Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Concor Cor
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Concor Cor

Concor Cor
pixabay.com

Concor Cor – działanie i wskazania

Concor Cor wykorzystuje się w leczeniu stabilnej niewydolności serca o przewlekłym charakterze. Preparat jest wydawany na receptę i nie podlega refundacji. Bisoprolol, czyli substancja czynna leku zalicza się do grupy beta-blokerów, które zatrzymują receptory androgeniczne. Tym samym zmienia się reakcja organizmu na impulsy nerwowe, szczególnie w sercu. Metabolizm glukozy i lipidów ulega nieznacznej zmianie, mięsień sercowy potrzebuje mniejszej ilości tlenu. Poprzez spowolnienie akcji serca pompowanie krwi wewnątrz organizmu przebiega sprawniej. Podstawowe wskazania dotyczą niewydolności serca z zaburzeniami czynnościowymi lewej komory. Oprócz tego preparat może być wykorzystany do leczenia nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej.

Concor Cor – przeciwwskazania

Leku Concor Cor nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na bisoprolol lub jeden ze składników pomocniczych. Przeciwwskazania dotyczą: astmy o ciężkiej postaci, poważnego zaburzenia krążenia w kończynach (np. objaw Raynauda), nowotworu nadnerczy (guz chromochłonny), kwasicy metabolicznej, ostrej niewydolności serca, niskiego ciśnienia tętniczego, spowolnionej czynności serca. Leczenie należy przerwać jeśli niewydolność mięśnia sercowego ulegnie nasileniu i konieczne będzie podawanie środków dożylnych. Niektóre choroby serca uniemożliwiają przyjmowanie preparatu tj. zespół chorej zatoki, blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia, blok zatokowo-przedsionkowy. Podawanie leku jest wykluczone, jeśli zostanie stwierdzony ostry wstrząs kardiogenny.

Concor Cor – szczególne środki ostrożności

Zachowania szczególnej ostrożności i wcześniejszej konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem dawkowania leku wymagają pacjenci z cukrzycą, zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, zaburzeniem czynności tarczycy, astmą oskrzelową lub przewlekłą chorobą płuc, zaburzeniem krążenia krwi w kończynach. Uwagę powinni zachować również chorzy przebywający na ścisłej głodówce, cierpiący na łuszczące zmiany skórne (łuszczyca) i pacjenci z guzem chromochłonnym rdzenia nadnerczy. W wywiadzie lekarskim należy zasygnalizować leczenie odczulające, ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz planowany zabieg chirurgiczny, ponieważ Concor Cor może zmodyfikować reakcję organizmu na niektóre leki. Preparat nie jest wskazany dla dzieci i młodzieży. Kobiety karmiące piersią i będące w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem preparatu. Nie wiadomo, czy substancja czynna jest w stanie przenikać przez mleko matki, natomiast istnieje ryzyko jej szkodliwego oddziaływania na dziecko w czasie ciąży. 

Concor Cor – interakcje z innymi lekami

Środki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego (klonidyna, metylodopa, moksonidyna, rylmenidyna) oraz niektóre leki wykorzystywane w leczeniu zaburzeń rytmu serca nie mogą być podawane w skojarzeniu z produktem Concor Cor bez specjalnego zalecenia lekarza. W przypadku jednoczesnego przyjmowania preparatu z inhibitorami MAO, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, środkami do znieczulenia ogólnego, beta-adrenolitykami stosowanymi miejscowo, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi i niektórymi antybiotykami lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu badań kontrolnych.

Tagi: