Cholesterol HDL – co to jest i jaka powinna być jego norma

Cholesterol HDL – co to jest cholesterol
Cholesterol HDL należy do lipidów, co sprawia, że słabo rozpuszcza się w wodzie, więc do transportu potrzebuje lipoprotein. Cholesterol znajduje się w każdej komórce zwierzęcej, działa na nią stabilizująco oraz jest prekursorem steroidów takich jak hormony czy kwasy żółciowe. Cholesterol jest także substratem do syntezy hormonów płciowych, witaminy D3, fitosteroli, alkaloidów, kortykosteroidów, glikozydów nasercowych, a więc jest bardzo ważną częścią naszego organizmu. Ogólna wartość cholesterolu znajdującego się w organizmie to około 140 gramów. Miejsca w jakich znajduje się w organizmie człowieka to tkanki oraz w osocze krwi.
Jak cholesterol transportowany jest w naszym ciele? Cholesterol nie jest rozpuszczalny we krwi, a więc by mógł przemieszczać się z nią, musi łączyć się z lipoproteinami, czyli lipidami i proteinami. Lipidy są określane jako tłuszcze, a proteiny jako białka. Lipoproteiny o małej gęstości zawierają w sobie więcej tłuszczu są nazywane cholesterolem LDL, co tłumaczy się jako low density lipoproteins. Natomiast lipoproteiny o dużej gęstości nazywa się cholesterolem HDL (z j.ang. high denisity lipoproteins), charakteryzują się one większą gęstością, a więc także większą ilością białka.
undefined
Cholesterol HDL – funkcje, znaczenie dla organizmu
Cholesterol HDL jest niezwykle ważny dla człowieka! Przede wszystkim oczyszcza osocze krwi z cholesterolu całkowitego. Dobry cholesterol pochłania jego nadmiar z ścian błon komórkowych i z wolnych lipoprotein. Gdy poziom cholesterolu HDL jest wysoki, chroni on organizm przed chorobami układu krążenia. Badania świadczące o pozytywnym wpływie dobrego cholesterolu na serce wykonywali między innymi eksperci z American Heart Association oraz naukowcy z Massachusetts Veterans Epidemiology Research. Obecnie zdanie naukowców nieco się różni. W XXI wieku wykonano badania, które owszem – wykazały pozytywny wpływ obniżonego cholesterolu LDL, ale nie dowiodły o korzystnym wyższym poziomie cholesterolu HDL. Zdania w świecie nauki są podzielone.
Cholesterol HDL pełni szereg ważnych funkcji: bierze udział w produkcji hormonów między innymi płciowych i antystresowych, jest budulcem błon komórkowych wchodzi w skład osłonek mielinowych, chroniących włókna nerwowe przed uszkodzeniem, ułatwia proces trawienia tłuszczów, jest składnikiem żółci, jest potrzebny do wytwarzania i przyswajania witaminy D.
undefined
Cholesterol HDL – normy
Cholesterol HDL zawsze rozpatrywany jest w towarzystwie cholesterolu LDL i całkowitej wartości cholesterolu w badaniu krwi.
CholesterolCholesterol LDL – złyCholesterol HDL – dobry
norma130 mg/dl
mężczyźni ≥ 40 mg/dlkobiety ≥ 50 mg/dl u pacjentów po zawale, udarze, cierpiących na chorobę niedokrwienną serca
< 100 mg/dl
> 60 mg/dl
u chorych na cukrzycę
< 70 mg/dl
Spadek poziomu dobrego cholesterolu HDL może być skutkiem posocznicy, anemii, nadczynności tarczycy, nadmiernych głodówek, marskości wątroby, ostrej martwicy wątroby, toksycznego lub infekcyjnego uszkodzenia funkcji i budowy wątroby.
Nadmiar cholesterolu całkowitego może być też skutkiem wrodzonej choroby wątroby, tj. hiperlipoproteinemii. Z kolei zaburzenia w wartości cholesterolu całkowitego, a więc także w cholesterolu LDL, mogą świadczyć o zespole nerczycowym, niedoczynności tarczycy, niewydolnością nerek, łuszczycą. Niepożądana wartość cholesterolu HDL (zbyt niska) może być także skutkiem alkoholizmu i złej diety.



































