Alarmujący stan kondycji dzieci i młodzieży. Jest coraz gorzej
Badania kompetencji ruchowych przeprowadzone wśród uczniów wiosną tego roku są bardzo niepokojące. Ich wyniki są zdecydowanie słabsze, niż rówieśników sprzed lat, dodatkowo zmagają się problemem otyłości.
W badaniu wzięło udział 3,1 miliona uczennic i uczniów klas IV-VIII oraz wszystkich szkół ponadpodstawowych. W ramach badania nauczyciele w szkołach zapisywali wyniki uczniów z czterech rodzajów aktywności:
- skok w dal z miejsca
- bieg wahadłowy 10 x 5 metrów
- 20-metrowy bieg wytrzymałościowy wahadłowy (tzw. beep test)
- deska, czyli wytrzymanie w podporze przodem na przedramionach (tzw. plank test)
Zestawienie z poprzednimi rocznikami na niekorzyść
Otrzymane wyniki testów sprawnościowych zostały porównane z wynikami badań z lat 1989, 1999 i 2009 roku przeprowadzonymi przez Zakład Teorii Wychowania Fizycznego AWF Warszawa. Rezultaty są bardzo niepokojące.
„Chłopcy i dziewczynki w 1999 roku byli w stanie skoczyć dalej niż w 2024 roku. Różnica sięga nawet ponad 20 centymetrów. To dużo, to wynik gorszy o nawet 10-12 procent” – zwracał uwagę Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podczas konferencji.
Jak powiedział, dzieci kończą szkołę w dużo słabszej kondycji, niż kiedy ją rozpoczynały.
Z fobią szkolną zmaga się niejedno dziecko. Socjoterapeutka tłumaczy, jak ją rozpoznać Jak zadbać o odporność dziecka w nadchodzącym roku szkolnym?Z wiekiem jest coraz gorzej - dzieci są mniej sprawne niż rodzice
Różnice na niekorzyść współczesnych uczniów pogłębiają się wraz z wiekiem. Sprawność dziewczynek spada już około 13. roku życia, z kolei chłopców – około lat 16.
„To dane, które powinny być powodem do głębokiej refleksji, dla wszystkich” – dodał Sławomir Nitras.
Ministra Edukacji Barbara Nowacka oraz Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras poinformowali, że monitorowanie zdrowia fizycznego uczniów będzie kontynuowane. W tym celu badania kompetencji ruchowych obejmą już dzieci z pierwszych roczników szkół podstawowych, będą też systematycznie przeprowadzane każdego roku. Równolegle w szkołach zostanie wprowadzony przedmiot z edukacji zdrowotnej.
Oceny z wychowania fizycznego powinny obejmować nie wynik, a własny postęp dziecka, mówiła Ministra Edukacji.
Potrzebne wsparcie rodziców
Według Barbary Nowackiej i Sławomira Nitrasa, szkoły będą objęte monitoringiem ze strony kuratorów, zostanie też powołany zespół ds. zmian podstaw programowych W-F. Zmianie ulegnie dotychczasowa nazwa programu „Sportowe Talenty” na „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”.
„Chcemy pomóc waszym dzieciom, istnieje obawa, że wasze dzieci w waszym wieku będą mniej sprawne, niż jesteście wy. Bez waszego wsparcia, bez zrozumienia tego problemu, bez świadomości wyzwania przed jakim stoimy, bez waszej pomocy, my tego procesu sami nie przeprowadzimy. Sprawa jest niezmiernie poważna” – mówił szef Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Źródło: gov.pl, tvp.pl
Zobacz również:
400 tysięcy ludzi może mieć problem. Chodzi o orzeczenia o niepełnosprawności
Możesz dostać 1500 zł. Takie warunki muszą spełnić rodzice, aby otrzymać Babciowe 2024
Szkoły już zadecydowały – zakaz smartfonów dla dzieci