Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Breivik oskarżył Norwegię. "Za zimna kawa, brzydki wystrój celi" uznał za łamie praw człowieka. Zapadł wyrok
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 16.02.2024 12:39

Breivik oskarżył Norwegię. "Za zimna kawa, brzydki wystrój celi" uznał za łamie praw człowieka. Zapadł wyrok

Anders Breivik
OLE BERG-RUSTEN/AFP/East News

Anders Breivik, terrorysta, który zabił 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya w 2011 roku, wytoczył proces państwu. Uskarżał się przez warunki, jakie stworzono mu w więzieniu, miał myśli rezygnacyjne i podejmował próby zakończeniu własnego życia. 45-letni masowy morderca odsiaduje wyrok 21 lat pozbawienia wolności, które wielu i tak uważa za horrendalnie niski. 

Już ponad 10 lat temu media obiegł prawie 30-stronicowy list Breivika, jaki wysmarował do szefostwa więzienia. Opisywał "nieludzkie warunki", w jakich odbywa karę. Utyskiwał m.in na to, że:

- Cela jest mała, bo ma tylko.. trzy części - sypialnię, “biuro” i siłownię. A każda z nich zaledwie 8 metrów kwadratowych. 

- Wystrój sali jest nieestetyczny, więc go rozprasza (Breivik pisze swoje polityczne traktaty w więzieniu, którymi inspiruje ekstremistów). 

- Kawa jest za mało gorąca, a do tego nie dostaje do niej mleka. 

- W celi nie jest tak ciepło, jakby chciał i ma na sobie trzy warstwy ubrań.

- Strażnicy poganiają go, żeby szybciej się golił i mył zęby, zarzucając, że przeciąga te czynności ponad miarę.

Wyszedł z wypalenia i rak. Pomaga uczniom, rodzicom i nauczycielom, by nie wpadli w kryzys psychiczny. Możesz skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:

  •  

Brivik w więzieniu ma siłownię, "biuro" i papugi

Breivik od dwóch lat odsiaduje karę w innym niż pierwotnie więzieniu. W dwupiętrowym budynku Ringerike, w którym znajduje się kuchnia, jadalnia, salą telewizyjna z konsolą do gier, kilkoma fotelami i czarno-białymi zdjęciami Wieży Eiffla na ścianie. (Może to te dekoracje uznał za szpetne?). Acha, ma do dyspozycji siłownię i podobno opiekuje się trzema papużkami. 

Breivik przegrał w sądzie twierdząc, że w więzieniu łamane są jego "prawa człowieka"

Sąd okręgowy w Oslo po zbadaniu sprawy orzekł 15 lutego, czyli dzień po Walentynkach, warunki, w jakich siedzi w więzieniu Breivik nie łapią praw człowieka. 

Cytat z wyroku ogłoszonego przez sąd: “może w dużej mierze organizować swój dzień według własnego uznania (…) studiuje i pracuje nad swoimi projektami politycznymi”.

Prawnik Breivika zapowiada, że chce odwołać się od wyroku

Obrońca Breivika Oystein Storrvik ogłosił, że jego klient nie zamierza zgodzić się w tym wyrokiem, więc będzie się od niego odwoływać. 

Źródło: PAP, Al Dżazira, TVN24

Chcesz napisać do redakcji? [email protected]

Pokonał raka. Lekarze nie dawali mu wielkich szans
Tomasz Prosińki, #TokTuMi, Instytut Zdrowia Mentalnego
Tomasz, z zawodu menadżer i finansista, ma 47 lat i chorował na nowotwór mózgu. Lekarze nie dawali mu większych szans. Dziś jest zdrowy, a fakt, że stanął oko w oko ze śmiercią, odmienił jego życie. Pomaga osobom wypalonym zawodowo i młodzieży w ramach akcji #TokTuMi, której patronem został portal Pacjenci.pl.W tym podcaście Tomasz o tym opowiada, jak możecie skorzystać z pomocy, albo wesprzeć akcję:Tomasz miał 44 lata, gdy dowiedział się, że jego mózg jest inny. Owszem, tak jak u zdrowego człowieka może i składał się z około stu miliardów neuronów, galaretowatej tkanki zbudowanej z wody, białka, tłuszczu i soli mineralnych. Twardych, miękkich i pajęczych opon mózgowo rdzeniowych czy setek innych skomplikowanych struktur, które - choć wszystkie razem ważą niewiele więcej niż bochenek chleba - to stanowią o mózgu jako najbardziej złożonej maszynerii wciśniętej w ludzką czaszkę.- Ale w moim rósł guz. Powoli i latami. Na zdjęciu z rezonansu przypomina piłkę tenisową. Albo jak kto woli: męską pięść. Niemal sześć na sześć centymetrów, całkiem sporo, bo na jedną czwartą całej czaszki, tuż za lewym oczodołem - opowiada historię choroby mężczyzna.
Czytaj dalej
"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:
Czytaj dalej
Polecane