Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Daivobet
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Daivobet

Daivobet
pixabay.com

Daivobet – skład i charakterystyka

Lek Daivobet można nabyć w postaci maści lub żelu o przezroczystej lub delikatnie kremowej barwie. W 1 g produktu znajduje się 50 mg kalcypotriolu jednowodnego oraz 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Substancję pomocniczą stanowi Butylohydroksytoulen (E321). Okres ważności preparatu wynosi 2 lata. Butelka jest ważna 3 miesiące, natomiast aplikator 6 miesięcy po pierwszym otwarciu. Produkt nie jest zalecony dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Daivobet - stosowanie

Daivobet jest przeznaczony do miejscowego leczenia łuszczy na powierzchni skóry głowy u osób dorosłych. Terapia obejmuje łuszczycę plackowatą, która występuje w innych miejscach niż na powierzchni głowy, o przebiegu łagodnym lub umiarkowanym. Zaleca się podawanie żelu na tkankę skóry zmienioną chorobowo raz dziennie. Okres terapii nie powinien przekroczyć 4 tygodni na owłosionej skórze głowy i 8 tygodni na skórze w innych miejscach. Jeśli objawy nie ustąpią po tym czasie, lekarz powinien pod kontrolą powtórzyć cykl terapii. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 15 g. W trakcie leczenia nie wolno aplikować preparatu na powierzchnię ciała przekraczającą 30 % całkowitej powierzchni skóry. Przed nałożeniem żelu należy wstrząsnąć butelkę i ostrożnie zaaplikować zawartość, pomijając okolicę oczu i twarz. Po aplikacji wskazane jest umycie rąk. Żel powinien pozostać na skórze głowy przez cały dzień lub noc. W celu optymalizacji rezultatów, nie należy myć włosów ani kąpać się bezpośrednio po nałożeniu preparatu.

Daivobet – przeciwwskazania

Leku nie wolno przyjmować w przypadku nadwrażliwości na kalcypotriol, betametazon lub jeden z pozostałych składników pomocniczych. Przeciwwskazania dotyczą zakażeń skóry o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym, zakażeń pasożytniczych, zapalenia skóry, zmian spowodowanych gruźlicą, atrofią i rozstępami oraz specyficznych chorób, tj. rybia łuska, owrzodzenia, trądzik pospolity i różowaty. Nie należy aplikować żelu bezpośrednio na otwarte rany. W niektórych typach łuszczycy lek daivobet nie może być stosowany (łuszczyca złuszczająca i krostkowa, erytrodermia łuszczycowa). Preparat zawiera kalcypotriol, przez co nie może być podawany pacjentom z zaburzeniami metabolizmu wapnia.

Daivobet – szczególne środki ostrożności

Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi steroidami. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów grozi wystąpieniem takich samych objawów, jak przyjmowanie kortykosteroidów o działaniu ogólnym, tj. zmiana wyników w metabolicznej kontroli cukrzycy, supresja czynności kory nadnerczy. Lek Daivobet nie powinien być aplikowany pod opatrunki okluzyjne, ze względu na zwiększenie układowego wchłaniania kortykosteroidów. Produkt należy aplikować na możliwie najmniejsze powierzchnie skóry, omijając błony śluzowe, fałdy skórne i skórę uszkodzoną mechanicznie. Po przekroczeniu maksymalnej dawki dobowej istnieje ryzyko hiperkalcemii. Stężenie wapnia we krwi osiąga prawidłowe wartości po odstawieniu leku. Skóra twarzy i w okolicach narządów płciowych jest szczególnie narażona na skutki uboczne stosowania kortykosteroidów. Kobiety w okresie laktacji powinny zachować szczególną ostrożność, żel nie powinien być aplikowany bezpośrednio na piersi. Stosowanie preparatu przez kobiety ciężarne jest możliwe tylko po rozważeniu przez lekarza potencjalnych korzyści w wyniku terapii w stosunku do niekorzystnego oddziaływania na ciążę.

Tagi:
Polecane