Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Dlaczego rodzice nie szczepią dzieci? Powód może zaskoczyć
Alina Gałka
Alina Gałka 05.05.2025 14:52

Dlaczego rodzice nie szczepią dzieci? Powód może zaskoczyć

Przyczyna zaniedbanych szczepień
Fot. Pexels/Canva

Już od miesiąca trwa planowana przez GIS od dawna wielka kontrola kart szczepień. Pracownicy sanepidu planują sprawdzić ponad 7,7 miliona kart szczepień z aż 19 roczników. Głównym celem kontroli jest ustalenie faktycznej wyszczepialności oraz przygotowanie do przejścia na elektroniczny system ewidencji szczepień obowiązkowych.

Paweł Grzesiowski o skutku ubocznym szczepień

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski z satysfakcją mówił na antenie „Faktów” TVN o zaskakującym efekcie ubocznym trwającej kontroli kart szczepień:

„Dotarła ta informacja do rodziców, którzy uzupełniają szczepienia, czego myśmy absolutnie w tej kontroli nie przewidywali, ale to się dzieje. Nawet dostajemy sygnały o tym, że są kolejki do punktów szczepień.”

Wniosek? Wielu rodziców, którzy zaniedbali terminowe szczepienia swoich dzieci, nie kierowało się niechęcią do tej formy profilaktyki. Przyczyna zaniechania była najprawdopodobniej zgoła inna – po prostu zapomnieli zaprowadzić dzieci do przychodni. Dzięki nagłośnieniu tematu przez media sprawdzają książeczki zdrowia pociech i nadrabiają zaległości.

Przeczytaj też: Szykują się zmiany w kalendarzu szczepień. GIS reaguje na sytuację epidemiologiczną w kraju

 – Jest więcej zapomnienia, nietraktowania szczepień jako coś bardzo ważnego, niż poglądów antyszczepinkowych – dodaje dr Paweł Grzesiowski.

Coraz więcej L4 z kodem "F". Przeważa jedna grupa Program „Moje zdrowie” wystartował. Od maja można skorzystać z darmowych badań profilaktycznych

Kiedy można przyjąć zaległe szczepienia?

Obowiązujący wszystkie zdrowe dzieci kalendarz szczepień obejmuje nie tylko choroby, przeciwko którym należy zaszczepić dziecko, ale też konkretne terminy. Aby szczepionki były skuteczne, powinny być przyjmowane zgodnie z harmonogramem. Przeczytaj też: Nowy kalendarz szczepień dzieci na 2025. Rodziców czekają duże zmiany

Jeśli dziecko nie zostanie zaszczepione wg tego harmonogramu, bo np. rodzice zapomnieli o tym lub z powodu choroby, szczepienie można, a nawet trzeba uzupełnić, ale nie w przypadkowym czasie. W takich sytuacjach specjalista przygotowuje indywidualny kalendarz szczepień. 

Jesteśmy bardzo elastyczni (…) Zrobimy im indywidualną wizytę, zbudujemy specjalny kalendarz szczepień dla tych dzieci. Indywidualny, bo, oczywiście, ten z rozporządzenia nam się zakończył – mówi Jacek Kidoń, pediatra z Miejskiego Centrum Medycznego im. Karola Jonschera w Łodzi.

kalendarz szczepień 2025-szczepienia.pzh.gov.pl
Terminy w kalendarzu szczepień nie są przypadkowe. Fot. szczepienia.pzh.gov.pl

Szczepienia obowiązkowe dla dzieci w Polsce

Szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim udało się wykorzenić największą plagę ludzkości, jaką była ospa prawdziwa. To one dają nadzieję na całkowitą eradykację (wykorzenienie) innych strasznych chorób, takich jak polio, odra czy różyczka. Przeczytaj też: Najwięcej zakażeń od 25 lat. Wraca zapomniana choroba

Obowiązkowe szczepienia dzieci służą dwóm ważnym celom. Po pierwsze – ochronie szczepionej osoby przed zapadnięciem na groźną chorobę zakaźną; po drugie – eliminacji występowania chorób zakaźnych w społeczeństwie. Obecnie lista obowiązkowych szczepień dzieci obejmuje szczepienia przeciw:

• gruźlicy,
• wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
błonicy
• tężcowi, 
• krztuścowi,
• inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (Hib),
• ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis),
• odrze,
• śwince,
różyczce,
• rotawirusom,
• inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae.

Lista szczepień ochronnych jest długa, obejmuje kilka szczepionek skojarzonych, a niektóre wymagają przyjęcia dawek przypominających. Wszystko to niekiedy wzbudza w rodzicach obawy i wątpliwości. W takich sytuacjach warto porozmawiać z lekarzem, który odpowie na ewentualne pytania.


Źrodła: TVN, gov.pl