Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Britney Spears o aborcji: " Justin nie chciał być ojcem"
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.10.2023 20:09

Britney Spears o aborcji: " Justin nie chciał być ojcem"

Britney Spears
Clasos.com.mx_SplashNews.com/EastNews

“Nigdy bym tego nie zrobiła, ale Justin był stanowczy, nie chciał być ojcem” - wspomina Britney Spears. Była pewna, że chce urodzić to dziecko i zostać mamą. Jednak Justin Timberlake, jej ówczesny partner, wymusił na niej aborcję. Dziś piosenkarka zdobyła się na wstrząsające wyznanie. Mówi o wielkiej traumie. 

Britney Spears o aborcji

W cytowanym przez portal People.com fragmencie autobiografii Britney Spears, która ukaże się 25 października, artystka wyznała, że dokonała aborcji. Jednak jak sama dodała, że zrobiła to poniekąd pod presją partnera. Artystka wyznała, że aborcja jest wciąż jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń w jej życiu.

Projekt bez nazwy - 2023-10-18T183734.507.png

Ciąża pozamaciczna może być bardzo niebezpieczna. Jakie daje objawy? Depresja w ciąży – mało znana twarz depresji. Jak ją rozpoznać?

Aborcja to tylko jedna z możliwości

Tylko w ciągu zeszłego roku na całym świecie przeprowadzono ponad 2 mln 100 tys. aborcji. W tym w Polsce 161 legalnych aborcji – tak wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia. Skala zjawiska nielegalnych aborcji w naszym kraju nie jest dokładnie znana. Szacunkowo w Polsce wykonuje się ok. 150 tys. zabiegów rocznie. Są to jednak wyliczenia oparte o dane i statystyki krajów o podobnej co Polska demografii i na podstawie raportu CBOS z 2013 r.

Polskie przepisy karne nie dają podstaw do skazania matki za aborcję własnego dziecka (zob. art. 152 Kodeksu karnego). 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, polskie przepisy karne nie dają podstaw do skazania matki za przerwanie własnej ciąży, nawet bardzo zaawansowanej” – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas. 

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r., sygn. akt K 1/2 z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt K 1/20, aborcja w Polsce jest legalna tylko, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Uchylona została podstawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Jesteś w niechcianej ciąży? Aborcja to nie jedyne wyjście

W większych miastach noworodka można anonimowo pozostawić w tzw. oknie życia – w Polsce jest ich prawie 50. Tu znajdziesz adresy miejsc, gdzie możesz anonimowo zostawić noworodka po porodzie i nie poniesiesz żadnych konsekwencji. (Niektóre kobiety zostawiają przy dziecku kartkę z informacją, np. jak chciałby, żeby miało na imię): 

https://caritas.pl/projekty/okna-zycia/

Tu znajdziesz numery telefonów zaufania dla dzieci, nastolatków i dorosłych w trudnych sytuacjach życiowych:

https://www.porozmawiajmy.edu.pl/czytelnia/pomoc-bez-wychodzenia-z-domu

Kobieta w niechcianej ciąży może liczyć na wsparcie organizacji pomagających kobietom w ciąży i samotnym matkom np. Centrum Pomocy Rodzinie i Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Instytucje te ułatwiają też przeprowadzenie aborcji.

Matka na oddziale położniczym może również zrzec się dziecka, podpisując stosowne dokumenty. Jeśli nie zrobi tego podczas pobytu w szpitalu, po jego opuszczeniu wciąż może zgłosić się do ośrodka adopcyjnego.