Groźna bakteria w sieci wodociągowej. Tysiące ludzi bez wody pitnej

Mieszkańcy trzech miejscowości podkarpackich zostały odcięte od wody pitnej. W sieci wodociągowej wykryto skażenie bakteriologiczne. Bakteria obecna w wodzie to duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Może wywołać biegunkę krwotoczną i poważne stany zapalne jelit.
Skażona woda na Podkarpaciu
30 maja mieszkańcy trzech miejscowości podkarpackich - Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi – zostali odcięci od wody. To prawie 6 tys. osób. Woda w tym rejonie nie nadawała się ani do picia, ani nawet do mycia, a jedynie do czynności sanitarnych, jak np. spuszczenie wody w toalecie.
W przebadanych próbkach sanepid stwierdził obecność bakterii kałowej E.coli. Za pomocą SMS do odbiorców w powiecie brzozowskim w województwie podkarpackiem został rozesłany alert RCB. Ludziom udostępniono wodę w jednorazowych pojemnikach lub do nabrania w wyznaczonym przez burmistrza Brzozowa miejscu.
Przeczytaj też: Pilny komunikat Sanepidu. Groźna bakteria w wodzie źródlanej
ALAB laboratoria z nowym serwisem – alab.pl Siwe nitki we włosach? 6 sposobów, lepszych niż droga farbaCzym grozi spożycie wody z bakteriami E. Coli?
Obecność bakterii E. coli w wodzie oznacza skażenie fekalne i stanowi poważne zagrożenie zdrowotne. Niektóre szczepy mogą wywołać ostre zatrucie pokarmowe z biegunką (nawet krwotoczną), bólami brzucha, wymiotami i gorączką.
W niektórych przypadkach zakażenie może wywołać zapalenie jelita grubego, odwodnienie, a nawet groźne powikłania, takie jak zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). HUS to stan, który prowadzi do uszkodzenia nerek i występuje najczęściej u małych dzieci oraz osób starszych.
Skażoną wodą nie należy się nawet myć, dopóki sanepid nie ogłosi, że jest bezpieczna. Nawet niewielka ilość może prowadzić do infekcji. W przypadku objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj też: Co jeść i pić przy biegunce? Te produkty pomogą ci szybciej wrócić do zdrowia
Można już korzystać z wodociągów
Zagrożenie na szczęście stosunkowo szybko opanowano. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Brzozowie poinformował, że woda pobierana z wodociągu Brzozów Jakla Wielka jest już zdatna do picia przez ludzi i nadaje się także do mycia.
Przeczytaj też: "Woda z kranu? O Boże!". Czy Polacy na co dzień piją kranówkę?

Czy można ufać wodzie z kranu?
Woda z polskich wodociągów, generalnie, spełnia rygorystyczne normy jakości i jest bezpieczna do picia bez przegotowania. Sytuacje takie jak ta z Podkarpacia zdarzają się na szczęście rzadko i są natychmiast wyłapywane przez sanepid. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości władze lokalne szybko informują mieszkańców i podejmują działania zapobiegawcze.
Warto jednak pamiętać, że jakość wody może być zależna od stanu technicznego sieci wodociągowej oraz instalacji wewnętrznej w budynkach. Dlatego po dłuższej przerwie w dostawie wody lub przy pracach konserwacyjnych dobrze jest przepłukać kran i przez pewien czas unikać picia wody bez przegotowania.
Źródło: medlineplus.gov/ecoliinfections.html, mayoclinic.org/diseases-conditions/e-coli/symptoms-causes/syc-20372058, mp.pl;





































