Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dermetin – jak stosować, co leczy, kiedy go używać?
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Dermetin – jak stosować, co leczy, kiedy go używać?

Dermetin
https://pixabay.com/pl/

Jak powstaje łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, która jeśli nie jest leczona, szybko nie zniknie. Za jej powstanie odpowiadają m.in. drożdżaki z gatunku Malessesia furfur. Stanowią naturalny skład mikrobiomu skóry, jednakże jeśli dojdzie do pewnych zaburzeń w ich liczebności i zaczną się one nadmiernie namnażać, wtedy przyczynią się do powstawania łupieżu. Ponieważ do rozmnażania potrzebują warunków lipofilnych, pojawiają się zwykle w momencie nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Drożdżaki odżywiają się trójglicerydami obecnymi na powierzchni skóry, a wydalane przez nie produkty przemiany materii podrażniają skórę, co powoduje jej nadmierne łuszczenie się. Zwykle w takich warunkach rozwija się też stan zapalny. Oprócz drożdżaków, do powstania łupieżu przyczyniają się także inne czynniki, które zaburzają naturalne funkcjonowanie skóry.

Jakie mogą być rodzaje łupieżu?

Łupież może występować w dwóch postaciach: suchej i tłustej. Przy suchej odmianie naskórek nadmiernie się łuszczy, pozostawiając ślad w postaci biało-srebrnych łusek. Gromadzą się one na włosach i bardzo łatwo opadają na ubranie. Białe kropeczki na bluzie czy swetrze to właśnie ślad po nich. Przy łupieżu suchym często występuje świąd.

Łupież tłusty można rozpoznać po tym, że łuszcząca się skóra przybiera formę żółtych strupów, które odkładają się warstwami. Temu wszystkiemu towarzyszy nasilony łojotok, co widoczne jest w postaci przetłuszczających się włosów.

Co przyczynia się do powstania łupieżu?

Oprócz wspomnianych drożdżaków z rodzaju Malessesia furfur do powstania łupieżu przyczyniać się też mogą inne czynniki. Do czynników zewnętrznych zaliczyć można m.in. nadmierne używanie lakierów lub żeli do włosów, zbyt częste korzystanie np. z wałków elektrycznych do włosów, niedokładne spłukiwanie włosów podczas mycia czy zbyt rzadkie mycie skóry głowy. Poza tym do zaburzeń równowagi skóry prowadzić może zbyt mocno przesuszone powietrze w pomieszczeniu (np. w wyniku ogrzewania) czy też zbyt zimny klimat. Z kolei czynnikami wewnętrznymi, które mogą mieć wpływ na powstanie łupieżu, są: zaburzenia hormonalne, niedostateczna higiena osobista, stres, zbyt duże spożycie cukru lub tłuszczu, brak wypoczynku, nadwrażliwość typu alergicznego.

Dermetin – charakterystyka produktu

Dermetin to szampon przeciwłupieżowy, którego głównym składnikiem jest ketokonazol. Ketokonazol doprowadza do zaburzenia jednego ze składników błony komórkowej drożdżaków, co powoduje ich obumarcie. Ketokonazol występuje w Dermetinie w stężeniu 2 %. Oprócz ketokonazolu w skład szamponu wchodzą takie składniki jak: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Lauryl Glucoside, Coco-Glukoside (and) Glyceryl Oleate, NaCL, Cocamidopropyl, Betaine, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Imidazolidinyl Urea, Parfum, BHA, Cl 16255. Dermetin występuje w postaci saszetek po 6 ml.

Tagi: