

Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte wcześnie, postęp choroby może zostać zahamowany, a chory będzie mógł w przyszłości normalnie funkcjonować.

Przyczyn RZS nie znamy w pełni: „Możemy wyróżnić czynniki infekcyjne (wirusowe, bakteryjne, mykoplazmatyczne), immunologiczne, genetyczne i środowiskowe, takie jak palenie papierosów. Zaburzenia mikrobioty jelit, czyli wszystko to, co dzieje się w naszych jelitach może mieć wpływ na rozwój choroby. Ponadto najnowsze badania wykazują zależność między chorobami przyzębia a rozwojem reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeżeli w naszej rodzinie, u krewnych pierwszego stopnia wystąpiło reumatoidalne zapalenie stawów, istnieje ryzyko, że również u nas wystąpi ta choroba”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Wdrożenie leczenia, zmiana diety i przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia można znacznie złagodzić objawy i wyciszyć chorobę.

„Terapia polega głównie na zahamowaniu dalszego rozwoju choroby. W pierwszej kolejności podaje się leki w formie tabletek. Obecnie mamy nowoczesne metody leczenia, gdy w porę zadziałamy, szybko uzyskamy pożądany efekt. Coraz częściej stosuje się leczenie biologiczne”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych

Polecane