Czy odzież z lumpeksu jest bezpieczna dla naszej skóry? To zależy od rodzaju produktu!
Lumpeksy cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju i na świecie. Możemy znaleźć w nich dobre jakościowo, stylowe ubrania w atrakcyjnych cenach. Second handy dają produktom drugie życie i są przyjazne dla środowiska, ponieważ ograniczają liczbę odpadów. Większość z nas ma jednak obawy, czy noszenie ubrań z drugiej ręki nie stanowi zagrożenia dla zdrowia?
Czy noszenie ubrań z lumpeksu jest bezpieczne?
Odzież używana musi spełniać określone normy i zanim trafi do sprzedaży zostaje poddana dezynfekcji i dezynsekcji za pomocą silnych chemikaliów. Zapewnia to bezpieczeństwo oferowanych produktów, jednak może wywołać skutek uboczny w postaci silnej reakcji alergicznej. Odzież zakupioną w lumpeksie warto więc wyprać w pralce z dodatkiem środków piorących. Jeśli nie możemy pozbyć się charakterystycznej nieprzyjemnej woni, możemy wsypać do pralki pół szklanki sody oczyszczonej, która podczas prania pochłonie przykre „lumpeksowe” zapachy. Z pomocą przychodzi również ocet, który dodatkowo ma właściwości antybakteryjne. Użytkowanie ubrań pochodzących z second handu jest bezpieczne, jednak istnieje grupa produktów, których należy unikać.
Sauna - jakie są zalety i przeciwwskazania? Trądzik różowaty znany jako "trądzik dorosłych". Jak się objawia?Czego nie należy kupować w lumpeksie?
Mimo tego, że wszystkie ubrania, które trafiają do lumpeksu są dezynfekowane silnymi środkami chemicznych, należy unikać kupowania towarów, które mają bezpośredni kontakt z miejscami intymnymi i są trudne do odkażenia. W ich przypadku proces dezynfekcji nie daje całkowitej gwarancji o higienie produktu.
W lumpeksie nie powinniśmy kupować następujących towarów:
- bielizna
- skarpetki i rajstopy
- body
- kostiumy kąpielowe
- ręczniki
- pościel
- czapki i kapelusze
- buty
Dlaczego odzież z lumpeksu ma nieprzyjemny zapach?
Ubrania z lumpeksu charakteryzują się specyficzną nieprzyjemną wonią. Jest to mieszanina różnych zapachów: potu, wilgoci, perfum, środków chemicznych i papierosów. Odzież, która trafia do lumpeksów transportowana jest z odległych miejsc i przez długi czas przechowywana w kontenerach. W tym czasie pochłania przeróżne zapachy, które mieszają się ze środkami dezynfekującymi i tworzą charakterystyczną nieprzyjemną woń.