Czas protrombinowy, czyli jak szybko krzepnie krew
Czas protrombinowy – co to jest
Czas protrombinowy (PT) polega na ocenie zewnątrzpochodneggo układu krzepnięcia. Wyniki badania czasu protrombinowego są zależne od stężenia w osoczu krwi czynników krzepnięcia takich jak fibrynogen, czynnik antyhemofilowy A, czynnik antyhemofilowy B, czynnik Stuarta – Prowera, czynnik antyhemofilowy C i inne. Alternatywne nazwy dla czasu protrombinowego to czas rekalcynacji osocza i czas krzepnięcia osocza po uwapnieniu.
undefined
Czas protrombinowy – jak wygląda badanie
Czas protrombinowy to badanie morfologiczne, które standardowo w tym przypadku polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej pacjenta. Zazwyczaj badanie krwi wymaga od pacjenta niejedzenia na minimum osiem godzin przed badaniem – sprawdzenie wyniku czasu protrombinowego jest badaniem, które nie wymaga pojawienia się na czczo. Przed udaniem się do placówki pobraniowej warto jednak pamiętać o tym, aby wypić przed badaniem szklankę wody, to wpłynie na jej rozrzedzenie i ułatwi pobranie krwi. Badanie czasu protrombinowego wykonuje się poprzez dodanie do osocza cytrynianowego preparatu czynnika tkankowego TF do aktywacji czynnika VII krzepliwości krwi. Po zawiązaniu jonów wapnia przez kwas cytrynowy nie aktywuje się czynnik, ponieważ jony wapnia potrzebne są w tym etapie badania. To sprawia, że po inkubacji mierzony jest czas od dodania jonów wapnia do skrzepnięcia próbki krwi.
Krzepnięcie krwi można określić jako mechanizm obronny organizmu, ponieważ w trakcie zranienia zapobiega przed wykrwawieniem się – proces ten nazywamy homeostazą. Za właściwy przebieg tego procesu odpowiadają ściany naczyń krwionośnych, płytki krwi oraz osoczowe czynniki układu krzepnięcia, które dzielimy na:
- fibrynogen
- II – protrombinę
- V – proakcelerynę
- VII – prokonwertynę
- VIII – czynnik antyhemofilowy A
- IX – czynnik antyhemofilowy B
- X – czynnik Stuarta – Prowera
- XI – czynnik antyhemofilowy C
- XII – czynnik Hagemana
- XIII – czynnik stabilizujący fibrynę
undefined
Czas protrombinowy – kto powinien wykonać badanie
Badanie czasu krzepnięcia krwi w czego skład wchodzi badanie czasu protrombinowego jest obowiązkowym badaniem przez operacją lub inwazyjnym zabiegiem/badaniem medycznym. Badanie powinno wykonać się także w następujących przypadkach:
- obfite miesiączki,
- częste krwotoki z nosa, dziąseł lub przewodu pokarmowego,
- siniaki pojawiające się nawet po niewielkim urazie,
- przedłużające się krwawienia i zranienia,
- wybroczyny na skórze,
- wybroczyny na błonach śluzowych,
- mocznica,
- choroba Addisona-Biermera,
- DIC,
- zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- podejrzenie chorób wątroby,
- leczenie przeciwkrzepliwe.
undefined
Czas protrombinowy – normy
Przyjmowane normy laboratoryjne dla badania czasu protrombinowego to:
- 13-17 sekund,
- 80-120 procent we wskaźniku Quicka,
- 0,9-1,3 INR (2-4 INR w zakresie terapeutycznym).
Wynik wyższy niż norma wskazuje na przewlekłe choroby miąższu wątroby, niedobór witaminy K, białaczkę, mocznicę, DIC, chorobę Addisona-Biermera, zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i inne, zaś wynik niższy może mówić o zakrzepicy i trombofilii lub okresie okołoporodowym i zwiększonej aktywności czynnika VII.
undefinedundefined