Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Divascan – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Divascan – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.

Divascan – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-twarz-zn%C4%99canie-si%C4%99-stres-2696408/

Lek Divascan wykorzystywany jest przede wszystkim jako specyfik, mający zapobiegać atakom migreny. Często jednak również wykorzystuje się go do innych celów. Jakich? Dowiesz się w niniejszym artykule. Powiemy również, dla kogo przeznaczony jest Divascan oraz kto absolutnie nie powinien podejmować terapii leczniczej z jego udziałem. Omówimy także kwestie związane z dawkowaniem i działaniami niepożądanymi tego leku. Zapraszamy do czytania!

Lek Divascan – zastosowanie i charakterystyka

Podstawową substancją leku Divascan (substancją czynną) jest iprazochrom. Wśród pozostałych składników znajdują się: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna oraz stearynian magnezu. Lek ten występuje przede wszystkim w postaci pomarańczowych, dwupłaszczyznowych tabletek nakrapianych na czerwono o skośnie ściętych brzegach. W opakowaniu najczęściej znajduje się 60 sztuk.

Lek Divascan stosuje się przede wszystkim w profilaktyce migreny. Jego zadaniem jest zapobiegać atakom migreny lub je łagodzić, niezależnie od tego czy jest to postać migreny, której towarzyszy aura, czy nie. Drugim zastosowaniem leku Divascan jest leczenie zmian w tylnej części oka, które mogą występować jako powikłanie cukrzycy (w tak zwanej retinopatii cukrzycowej).

Lek Divascan – ostrzeżenia i środki ostrożności

Tak samo jak inne farmaceutyki, lek Divascan posiada kilka bardzo ważnych przeciwwskazań do stosowania. Poniżej podajemy najważniejsze:

·        występowanie u pacjenta uczulenia na iprazochrom lub inne substancje zawarte w leku Divascan,

·        planowanie ciąży,

·        ciąża,

·        karmienie piersią,

·        wiek pacjenta poniżej 18. roku życia.

Przed rozpoczęciem kuracji przy pomocy leku Divascan należy każdorazowo skontaktować się z lekarzem oraz poinformować go o przyjmowanych na bieżąco lekach lub lekach, które planujemy zacząć przyjmować. Lek nie oddziałowuje na pacjenta w sposób, który wykluczałby możliwość prowadzenia samochodu czy obsługi maszyn.

Lek Divascan – stosowanie i działania niepożądane

Zalecane dawki leku Divascan za każdym razem ustala lekarz. Parametry te zależne są przede wszystkim od wieku oraz wagi i wzrostu pacjenta. Duże znaczenie ma również nasilenie objawów chorobowych oraz stopień uciążliwości ataków migreny czy zaawansowania retinopatii cukrzycowej. Najczęściej przy migrenie pacjenci przyjmują od 1 do 2 tabletek leku na dobę. W rzadkich przypadkach przyjmuje się 3 tabletki. Jest to jednak dawka maksymalna w przypadku leczenia migreny.

Nieco inaczej sprawa wygląda przy leczeniu retinopatii cukrzycowej. Wówczas przyjmowane dawki leku Divascan znacząco rosną. Zazwyczaj stosuje się 2 tabletki 3 razy w ciągu doby. Dawkę zmniejsza się dopiero wówczas, gdy po upływie kilku miesięcy nastąpiła znacząca poprawa stanu zdrowia pacjenta. Wtedy dawka zwykle zmniejszana jest do 1 tabletki przyjmowanej 3 razy dziennie.

Tabletki należy zawsze popijać w całości (bez łamania czy kruszenia leku) i popijać niewielką ilością płynu (najlepiej w postaci wody). Nie należy stosować podwójnej dawki leku Divascan w przypadku pominięcia dawki w wyznaczonym czasie.

UWAGA!!! W związku z tym, że lek Divascan przede wszystkim ma łagodzić ataki migreny, a rzadko całkowicie jej zapobiega, podczas ataku może okazać się również konieczne przyjęcie leków przerywających ból. Dobranie takich leków również leży w gestii lekarza.

Divascan, jak każdy inny farmaceutyk, wywoływać może szereg działań niepożądanych niezależnie od tego, czy pacjent stosował się skrupulatnie do zaleceń lekarza, czy nie. W tym przypadku wśród skutków ubocznych leku wymienia się poniższe:

·        skórne reakcje alergiczne,

·        utrata apetytu (zwłaszcza na początku leczenia),

·        zabarwienie moczu na czerwonawo-brązowe (objaw całkowicie niegroźny, świadczący o tym, że substancja czynna leku wydalana jest z moczem pacjenta).

Tagi:
Polecane