Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.10.2023 13:27

Cukrzycę możesz rozpoznać po paznokciach. Jeśli tak wyglądają - natychmiast idź do lekarza

paznokcie
canva.com

Cukrzyca jest zdradliwą chorobą, która potrafi ukrywać się przez wiele lat. Czasem możemy jednak dostrzec pewne pozornie nieszkodliwe objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy typu 2. Jednym z nich są zmiany na paznokciach. Niestety, bardzo łatwo je zbagatelizować. Na co zwrócić uwagę? 

Objawy cukrzycy

W cukrzycy typu 1 oraz typu 2 objawy są takie same, jednak różnią się dynamiką występowania.

„W obu typach cukrzycy objawy są takie same. Różnica polega na tym, że przy cukrzycy typu 1 objawy występują nagle i z reguły wszystkie na raz. W cukrzycy typu 2 w zależności od poziomu cukru, stan ten może trwać bardzo długo, a objawy są nieznacznie nasilone. Z reguły jest to kwestia miesięcy, a nawet lat. Na początku dochodzi do stanu przedcukrzycowego, po czym rozwija się cukrzyca.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Do typowych objawów cukrzycy zaliczamy:

  • wzmożone pragnienie,
  • nadmierne oddawanie moczu,
  • przemęczenie i apatia,
  • osłabienie, 
  • nadmierna senność,
  • ropne zmiany skórne,
  • przewlekłe i trudno gojące się rany.

„Typowe objawy cukrzycy to m.in. wzmożone pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, nagła redukcja dużej masy ciała, złe samopoczucie, osłabienie, senność, ropne zmiany skórne, przewlekłe i trudno gojące się rany.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog.

Istnieją też inne objawy, które można bardzo łatwo zbagatelizować. Dotyczą między innymi paznokci.

Projekt bez nazwy - 2023-10-21T124333.160.png

Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju! Stopa cukrzycowa - jak powstaje? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci należy do częstych komplikacji cukrzycy. Spowodowana jest nadmiernym poziomem cukru we krwi i osłabieniem układu odpornościowego. Najczęściej dotyka paznokci u stóp, ale może również występować na dłoniach. Zmiany mogą występować na jednym lub wielu paznokciach. Charakteryzują się zmianą koloru paznokcia na biały, żółty lub brązowy, pogrubieniem, kruchością oraz rozwarstwieniem i odklejeniem płytki paznokciowej od łożyska. Towarzyszy im charakterystyczny zapach. 

Paznokcie Terry'ego

Nazwa "paznokcie Terry'ego" pochodzi od nazwiska lekarza, który w latach 50. jako pierwszy opisał charakterystyczne zmiany zaobserwowane u pacjentów.  Jest to charakterystyczna zmiana barwy płytki paznokciowej. Bliższa część paznokcia ma biały kolor, natomiast dalsza (tzw. dystalna) jest różowa. Ponadto płytka staje się zmętniona i matowa.

Linie Beau

Są to zmiany w postaci poprzecznych rowków lub zagłębień, zazwyczaj ulokowanych równolegle do siebie. Można je zaobserwować przede wszystkim na dużych palcach u stóp oraz kciukach. Wywołane są  zatrzymaniem wzrostu płytki paznokcia.