Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Debretin
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Debretin

Debretin
pixabay.com

Debretin – co to jest?

Lek wykorzystuje się w gastrologii i medycynie rodzinnej. Preparat Debretin poprawia metabolizm oraz reguluje motorykę jelit. Nabyć go można w postaci białych, sferycznych tabletek, po 20, 30, 40, 60 lub 100 w opakowaniu. Substancją czynną leku jest malenian trimebutyny (po 100 mg w każdej tabletce). Składniki pomocnicze leku to: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy i tytanu dwutlenek (E171). Zaleca się przechowywanie produktu w temperaturze poniżej 25C, w miejscu niewidocznym dla dzieci.

Debretin – działanie

Substancja czynna leku stymuluje pracę jelit. Jednak skuteczne działanie leku jest uwarunkowane odpowiednim działaniem przewodu pokarmowego. Regulowanie perystaltyki jest związane z napięciem dolnego zwieracza przełyku¸ procesem opróżniania żołądka oraz perystaltyką okrężnicy i jelita cienkiego. Działanie preparatu polega na pobudzeniu mięśni jelita, wykazując działanie spazmolityczne w stosunku do mięśni o wzmożonej pobudliwości ruchowej. Maksymalne stężenie trimebutyny zostaje osiągnięte po 1-2 godzinach. Organizm usuwa lek wraz z moczem. Wskazania do zastosowania leku Debretin jest zaburzenie czynności przewodu pokarmowego (biegunka, zaparcia, stany skurczowe jelit, bóle brzucha) oraz zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego definiowanych jako zespół jelita drażliwego. Preparat może też być wykorzystywany pooperacyjnie, usuwając niedrożność jelit, w przypadku zaburzeń związanych z wydzielaniem żółci lub prewencyjnie przed planowanym badaniem radiologicznym lub endoskopowym.

Debretin – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu. Nie jest wskazane podawanie preparatu Debretin kobietom w I trymestrze ciąży, w drugim i trzecim trymestrze jest to możliwe tylko po rozważeniu przez lekarza potencjalnych korzyści z przyjmowania leku w stosunku do ryzyka niekorzystnego oddziaływania na ciążę. Dawkowanie w okresie laktacji jest przeciwwskazane. Nie wykazano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić z lekarzem wszystkie stosowane aktualnie medykamenty. W leczeniu skojarzonym trimebutyny z zotepiną działanie przeciwcholinergiczne ulega nasileniu. Preparat działa synergicznie z ryzatryptanem podczas leczenia migrenowych bólów głowy. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku w formie granulatu.

Debretin – dawkowanie

Produkt jest przeznaczony do podawania doustnego. Przyjmować go mogą wyłącznie osoby dorosłe. Standardowo zaleca się  połykać w całości 1 tabletkę 3 razy dziennie, popijając szklanką wody. W niektórych sytuacjach lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 6 tabletek na dobę w dzielonych dawkach. Jeśli dojdzie do przedawkowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie jest wskazane zastosowanie dawki podwójnej celem uzupełnienia.

Tagi:
Polecane