Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Clatra
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Clatra

Clatra
pixabay.com

Clatra – skład

Opakowania leku Clatra są dostępne w kilku wielkościach: 10, 20, 30, 40 lub 50 tabletek, jednak nie wszystkie wersje mogą być dostępne do zakupu. Wewnątrz znajdują się białe, owalne tabletki. Każda z nich zawiera 20 mg substancji czynnej (bilastyny). Oprócz tego w skład preparatu wchodzą substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi typ A, krzemionka koloidalna bezwodna i stearynian magnezu. Zaleca się przechowywanie leku w miejscu niewidocznym dla dzieci.

Clatra - działanie

Clatra jest lekiem wykazującym działanie przeciwhistaminowe, który pozwala ograniczyć objawy kataru siennego. Bilastyna zawarta w preparacie hamuje reakcje alergiczne występujący wraz z nieżytem nosa, tj. zaczerwienione i łzawiące oczy, zatkany nos, katar, kichanie, świąd. Produkt znajduje także zastosowanie w przypadku leczenia swędzących zmian skórnych w postaci wysypek, jak bąble czy pokrzywka. O rozpoczęciu dawkowania decyduje alergolog lub dermatolog, na podstawie wywiadu medycznego. Clatrę można nabyć w kilku wersjach: tabletek do ssania (zalecane dla dzieci), tabletek powlekanych lub doustnego roztworu. Substancja czynna leku jest tzw. selektywnym antagonistą obwodowego receptora H1. Oznacza to, że hamuje działanie histaminy, odpowiedzialnej za objawy reakcji alergicznej.

Clatra – przeciwwskazania i środki ostrożności

Uczulenie na bilastynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku, wyklucza możliwość jego stosowania. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem dawkowania. Clatra nie jest wskazana dla dzieci poniżej 12. roku życia. Kobiety planujące ciążę, ciężarne lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania.  

Clatra – dawkowanie

Standardowa dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to 1 tabletka raz na dobę. Dla młodszych dzieci zaleca się pediatryczną postać leku Clatra (roztwór doustny). Z powodu braku aktualnych badań nie powinno się podawać preparatu dzieciom poniżej 6. roku życia i o masie ciała mniejszej niż 20 kg. Lek nie może być podawany z jedzeniem. Sok grejpfrutowy oraz pozostałe soki owocowe obniżają działanie substancji czynnej. Dlatego preparat należy podawać co najmniej 2 godziny po posiłku i po wypiciu soku owocowego a następnie odczekać kolejną godzinę przed ponownym spożyciem pokarmu. Zalecana dawka biastyny nie zwiększa senności spowodowanej napojami alkoholowymi. Po doustnej aplikacji, tabletkę należy popić szklanką wody. Pominięcie jednej dawki nie może być uzupełnione kolejną, zwiększoną dawką. W sytuacji przedawkowania należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

Tagi:
Polecane